Pasaulyje

2015.09.28 11:33

Prezidentė: pasaulio plėtra neįmanoma be taikos ir demokratijos

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA2015.09.28 11:33

Lietuvos prezidentė savo kalboje Jungtinėse Tautose pabrėžė, kad suteikti prieglobstį pabėgėliams yra moralinė pareiga, bet migracijos krizei spręsti reikia visų valstybių dėmesio.  

Dalia Grybauskaitė kalbėjo pasaulio lyderių forume JT, kuriame patvirtinta septyniolika plėtros tikslų ateinantiems penkiolikai metų. Pirmadienį pasaulio lyderiai jau pradeda sakyti kalbas jubiliejinėje JT Generalinės Asamblėjos sesijoje ir visų dėmesys nukreiptas į Jungtinių Valstijų ir Rusijos prezidentus.

„Pasaulio plėtra neįmanoma be taikos ir demokratijos“, – sakė Lietuvos prezidentė, kalbėdama baigiamojoje JT forumo sesijoje, kur taip pat pasisakė ir Jungtinių Valstijų, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos vadovai. Trijų dienų pasaulio lyderių suvažiavimas patvirtino visų 193 šalių sutartus bendruosius tikslus ateinantiems penkiolikai metų. Tarp jų – visiškai panaikinti skurdą ir badą, rūpintis švietimu, sveikata ir ekologija. Pasak D. Grybauskaitės, būtina paremti siekiančius laisvės, taip pat užtikrinti lyčių lygybę ir gerą valdymą. Ir atsakyti į naujuosius iššūkius.

„Migracija – tai iššūkis, kuriam įveikti reikalingas visų tarptautinės bendruomenės narių dėmesys. Veiksmingas vystomasis bendradarbiavimas galėtų būti galinga jėga valdant migracijos srautus ir sprendžiant pagrindines jos priežastis. Mūsų moralinė pareiga – suteikti saugų prieglobstį tiems, kurie trokšta, bet negali rasti laisvės ir demokratijos savo šalyse“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Pasak Lietuvos vadovės, Vakarai visada buvo už taiką ir demokratiją, ir tai įrodė savo istoriniu vystymuisi. O Rusijos „taikingumas“, šiuo metu matomas Rytų Ukrainoje, Kryme, kitose pasaulio šalyse, yra abejotinas.

„Taigi pasitikėti šalimi, kuri pati vykdo agresyvią ne tik politiką, bet ir karinius veiksmus ir pati agresyviai dalyvauja kitos šalies teritorijoje, tikėti šalimi, kad ji gali atnešti kam nors taiką arba turi visiškai nuoširdžių ketinimų kažką sutaikyti arba atnešti taiką, iš tikrųjų turbūt būtų labai sunku“, – sakė D. Grybauskaitė jos Spaudos tarnybos išplatintame komentaro garso įraše.

Taip pat, anot D. Grybauskaitės, jau antri metai Jungtinių Tautų Saugumo Taryba tapo vienos valstybės, t.y. Rusijos, įkaite sprendžiant tokius svarbius klausimus kaip genocido paminėjimas ir įvertinimas, bendrovės „Malaysia Airlines“ skrydžio MH17 lėktuvo numušimas.

„Tos rezoliucijos, kurios turėjo įnešti aiškumo, kurios turėjo užtikrinti teisingumą, buvo blokuojamos. Ar Srebrenicos, pavyzdžiui, deklaracija... Taigi matome, kad viena šalis praktiškai paralyžiuoja ir daro Saugumo Tarybą neveiklią“, – sakė rezidentė.

Todėl, pasak jos, daugelis šalių, ne tik Lietuva, įskatinat Vokietiją, kalba apie būtinybę reformuoti JT Saugumo Tarybą, kad ši atitiktų dabartinius naujus iššūkius. Šiuo atveju esą būtina naudoti ir kitus JT turimus instrumentus, pavyzdžiui, JT Teisingumo Teismą, galintį atlikti teisingumo paieškos, užtikrinimo misiją.

„Rusijos agresija Europoje primena dienas, kai didelės valstybės trypė mažas, įkūnydamos teritorines ambicijas. Terorizmo brutalumas Sirijoje ir Irake verčia mus žvelgti į pačią tamsos šerdį“, – teigė JAV prezidentas Barakas Obama.

Tačiau izoliuotas dėl Ukrainos Rusijos prezidentas, eskaluodamas padėtį Sirijoje, privertė Amerikos vadovą derėtis.

Neaišku, ar dėl to, kad daugiau norinčių susitikti su Vladimiru Putinu neatsirado, bet jis, pranešama, išskris namo iškart po susitikimo su B.Obama, nors kiti pasaulio lyderiai dar lieka dalyvauti įvairiuose JT jubiliejaus renginiuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt