Pasaulyje

2020.03.10 09:37

ES vadovai perspėja Erdoganą – laikykitės susitarimo dėl migracijos

ELTA2020.03.10 09:37

Europos Sąjungos (ES) vadovai pirmadienį įspėjo Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą laikytis susitarimo dėl migrantų srautų pažabojimo sąlygų, kai Turkijos vadovas atvyko į Briuselį reikalauti daugiau paramos.

Vis dėlto įtampos mažėjimo ženklų nematyti. Po pokalbių Turkijos prezidentas nusprendė nedalyvauti bendroje spaudos konferencijoje su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen ir Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charlesu Micheliu, o iš karto vyko į oro uostą.

„Neabejotinai, turime nesutarimų, bet kalbėjome aiškiai ir atvirai“, – reporteriams sakė U. von der Leyen.

Tiek U. von der Leyen, tiek Ch. Michelis pabrėžė, kad 2016 m. ES ir Turkijos pasiektas susitarimas, kuriuo remiantis, Ankara įsipareigojo užkirsti kelią nelegaliai migracijai ES kryptimi, tebegalioja. Pagal 2016 m. susitarimą, Briuselis pažadėjo 6 mlrd. eurų sirų pabėgėliams Turkijoje aprūpinti.

Turkijos prezidentas ne kartą kaltino ES nevykdant pažadų, duotų tuo metu, kai Europa išgyveno didžiausią nuo Antrojo pasaulinio karo pabėgėlių krizę. Be kita ko, pastaraisiais mėnesiais dėl Sirijos režimo puolimo Idlibo provincijoje beveik milijonas žmonių pajudėjo sienos su Turkija link ir Turkijai kilo papildomas spaudimas bei susirūpinimas dėl pabėgėlių iš Sirijos antplūdžio.

Turkija, priėmusi apie 4 mln. pabėgėlių, kurių daugumą sudaro sirai, ne kartą piktinosi nesąžingu dalijimusi našta.

Po pirmadienio susitikimo Briuselyje R. T. Erdoganas nekalbėjo su reporteriais, tačiau Turkijos prezidento šaltinis teigė, kad „susitikimas su ES buvo produktyvus“.

Prieš susitikimą Turkijos prezidentas aiškiai pasakė, kad jo prioritetas – siekti daugiau paramos jo šaliai Sirijos konflikte ir susidoroti su milijonų pabėgėlių, bėgančių nuo kovų, antplūdžiu.

Turkijai vasario pabaigoje pareiškus, kad šalis daugiau nemėgins užkirsti kelio žmonėms, bandantiems patekti į ES, dešimtys tūkstančių pabėgėlių ir migrantų susirinko Turkijos pasienyje su Graikija ir bandė prasiveržti pro sausumos sieną į Graikiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.