Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.15 20:18

Naujos pabėgėlių krizės grėsmė įplieskė turkų ir graikų konfliktą socialiniuose tinkluose

EurActiv, LRT.lt 2020.03.15 20:18

Pasitelkę nuotraukas, vaizdo įrašus ir komentarus, graikai ir turkai socialinėje žiniasklaidoje įplieskė netiesioginį karą, kurio tikslas – parodyti, kad kita pusė elgiasi neteisingai migrantų krizės akivaizdoje, kuri dar labiau apsunkino ir taip gana įtemptus Atėnų ir Ankaros santykius.

Skaičiuojama, kad apie 35 tūkst. migrantų iš Artimųjų Rytų, Afganistano, Pakistano ir kitų šalių bando patekti į ES valstybės narės Graikijos teritoriją po to, kai vasario 28 d. Ankara pareiškė, kad nebelaikys migrantų savo teritorijoje, kaip, manais už finansinę pagalbą, buvo numatyta 2016 m. su Europos Sąjunga pasirašytoje sutartyje.

Migrantams sulaikyti Graikija panaudojo ašarines dujas ir vandens patranką.

Graikiškajame tviteryje išpopuliarėjo tokios grotažymės kaip „GreeceUnderAttack“ (Graikija puolama) ir „GreeceDefendsEurope“ (Graikija gina Europą). Turkiškajame tviteryje vienu metu buvo populiari „KahpeYunan“ („GreekBitch“) (Graikijos kekšė) tema. Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu savo įraše naudojo grotažymę „GreeceAttacksRefugees“ (Graikija puola pabėgėlius).

Pirmadienį pasirodžiusiame vaizdo įraše Graikijos pusėje matyti traktorius, purškiantis kažkokį skystį ant šimtų Turkijos pusėje prie valstybių sieną žyminčios tvoros susirinkusių migrantų.

Graikai socialiniuose tinkluose svarstė, kad tai gali būti Graikijos ūkininkas, purškiantis kiaulių šlapimą palei valstybės sieną. Turkijos socialinėje žiniasklaidoje buvo teigiama, kad Graikijos policija ir ūkininkai purškia cheminį ginklą ant pabėgėlių, buvo bandoma atkreipti ir Jungtinių Tautų dėmesį.

Tokie „apskandžiojimai“ socialinėje žiniasklaidoje priminė apie seniai besitęsiantį musulmoniškos Turkijos ir krikščioniškos Graikijos konfliktą – valstybės iki šiol nesutaria tokiais klausimais kaip Kipras, dujų paieškos rytinėje Viduržemio jūros dalyje ir migrantai.

3,6 mln. Sirijos pabėgėlių priglobusi Turkija teigia, kad ES nesilaiko duotų pažadų dėl finansinės pagalbos. Briuselis ir Atėnai kaltina Ankarą, raginant migrantus šturmuoti sieną, ir tokiu būdu „šantažuojant“ Europą, kad ši pasiūlytų daugiau pinigų ir paremtų Turkijos geopolitinius tikslus Sirijos konflikte.

Nurengti iki apatinių

„Reuters“ agentūros nepatvirtintose nuotraukose vaizduojami migrantai, kurie, pagauti Graikijos pusėje, buvo nurengti iki apatinių ir grąžinti atgal. Kitose nuotraukose galima įžiūrėti, kaip Turkijos kariai neva bando praardyti sieną skiriančios tvoros tinklą, kad migrantai galėtų lengviau pakliūti į Graikijos teritoriją.

Turkija teigia, kad graikų pajėgos šaudo tikrais šoviniais ir kad praėjusią savaitę keturi migrantai žuvo. Atėnai šiuos tvirtinimus neigia.

Abejose pusėse vis įsiplieskiant emocijoms, Graikijos televizija pakalbino tris karine uniforma vilkinčius vyrus, kurie nedidele valtele kartu su savo vilkšuniu patruliuoja Evroso upės deltoje, ieškodami nelegaliai sieną perėjusių migrantų.

Viena iš paskyrų, dažnai pasidalinančių Turkijoje cirkuliuojančiais vaizdo įrašais ir komentarais, priklauso Rusijos televizijos tinklui „Russia Today“ (RT), tuo tarpu kiti Rusijos komentatoriai teigia, kad Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas vis dažniau savo karinį dėmesį nukreipia į Graikiją. Ir Turkija, ir Graikija yra NATO narės.

Situacija paaštrėjo, susikirtus Turkijos ir Rusijos interesams Sirijos konflikte, kur Ankara palaiko Vyriausybei besipriešinančius sukilėlius, o Maskva yra pagrindinė prezidento Basharo al-Assado režimo sąjungininkė.

Žiniasklaidoje pasirodančios manipuliacijos ir dezinformacija užkabino net ir koronaviruso temą.

Vienas komentatorius iš Turkijos pareiškė, kad Graikijoje „skirtingai nuo Turkijos, daug susirgimo koronavirusu atvejų“, todėl jis rekomenduoja „niekada nevykti į Graikiją,“ nors R. T. Erdoğanas kaip tik ragina migrantus traukti ta kryptimi.

Graikijoje užfiksuoti 73 patvirtinti koronaviruso atvejai ir nė vienos mirties nuo šios infekcijos. Tai pakankamai žemas rodiklis, lyginant su kitomis ES šalimis. Turkijoje patvirtintų užsikrėtimo atvejų kol kas nėra.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi