Pasaulyje

2020.03.10 13:57

Rusijos parlamentas pritarė, kad Putino kadencijos būtų anuliuotos

atnaujinta 17.48
LRT.lt, BNS 2020.03.10 13:57

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pritarė Valstybės Dūmos deputatų siūlymui anuliuoti jo prezidentavimo kadencijas, bet pareiškė, kad tam dar turėtų pritarti Konstitucinis Teismas, praneša „Meduza“. Dūmos deputatai pritarė šiam Konstitucijos pakeitimui.

V. Putinas antradienį kalba Dūmos posėdyje, kur svarstomos Konstitucijos pataisos. Dūma antruoju svarstymu pritarė yra 390 pakeitimams. Konstitucijos pataisas pateikė pats V. Putinas bei speciali darbo grupė, į kurią įėjo valstybės tarnautojai, senatoriai ir kiti politikai.

Posėdžio pradžioje Rusijos valdančioji „Vieningosios Rusijos“ partija pareiškė, kad parems Konstitucijos pataisas, kurios leistų šalies prezidentui Vladimirui Putinui siekti dar vieno perrinkimo, nepaisant dabar galiojančio 2 kadencijų iš eilės apribojimo. Tai jam leistų likti prezidento poste bent iki 2036 metų, rašo „The Moscow Times“.

Pirmoji rusė moteris kosmose ir dabartinė parlamentarė Valentina Tereškova Dūmos posėdyje pasiūlė naują Konstitucijos pakeitimą.

„Siūlau arba panaikinti prezidento kadencijų ribojimą arba (leisti) dabartiniam prezidentui būti išrinktam valstybės vadovu, kaip ir bet kuriam kitam piliečiui, po to, kai Konstitucijos pakeitimai įsigalios“, – pareiškė V. Tereškova.

Balsavę Dūmos deputatai pritarė šiam siūlymui. Už pasisakė 380 deputatų, prieš – 43, vienas susilaikė, rašo „Meduza“. Trečiasis ir galutinis skaitymas vyks trečiadienį, nurodė Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas.

V. Putinas sausį netikėtai pasiūlė pakeisti šalies Konstituciją ir atleido tą pačią dieną kartu su visa Vyriausybe atsistatydinusį premjerą Dmitrijų Medvedevą. V. Putinas žada, kad dėl Konstitucijos pataisų savo nuomonę galės išreikšti visi piliečiai balandžio 22-ąją rengiamame referendume.

Rusijos stebėtojai mano, kad naujieji Konstitucijos pakeitimai gali užtikrinti būdą V. Putinui likti Rusijos valdžios viršūnėje po 2024 metų, kai baigiasi jo 2 iš eilės (ir 4 apskritai) kadencija.

Pirmalaikių rinkimų nesiūlo

Antradienį Rusijos Dūma svarstys valdančiajai partijai „Vieningoji Rusija“ priklausančio deputato Aleksandro Karelino iniciatyvą dėl pirmalaikių rinkimų į žemuosius parlamento rūmus, antradienį paskelbė jų pirmininkas Viačeslavas Volodinas.

„Šiandien išgirdome Aleksandro Karelino pasiūlymą... svarstyti jo įstatymų leidybos iniciatyvą; ji turi būti parengta, išdalyta parlamento salėje ir mes ją svarstysime“, – sakė V. Volodinas per Valstybės Dūmos posėdį.

Antradienį prasidėjus plenariniam posėdžiui A. Karelinas pareiškė, kad „reiktų surengti pirmalaikius rinkimus į Valstybės Dūmą“.

Anksčiau antradienį apie būtinybę surengti pirmalaikius rinkimus prakalbo ir ultranacionalistinės Rusijos liberalų demokratų partijos (LDPR) lyderis Vladimiras Žirinovskis.

Bet į Dūmą atvykęs V. Putinas pareiškė, kad pirmalaikių rinkimų šaukti būtinybės nemato.

Rengiasi protestams

Rusijos demokratinės opozicijos atstovai antradienį sukritikavo Konstitucijos pataisą, leisiančią prezidentui Vladimirui Putinui vėl balotiruotis į prezidentus, ir žada rengti protesto akcijas.

Organizacija „Pilietinė visuomenė“, kuriai priklauso Rusijoje neužregistruotos Michailo Svetovo įkurtos Libertarų partijos nariai, pateikė du prašymus leisti organizuoti mitingus, „siekiant surengti demonstraciją dėl Rusijos piliečių nepritarimo Rusijos Konstitucijos pataisoms“ ir „prezidentavimo terminų panaikinimo“, taip pat prieš organizacijų „Tinklas“ (rus. Set) ir „Naujoji didybė“ (rus. Novoje veličije) bylas, pranešė „Pilietinės visuomenės“ spaudos tarnyba.

Protesto akcijos organizuojamos kovo 21 ir 22 dienomis A. Sacharovo prospekte nuo 14 iki 16 valandos. Jose turėtų dalyvauti iki 25 tūkst. žmonių.

Anksčiau dar vieną prašymą surengti akciją pateikė organizacijos „Atviroji Rusija“ Maskvos padalinio koordinatorė Tatjana Usmanova, Permainų partijos atstovė Marija Kuznecova ir Jegoro Žukovo komandos vadovas Jevgenijus Ovčarovas. Mitingą planuojama rengti kovo 21 dieną nuo 14 iki 17 val. A. Sacharovo prospekte. Numatomas dalyvių skaičius: 50 tūkst. žmonių.

Visų akcijų organizatoriai naujienų agentūrai „Interfax“ patvirtino, kad yra pasirengę suvienyti savo jėgas, jeigu bus duotas leidimas tik vienai arba kelioms akcijoms iškart.

Piketams ruošiasi ir partija „Jabloko“.

„Mes jau rytoj išeiname prie Valstybės Dūmos ir Federacijos Tarybos. Mes dalyvausime mitinguose ir piketuose visoje šalyje. Tai ne tik Maskvos reikalas, tai susiję su kiekvienu šalies žmogumi“, – sakė partijos lyderis Nikolajus Rybakovas naujienų agentūrai „Interfax“.

Šalis nepasirengusi pokyčiams?

Kalbėdamas Dūmos posėdyje V. Putinas pareiškė, kad Rusijai reikia pokyčių, bet esą šalis vis dar nėra pasiruošusi naujam lyderiui.

Jis tvirtino, kad Rusijai reikia evoliucinių pokyčių, „nes turėjome pakankamai revoliucijų“, bei užsiminė, kad šalis dar gali būti nepasirengusi naujam lyderiui.

„Ateis laikas, kai aukščiausia valdžia... nebus pririšta prie vieno konkretaus asmens. Bet visa mūsų ankstesnė istorija vyko taip, ir, žinoma, negalime to ignoruoti“, – sakė V. Putinas.