Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.11 16:07

Numušto MH17 lėktuvo byla: Nyderlandų tyrimas rodo, kad veikė ir Rusijos žvalgyba GRU

LRT.lt 2020.03.11 16:07

Nyderlanduose prasidėjo teismas dėl Malaizijos orlaivio MH17 numušimo virš Rusijos vadovaujamų ir remiamų prorusiškų separatistų kontroliuojamo Donbaso. Nyderlandų dienraštis „The NL Times“, remdamasis šaltinių ataskaitomis ir atliktu tyrimu, praneša, kaip Rusija bandė sutrukdyti ir paveikti tyrimą.

Kalbėdami su „Volkskrant“ dienraščio žurnalistais, Nyderlandų tyrėjai teigė esą įsitikinę, kad šie bandymai nebuvo sėkmingi.

Malaizijos oro linijų reisu MH17 skridęs orlaivis „Boeing“ 2014 m. liepos 17 d. buvo numuštas virš Rytų Ukrainos teritorijos. Visi 298 jame buvę žmonės, įskaitant 196 Nyderlandų piliečius, žuvo.

Kaip rašo minėtas dienraštis, iš karto po katastrofos Nyderlandų aviacijos saugos valdyba (OVV) pradėjo tyrimą. Vienas iš pirminių šio tyrimo tikslų buvo užmegzti santykius su kolegomis iš Rusijos tarpvalstybinio aviacijos komiteto (MAK). Iki šio įvykio Nyderlandų tyrėjų santykiai su MAK buvo geri, rašo „The NL Times“.

Po kelių dienų paaiškėjo, kad MAK pakeitė iš penkių narių susidedantis valstybinis komitetas, kurio vadovas prieš tai dirbo Kremliaus saugumo tarnyboje. „Volkskrant“ teigimu, tai greičiausiai buvo pirmasis Rusijos vyriausybės žingsnis, perimant tyrimą į savo rankas.

Praėjus kelioms savaitėms po katastrofos, Malaizijos pilotai atvyko į Nyderlandus, kad išverstų savo kolegų MH17 reiso pilotų pokalbius tragiškai pasibaigusio skrydžio metu. Tuo pačiu metu, anot dienraščio, Nyderlanduose buvo ir du Rusijos karinės žvalgybos (GRU) darbuotojai.

Jie priklausė tam pačiam liūdnai pagarsėjusiam skyriui, kuris, kaip teigiama, 2015 m. bandė nunuodyti prekiautoją ginklais iš Bulgarijos, 2016 m. bandė suorganizuoti nepavykusį valstybės perversmą Juodkalnijoje, o 2018 m. dalyvavo Didžiojoje Britanijoje apnuodijant buvusį Rusijos šnipą Sergejų Skripalį.

Vienas iš jų buvo to skyriaus vadas. Ką jie tuo metu veikė Nyderlanduose kol kas nėra aišku. „Tačiau sąsajos su MH17 yra akivaizdžios,“ – sako vienas iš dienraščio šaltinių, rašo „The NL Times“.

Dienraščio teigimu, praėjus 6 mėnesiams paaiškėjo, kad du MH17 katastrofos tyrime su OVV bendradarbiavusio valstybinio komiteto nariai yra buvę GRU darbuotojai. Vienas iš jų – Rusijos kariuomenės generolas. Duodamas interviu netrukus po katastrofos jis sakė, kad mažai tikėtina, jog orlaivis numuštas Rusijai priklausančia „Buk“ raketa, nors OVV vėliau išsiaiškino, kad būtent taip ir buvo, rašo „The NL Times“.

Malaizijos premjeras neigė

Nyderlandų karinės žvalgybos tarnyba (MIVD) stebėjo tuos du buvusius GRU darbuotojus, kai šie buvo atvykę į Nyderlandus pasikonsultuoti su visų šalių, dalyvaujančių MH17 katastrofos tyrime, tyrėjų grupėmis. Po kiekvieno susitikimo jie skambino Kremliaus telefonu.

Anot „Volkskrant“, daugiausiai buvo tariamasi dėl to, kaip „paredaguoti“ Malaizijos tyrėjų grupės narius. Praėjusiais metais tuometis Malaizijos ministras pirmininkas suabejojo jungtinės tyrėjų grupės išvadomis teigdamas, kad nėra patikimų įrodymų, jog Rusija atsakinga už MH17 numušimą.

Dienraščio teigimu, kai OVV ir Nyderlandų policijos atstovai tyrimo tikslais lankėsi Ukrainoje, prie jų vis prieidavo jaunos olandiškai kalbančios moterys. Įtartinai dažnai – kartais net tris kartus per dieną – buvo valomi jų viešbučio kambariai. O grįžę į Nyderlandus tyrėjai savo telefonuose rado kenkėjiškų programų, rašo „The NL Times“.

2015 m. vasarą buvo pastebėta, kad apie OVV būstinę Hagoje sukiojasi įtartini asmenys. Iš OVV darbuotojui priklausančio automobilio buvo pavogta rankinė su interviu metu surinkta medžiaga, o 2016 m. įvykdyto apiplėšimo metu iš saugume dirbančio fotografo buvo pavogtos atminties kortelės.

OVV taip pat pranešė bent apie vieną bandymą įsilaužti į sistemą, kurį, kaip paaiškėjo, surengė su GRU siejama programišų grupė „Fancy Bear“. Anot „Volkskrant“, tie patys GRU darbuotojai, kurie 2018 m. bandė įsilaužti į Hagoje įsikūrusios Cheminio ginklo draudimo organizacijos (OPCW) būstinės kompiuterių tinklą, pirmiausia buvo pastebėti Roterdame šalia Generalinės prokuratūros, vykdančios MH17 numušimo tyrimą, rašo „The NL Times“.

Sulaikiusi į OPCW biuro kompiuterinę sistemą įsilaužti bandžiusius GRU darbuotojus, MIVD konfiskavo jų įrangą. Dienraščio teigimu, viename nešiojamame kompiuteryje buvo rasta informacijos apie tai, kad 2017 m. ši grupė lankėsi Malaizijoje, kur bandė suorganizuoti prieš Malaizijos tyrėjų grupę nukreiptą operaciją.

„Volkskrant“ teigimu, Nyderlandų tyrėjai įsitikinę, kad šie Rusijos bandymai paveikti ar sabotuoti tyrimą nebuvo sėkmingi. Jie apsunkino tyrimą – pasėjo nepasitikėjimą – tačiau jokios įtakos išvadoms neturėjo, dienraščiui teigė tyrimą atlikę specialistai, rašo „The NL Times“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi