Pasaulyje

2015.09.27 20:47

B. Obamos ir V. Putino atstovai skirtingai regi būsimąjį lyderių susitikimą

Prieš Jungtinių Valstijų ir Rusijos prezidentų susitikimą Niujorke protestuoja išeiviai iš Lietuvos ir kitų regiono valstybių. Vladimiras Putinas netrukus atvyks į Jungtinių Tautų jubiliejaus iškilmes ir po daugelio mėnesių derybų išprašė pirmadienį surengti susitikimą su Baracku Obama. Kremlius pabrėžia norintis kalbėtis vien apie Siriją, o V. Putinas pripažįsta, kad nori išsaugoti jos diktatoriaus režimą. Tačiau Baltieji rūmai teigia, kad svarbiausia tema bus Ukraina, o Rusijos parama Basharui Assadui pasmerkta pralaimėti.

Kalba iš Jungtinių Tautų tribūnos V. Putinui suteikia progą susitikti su Jungtinių Valstijų prezidentu. V. Putinas pradėjo naują rizikingą žaidimą Sirijoje, kelis mėnesius siekdamas derybų.

Likus kelioms dienoms Vašingtonas nusileido. Bet nors V. Putino atstovas kalbėjo, kad svarbiausia tema bus Sirija, o Ukrainą aptars tik tuo atveju, jei liks laiko. B. Obamos atstovas atkirto, kad laiko pakaks, nes Ukrainos tema ir bus svarbiausia.

„Manau, prezidentui B. Obamai visai protinga susėsti su kolega ir pažiūrėti, ar kas paaiškės dėl Rusijos ketinimų Ukrainoje ir ar jie pagaliau žengs žingsnius vykdyti įsipareigojimus, kuriuos davė, bet kurių neįgyvendino“, – kalbėjo Baltųjų rūmų atstovas spaudai Joshas Earnestas.

Baltieji rūmai tėškė antausį Kremliui, kuris taip siekia pasaulinio pripažinimo, – kalbėjo apie jo desperaciją surengti šias derybas ir kad Rusija – tik regioninė valstybė, kurios ekonomika mažesnė už Ispanijos.

Maskva paslapčia permetė naikintuvų į Siriją, ir Vašingtonas rūpinasi, kad nekiltų Rusijos ir Amerikos aviacijos konfliktų ir kad Rusija neatakuotų nuosaikių režimo priešų grupuočių.

Vašingtonas žada, kad B. Obama prašys V. Putino paaiškinti savo tikslus. Maskvai jau vien tai – šansas, kad Vašingtonas kalbėsis kaip lygus su lygiu.

„Islamo valstybė“ neturi jokių lėktuvų. Todėl tai, kad esama naikintuvų, skirtų oro mūšiams, kelia teisėtų klausimų. Ir priešlėktuvinės ginkluotės buvimas, kai „Islamo valstybė“ lėktuvų neturi, irgi nesuprantamas“, – sakė JAV Valstybės departamento atstovas spaudai Johnas Kirby.

V. Putinas jau atvirai pripažino, kad pajėgų dislokavimo tikslas – paremti Basharo Assado režimą. Amerikos televizijai prieš vizitą jis patvirtino, kad tikslas – išgelbėti diktatorių ir sustiprinti armiją, kaltinamą baisiausiais nusikaltimais.

„Teisingai, taip ir yra, remiame teisėtą Sirijos valdžią. Ir nėra jokio kito Sirijos problemos sprendimo kaip stiprinti veikiančias teisėtas vyriausybės struktūras“, – teigė V. Putinas.

Amerikai tai nepriimtina ir nuolaidų ji nežada.

„Prezidentas B. Obama dar kartą aiškiai pasakys, kad Rusijos sprendimas stiprinti paramą B. Assado režimui yra pasmerktas pralaimėti“, – tvirtino Baltųjų rūmų atstovas spaudai J. Earnestas.

Jei ir gali būti bendrų Rusijos ir Amerikos veiksmų Sirijoje – tai tik tuomet, jei Maskva tuo pat metu sutiktų dalyvauti derybose dėl B. Assado pasitraukimo. Bet vargu ar Kremliaus lyderis sutiks savo rankomis aukoti kitą lyderį.

„Ir toliau dirbsime su Rusija, kur mūsų interesai persidengia. Tai įmanoma ir Sirijoje, bet dar neaišku, ar ten jie persidengia“, – sakė JAV gynybos sekretorius Ashas Carteris.

Pentagono vadovas net dukart pakartojo, kad siųsti pajėgas į Siriją be derybų dėl B. Assado pasitraukimo – tai lieti benziną ant ugnies, skatinti dar didesnį nepasitenkinimą ir karą. Bet Jungtinės Valstijos juk nežino, ar tai ir nėra V. Putino eskalacijos tikslas.