Pasaulyje

2020.03.10 07:04

Italija antradienį nubudo kitokia: po įvesto karantino – nerimas, nežinia ir chaosas

atnaujinta 18.05
BNS, LRT.lt 2020.03.10 07:04

Antradienio rytą Italija nubudo sumišusi ir pasimetusi – visoje šalies teritorijoje įvedus karantiną, ribojant judėjimą ir atšaukiant beveik visą viešąjį gyvenimą, šalyje tvyro nežinia ir nerimas.

Visoje Italijos teritorijoje nuo antradienio ribojamos visos kelionės ir draudžiami visi vieši susibūrimai, Vyriausybei pritarus griežtoms karantino priemonėms naujojo koronaviruso plitimui stabdyti.

Vestuvės ir laidotuvės uždraustos daugiau kaip trims savaitėms, barams ir restoranams nurodyta darbą baigti 18 val., o premjeras ragina žmones „likti namie“.

Beprecedentės priemonės, galiosiančios iki balandžio 3-iosios, pagal vėlai pirmadienį pasirašytą įsaką taikomos visoje daugiau kaip 60 mln. gyventojų turinčioje šalyje. Iki šiol buvo izoliuoti tik keli, labiausiai nuo viruso nukentėję šiauriniai regionai aplink Milano ir Venecijos miestus.

Italija yra labiausiai praėjusių metų pabaigoje Kinijoje atsiradusio koronaviruso paveikta šalis Europoje. Naujų užsikrėtimo atvejų skaičius Italijoje sparčiai augo ir dabar yra didesnis nei 9 tūkstančiai, o mirties atvejų skaičius šiuo metu yra 463.

„Visi susibūrimai viešose vietose ar visuomenei atvirose vietose“ draudžiami, sakoma vyriausybės įsake. Dėl viruso taip pat uždraudžiami visi sporto renginiai, įskaitant „Serie A“ futbolo rungtynes.

Pagal naująsias taisykles kelionės leidžiamos tik dėl pačių skubiausių darbų ar su sveikata susijusių priežasčių, bet žmonėms bus leista sugrįžti į savo namus, jei jie yra išvykę kitur.

Tiesa, kol kas nėra žinoma, kaip bus elgiamasi su šalyje esančiais turistais, ar jiems bus leista palikti šalį po patikrų, ar teks likti Italijoje.

Mokyklos ir universitetai uždaryti, o kompanijos raginamos suteikti savo darbuotojams atostogas.

Barams ir restoranams leista dirbti tik nuo 6 val. iki 18 val., ir tik tuo atveju, jei įmanoma išlaikyti mažiausiai metro atstumą tarp klientų.

Religinės institucijos taip pat liks atidarytos, jei žmonės jose galės laikytis bent per metrą vienas nuo kito, bet ceremonijos, įskaitant vestuves, krikštynas ir laidotuves, draudžiamos.

Sausakimši prekybos centrai

„Šiandien mūsų atsakomybės momentas. Negalime prarasti budrumo“, – pirmadienį prieš pasirašydamas įsaką sakė premjeras Giuseppe Conte (Džuzepė Kontė), dramatiškai per televiziją kreipdamasis į šalies gyventojus.

„Kiekvienas privalo kažko atsisakyti, kad apsaugotų piliečių sveikatą“, – sakė jis ir pridūrė: „Ketinu pasirašyti dekretą, kurį galima apibendrinti taip: aš lieku namie.“

Tačiau vis dar neaišku, kaip visos naujosios priemonės bus įgyvendinamos.

Pirmadienį, nepaisant anksčiau Lombardijos regionui įvestų apribojimų, numatančių daugiau kaip 200 eurų baudas be pateisinamos priežasties keliaujantiems asmenims, iš Milano ir į jį toliau kursavo traukiniai bei lėktuvai.

Visi keliauti norintys žmonės dabar privalės užpildyti standartinę formą, kurioje turės išdėstyti keliauti verčiančias priežastis, ir pateikti ją pareigūnams geležinkelio stotyse, oro uostuose ir svarbiuose miestus jungiančiuose keliuose.

Visą naktį dirbusiuose Romos ir Neapolio prekybos centruose daugybė žmonių pirko maisto produktus, muilą ir dezinfekcines priemones, pranešė Italijos žiniasklaida.

Žmonės naktį ramiai laukė eilėse prie parduotuvių, nors vyriausybė tikina, kad prekybos centrai bus reguliariai aprūpinami prekėmis, ir prašo italų „neišprotėti“, ir nepradėti paniškai visko pirkti.

Italija nuo antradienio ryto taip pat uždaro visus savo slidinėjimo kurortus. Kino teatrai, muziejai, naktiniai klubai ir visos kitos panašios vietos buvo uždaryti dar savaitgalį.

Bus leista vykti tik tarptautinių institucijų organizuojamiems sporto renginiams, tačiau – be žiūrovų.

Maištai kalėjimuose

Italijos populiacija yra seniausia pasaulyje po Japonijos, nurodo Pasaulio bankas. Atrodo, kad senyvo amžiaus žmonės sunkiau serga naujojo koronaviruso sukeliama liga COVID-19.

Dar daugiau galvos skausmo pareigūnams sukėlė kaliniai, protestavę ar sukėlę riaušes 23 šalies kalėjimuose. Keli žmonės per šiuos incidentus mirė.

Žmogaus teisių gynėjai perspėja, kad kaliniai itin sunerimę dėl koronaviruso protrūkio, ypač po to, kai, siekiant sustabdyti ligos plitimą, buvo uždrausti susitikimai su šeimos nariais.

Kai kurie kaliniai prašė dėl šios sveikatos krizės paskelbti jiems amnestiją.

Sprendimas iš pradžių Italijos šiaurei paskelbtus suvaržymus netrukus pradėti taikyti visai šaliai rodytų, kad vyriausybei sunku dorotis su krizės mastu.

Italijos sveikatos apsaugos pareigūnai šeštadienį perspėjo, kad šiauriniame Lombardijos regione ligoninėse pradeda trūkti vietų pacientams, kuriems reikalinga intensyvi slauga.

Vyriausybė taip pat pradėjo kviestis jau pensijoje esančius gydytojus, taip bandydama greitai pastiprinti medikų pajėgas 20-čia tūkst. darbuotojų.

ES palaiko Italijos „drąsias priemones“ kovai su koronavirusu

Europos Sąjunga antradienį gyrė Italiją už jos „drąsius“ veiksmus, siekiant sustabdyti koronaviruso protrūkį, ir pažadėjo visą įmanomą Briuselio pagalbą.

„Mes giriame Italijos pareigūnus už labai drąsias priemones, kurių jie imasi“, – žurnalistams sakė Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Valdis Dombrovskis.

„Mes žinome, kad jos italams sukelia didelę įtampą, bet dabar geriau imtis tų drąsių priemonių, kad nuo viruso būtų apsaugota kuo daugiau žmonių“, – pareiškė jis.