Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.11 09:31

Italijoje gyvenanti lietuvė: esame susikrovę lagaminus, nes nežinome, ką daryti

Italija yra didžiausias koronaviruso židinys Europoje – šalyje registruota per 9 tūkst. viruso atvejų. „Situacija yra baisi. Esame susikrovę lagaminus, nes nežinome, ką daryti“, – LRT.lt sakė netoli Milano, šalia Šveicarijos sienos, gyvenanti lietuvė Eglė.

Kad situacija Italijoje darosi vis sudėtingesnė, rodo skaičiai – „Worldometer“ naujausiais duomenimis, Italija yra antroje vietoje po Kinijos pagal užsikrėtusiųjų koronavirusu atvejus. Dėl didėjančios užsikrėtimų grėsmės, Italijos premjeras pirmadienį pranešė, kad šalyje įvedamas karantino režimas.

„Vakar galvojome važiuoti pagyventi į Luganą (miestas Šveicarijos pietuose – LRT.lt). Kol kas sienos yra atidarytos, bet, man atrodo, kad tai yra valandų klausimas“, – pasakoja Lombardijos regione gyvenanti Eglė Dange Fontana.

Maža to, Italijos ministro pirmininko teigimu, keliauti bus leidžiama tik itin išskirtinais atvejais, kurie bus susiję su darbu ar šeimos reikalais. O visi, norintys eiti į kokią nors įstaigą, parduotuvę arba kažkur nuvykti, turi užpildyti anketą, kurioje turi nurodyti, dėl kokios priežasties jiems reikia išeiti iš namų.

Tiesa, Eglė pasakoja, kad eilės prie sienų yra „beprotiškos“. Anot jos, pasigirsta kalbų, kad be šio dokumento gresia ir baudos. Nors, kaip teigia ji, vyrauja chaosas ir nėra tiksliai aišku, kas vyksta, ką reikia turėti, kur važiuoti.

„Vakar važiavau apsipirkti, nes buvome išsigandę, sakykime taip. Tai irgi turėjau tą lapą atsispausdinusi, kur parašiau, kad važiuoju apsipirkti. Atvažiavus į miestelį, jis buvo visiškai ištuštėjęs. Sulaukiau savo eilės, kad galėčiau įeiti į parduotuvę. Parduotuvėje makaronų, kruopų dar kažkiek buvo, bet prekystaliai pusiau tušti“, – dalijasi pašnekovė.

Vis dėlto, didžiausia problema, anot jos, nėra pats virusas ar jo mirtingumo rodikliai, bet situacija gydymo įstaigose. „Ligoninės dabar yra perpildytos. Jeigu, pavyzdžiui, dabar padaryčiau avariją, aš nežinau, ar kas nors vežtų mane į tą ligoninę. Visa mūsų ligonių sistema yra baisioje padėtyje“, – baiminasi moteris.

„Daktarai skambina pavojaus varpais ir sako, kad jau dabar reikia rinktis, ką gelbėti, nes nebėra aparatų, nebėra lovų. Pavyzdžiui, mano draugė šiuo metu yra nėščia. Ji turėtų gimdyti kažkada greitai, bet pas mus uždaro ligonines. Ji negali susiskambinti su anesteziologu, nors reikia susitarti iš anksto. Ji yra šoke, nes nežino, ką daryti“, – susiklosčiusią situaciją įvardija Eglė.

Savo ruožtu Lietuvos ambasadorius Ričardas Šlepavičius teigia, kad Italijoje šiuo metu laikinai esantiems lietuviams rekomenduojama išvykti. Anot jo, žmonėms patariama priimti sprendimus kuo greičiau, nes visa Italija yra karantino zona.

Ambasadorius taip pat teigia, kad Lietuvos piliečiai gali ambasadą elektroniniu paštu informuoti apie savo buvimą Italijoje.

„Tai ta pati žinutė – išvykti. Oro uostai Italijoje nėra uždaryti. Skrydžių yra sumažėję, bet nėra visi atšaukti. Išvykti iš Italijos yra įmanoma ir mes rekomenduojame tai padaryti. Nuo pirmųjų dienų yra rekomendacija, vykdyti visus Lietuvos sveikatos priežiūros institucijų reikalavimus, t. y. (...) grįžus pranešti, kokioje šalyje lankėtės“, – LRT RADIJUI sakė R. Šlepavičius.

Pjemonto regiono lietuvių bendruomenės pirmininkė Aurelija Orlova, palaikanti ryšį su ambasada, pasakoja, kad lietuviai po karantino režimo paskelbimo šalyje į susidariusią situaciją reaguoja rimčiau.

„Net ir tie žmonės, kurie galvojo, kad tai atostogos ir planavo važiuoti prie jūros, į kalnus ir panašiai. Dar prieš kelias dienas žmonės gatvėse nesilaikė to vieno metro atstumo, nesidėjo kaukių, tačiau vien tik šiandien išėjus į gatves, matau, kad žmonės pradėjo atsakingiau į tai žiūrėti. Aišku, bendruomenėje yra narių, kurie vis dar tikisi, kad čia tik gripas. Yra ir tų, kurie racionaliai apie tai galvoja, laikosi taisyklių. Yra ir panikuojančių, aišku. Bet kol kas mes visi laikomės ramiai“, – pasakoja A. Orlova.

Anot jos, į dieną šalyje po kelis kartus atnaujinamos visos rekomendacijos bei naujienos. A. Orlova sako, kad visą informaciją galima rasti internete ir gana operatyviai: „Manau, kad situacija yra valdoma, bet, aišku, ją galime suvaldyti tik su visų žmonių pagalba“.

Lietuvos ambasadorius Italijoje duomenimis, šiuo metu Italijoje gali būti apie 11 tūkstančių lietuvių – daugiau nei 4 tūkstančiai nuolat gyvenančių ir 6 tūkst. laikinai atvykusių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi