Pasaulyje

2020.03.11 22:35

Ekspertai paaiškino, kodėl kruiziniai laivai itin netinka koronaviruso karantinui

LRT.lt 2020.03.11 22:35

Kruizinių laivų, kuriuose užfiksuotas koronaviruso protrūkis, kapitonai greitai suprato, kad jie nebus įleisti į uostus, kur galėtų išlaipinti tūkstančius keleivių, nes šalys net keturiuose kontinentuose karantinavo laivus arba dienų dienas juos pralaikė atviroje jūroje, rašo AP.

Anot ekspertų, visų keleivių laikymas laive, užuot leidus jiems išlipti į sausumą, gali turėti neigiamų pasekmių, nes ventiliacijos sistemos ir uždaros patalpos kruiziniuose laivuose yra ideali terpė ligoms plisti.

„Švelniai tariant, jie nėra suprojektuoti taip, kad būtų tinkami karantinui,“ – sako Merilando universiteto epidemiologas Donas Miltonas.

Daugiau kaip 3,5 tūkst. keleivių plukdantis laivas plaukiojo ratais šalia Kalifornijos pakrantės po to, kai 19 įgulos narių ir 2 keleiviams buvo diagnozuotas naujasis virusas. Pareigūnų teigimu, į San Franciską įplaukti turėjusi „Grand Princess“ gali būti pasiųsta į nekomercinį uostą, rašo AP.

Restoranai ir kitos pramogų vietos laive buvo uždarytos, todėl, keleiviams beliko žiūrėti televizorių, naudotis internetu arba grožėtis jūros vaizdais iš savo kajutės balkono, jei jiems toks priklausė.

Keleivė Karen Schwartz Dever pasakojo, kad jiedu su vyru sėdėdavo balkone arba žaisdavo kortomis, o maistą ir vandenį pristatydavo laivo personalas. Tačiau moteris nerimavo dėl kitų keleivių.

„Sutikau žmonių, kurie buvo įpusėję chemoterapijos kursą, – sakė ji. – Yra žmonių, naudojančių deguonies aparatus. Laive taip pat yra vaikų. Man sunku įsivaizduoti, kaip jie jaučiasi visą laiką uždaryti savo kajutėse.“

Nors prezidentas Donaldas Trumpas yra sakęs, kad nenori, jog „Grand Princess“ prisišvartuotų kokiame nors uoste, jis teigė paklusiantis sveikatos priežiūros specialistų valiai. Ekspertai įsitikinę, kad ilgesnį laiką neįleidžiant laivo į kurį nors uostą, viruso plitimas jame gali tik dar labiau paspartėti, rašo AP.

Viruso dalelių plitimą oru studijavęs D. Miltonas teigia, kad to paties oro cirkuliacija per laivo ventiliacijos sistemas, žmonėms visą laiką gyvenant uždarose patalpose, gali sudaryti palankias sąlygas infekcijoms laive plisti.

„Laikant žmones laive, infekcija dar labiau išplis,“ – teigė jis.

Oro kokybės ekspertas iš Purdue universiteto paaiškino, kad kruizinių laivų oro kondicionavimo sistemos nėra sukurtos taip, kad filtruotų tokias mažas daleles kaip koronavirusas.

„Jei yra tinkamos patalpos, keleiviai turi būti karantinuojami krante, – elektroniniame laiške rašė Qingyan Chen. – „Grand Princess“ savo kondicionavimo sistemose turėtų 100 proc. naudoti orą iš išorės, vietoje pakartotinės to paties oro cirkuliacijos.“

Stambiausių kruizinių kelionių organizatorių atstovai šeštadienį Floridoje susitiko su viceprezidentu Mike`u Pence`u. Po susitikimo M. Pence pareiškė, kad šiame sektoriuje numatomi reikšmingi pokyčiai, tačiau nedetalizavo, kaip bus sprendžiama „Grand Princess“ problema, rašo AP.

M. Pence teigė, kad kruizų organizatoriai sutiko sustiprinti į laivą įlipančių ir iš jo išlipančių asmenų kontrolę, įvesti keleivių patikras laivuose bei vadovautis JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrų pateiktais naujais karantino standartais. Šios turizmo šakos atstovų taip pat buvo paprašyta sugalvoti ir finansuoti būdą išgabenti susirgusius keleivius iš laivo.

Oficialūs „Grand Princess“ atstovai teigė, kad, vadovaujantis naujai priimtais protokolais, visų keleivių bus prašoma pasirašyti pareiškimą apie sveikatos būklę, bus matuojama iš laivo išlipančių asmenų temperatūra. „Iš padidintos rizikos sričių atvykstančių keleivių lauks medicininė apžiūra,“ – žurnalistams sakė „Carnival Corporation“ vyriausiasis sveikatos priežiūros specialistas Dr. Grantas Tarlingas, rašo AP.

Vyriausybės pareigūnai leido suprasti, kad kartu su kruizų organizatoriais yra ieškoma geriausio būdo užkirsti kelią ligos plitimui, nesukeliant šiai turizmo šakai didesnių ekonominių nuostolių.

„Norime užtikrinti, kad net ir koronaviruso akivaizdoje, Amerikos žmonės galėtų ir toliau mėgautis kruizais,“ – sakė M. Pence.

Tuo tarpu „Grand Princess“ atstovai atrodė nusivylę dėl to, kad nebuvo nuspręsta, ką su šiuo laivu daryti toliau, ir žurnalistams vis kartojo, kad laukia konkrečios informacijos, kada ir kur bus leista laivui prisišvartuoti, kas bus tikrinami ir ar keleiviams bus leista išlipti.

„Privalome kaip įmanoma greičiau atplukdyti šį laivą į uostą,“ – sakė „Princess Cruises and Carnival Australia“ įmonių grupės prezidentas Janas Swartzas.

Japonijos vadovai buvo kritikuojami dėl to, kad praėjusį mėnesį dėl viruso dviem savaitėms daugiau kaip 3,7 tūkst. keleivių ir įgulos narių įkalino laineryje „Diamond Princess“. Laive susirgo apie 700 žmonių, trys iš jų mirė. Japonijos sveikatos priežiūros pareigūnai teigė, kad karantinas buvo reikalinga ir adekvati priemonė.

Malaizijos Penango uostas neleido įplaukti 2 tūkst. žmonių plukdžiusiam laineriui „Costa Fortuna“, nes jame buvo 64 keleiviai iš Italijos – epidemijos centro Europoje. Prieš tai šio, šiuo metu į Singapūrą plaukiančio laivo, neįsileido Puketo uostas Tailande.

Egipte, Nilo upėje, karantinuotas 150 keleivių plukdęs laivas, nes nustatyta, kad 12 iš jų užsikrėtę naująja infekcija. Viduržemio jūroje, Maltoje, kuri neseniai pranešė apie pirmąjį užsikrėtimo koronavirusu atvejį, laivas „MSC Opera“ sutiko neplaukti į uostą, nepaisant to, kad jame nebuvo nė vieno užsikrėtusio asmens, rašo AP.

Kalifornijos universiteto Berklio visuomenės sveikatos mokyklos epidemiologijos ir biostatistikos katedros vadovas Artas Reingoldas teigia, kad, siekiant neplatinti infekcijos, valdžios institucijos turi prisiimti visų karantinuotų žmonių maitinimo ir priežiūros koordinavimo naštą.

„Akivaizdu, kad tai bus nemenkas iššūkis, – sakė jis. – Net neabejoju, kad įgulos nariai bendrauja su keleiviais, todėl užkratas gali ir toliau plisti.“

Šis iššūkis nėra visiškai naujas, laivuose ir anksčiau yra buvę ligų protrūkių, pavyzdžiui, noro viruso, sukeliančio vėmimą ir viduriavimą, kuris greitai plinta uždarose patalpose, juo greitai užsikrečia silpnesnį imunitetą turintys žmonės.