Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.10 12:14

LRT trumpai. Italija dėl koronaviruso skelbia karantiną – ką tai reiškia?

LRT.lt 2020.03.10 12:14

Koronavirusui Covid-19 plintant Italijoje, LRT.lt trumpai pateikia svarbiausią su šia infekcija susijusią informaciją: kokia yra situacija Italijoje, ką reiškia, kai šalyje įvedamas karantino režimas, ir kaip tai keičia įprastą gyvenimo ritmą – iš lietuvės lūpų.

Koronaviruso spartus plitimas Italijoje pakeitė žaidimo taisykles. Italijos premjeras pirmadienį pranešė, kad šalyje griežtinamos kovos su koronaviruso priemonės – įvedamas karantino režimas, atšaukiami visi masiniai renginiai.

Premjeras Giuseppe Conte spaudos konferencijoje teigė, kad iki šiol griežtesnės taisyklės, kurios buvo taikomos šiaurinėje šalies dalyje, perkeliamos į visus regionus. Ministro pirmininko teigimu, keliauti bus leidžiama tik itin išskirtinais atvejais, kurie bus susiję su darbu ar šeimos reikalais.

„Mūsų šalyje didelis ir augantis infekuotų koronaviruso žmonių skaičius, taip pat daugėja ir mirusių. Turime atsisakyti kažko Italijos labui. Mes tai turime padaryti dabar ir mums pasiseks tik tada, jei visi būsime vieningi“, – savo kalboje sakė G. Conte.

Tačiau kaip tiksliai šios priemonės paveiks kasdienius gyvenimo įvykius?

Kaip viskas atrodo?

Kad situacija darosi vis sudėtingesnė, rodo skaičiai – „Worldometer“ naujausiais duomenimis, Italija yra antroje vietoje po Kinijos pagal užsikrėtusiųjų koronavirusu atvejus.

Būtent Kinijoje buvo nustatytas pirmasis koronaviruso atvejis gruodžio 31 d., o pirmieji į plaučių uždegimą panašia infekcija susirgę žmonės buvo siejami su jūros gėrybių ir gyvūnų turgumi Uhane, Hubėjaus provincijoje. Šiandien Kinijoje yra per 80 tūkst. užsikrėtusiųjų koronavirusu, nuo viruso mirė apie 3 tūkst. žmonių, o virš 60 tūkst. pasveiko.

Vis dėlto, jau kuris laikas per parą užregistruojamų naujų atvejų dabar yra daug daugiau ne Kinijoje, o kitose valstybėse. Tiesa, pavyzdžiui, naujų koronaviruso atvejų skaičius mažėja ir Pietų Korėjoje.Tačiau naujausia statistika negailestinga Italijai. Skaičiuojama, kad šiuo metu šalyje yra daugiau nei 9 tūkst. užsikrėtusiųjų, 463 mirtys ir 724 pasveikę asmenys.

Kad keičiasi įprasta gyvenimo vaga, patvirtinta ir Romoje gyvenanti lietuvė Ieva. Kaip ji rašo feisbuke, „ jei kovo 7 d. dar visi gyveno normalų gyvenimą, tai kovo 8 d. viskas pasikeitė su Ministro dekretu“.

„Kad gyventum toliau, reikia keisti įprastą gyvenimo būdą“, – tvirtina ji.

Moteris pasakoja, kad visi muziejai, bibliotekos uždarytos, viešbučiai – tušti. Švietimo įstaigos bei bažnyčios taip pat uždarytos: nevyksta mišios, vestuvės, laidotuvės, popiežius su tikinčiais bendrauja internetu arba per televiziją.

„Muziejai, bažnyčios – ne, tai gal bibliotekos? Gal visgi reikia nuo telefono grįžti prie knygos? Irgi ne – uždaryta. Reikia skaityti tai, ką turi namuose. Ir žiūrėti tai, ką turi namuose, nes teatrai, kino teatrai, koncertai, viešieji renginiai uždaryti, atšaukti ir nevyksta... Gerai, tuomet einu į sporto klubą ar baseiną išsikrauti emociškai – negali. Ir ten negalima. Futbolo varžybos vyksta be žiūrovų“, – rašo gidė.

Anot jos, net tiesiog pasivaikščioti po Romos centrą yra nerekomenduojama. Viešajame transporte, jos teigimu, irgi susiduriama su nepatogumais – negalima įlipti per priekines autobuso duris, saugant viešojo transporto vairuotojus.

„Tuomet sėdim namuose visą dieną, o vakare einam su draugais vakarienės į miestą! Va čia dar viena problema – visos maitinimo įstaigos turi būti atidarytos tik iki 18 val. ir reikia vengti kontakto su žmonėmis... Taip, kontakto su žmonėmis... Italams, kurie dieviną kontaktą su žmonėmis – vien ką reiškia jų pasisveikinimas – apsikabinimas ir pabučiavimas į abu žandus (...). Bet dabar reikia laikytis 1 metro atstumo...

O jei vakarienę gamintis namie? Ar matėt produktų sąrašą epidemijos metu? Šaldyta žuvis, šaldyti žirniai, žuvies piršteliai... Italijoje, kurioje maitinimosi būdas pripažintas vienu sveikiausiu pasaulyje ir kurio pagrindas – švieži maisto produktai, valgom tai, kas užaugo dabar. Prasidėjo kalinių protestai, riaušės. Visa šita situacija reiškia, kad milijonai žmonių visoje Italijoje kovo mėnesio atlyginimą matys taip – 0.00 eurų“, – situaciją šalyje piešia lietuvė.

Koronavirusas COVID-19 yra virusinė infekcija, kuri plinta oro lašeliniu būdu. Užsikrėsti galima per artimą kontaktą su sergančiuoju, bendraujant ne trumpiau kaip 15 minučių, o inkubacinis laikotarpis siekia iki 2 savaičių. Infekcija pasireiškia peršalimo simptomais, dusuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, raumenų skausmais, pakilusia kūno temperatūra.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi