Pasaulyje

2020.03.08 08:13

Koronavirusas Italijoje ir toliau kelia chaosą: paskelbta, kad sekmadienį mirė 133 žmonės

dar vienam kruiziniam laivui neleista švartuotis; atnaujinta 16.34
ELTA, BNS 2020.03.08 08:13

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sekmadienį sveikino Italijos „nuoširdžias aukas“ naujo koronaviruso plitimui stabdyti, vyriausybei karantinavus ketvirtadalį šalies gyventojų. Latvijoje sekmadienį patvirtintas antras užsikrėtimo atvejis, Lotynų Amerikoje – pirmoji COVID-19 auka.

Atnaujinta 20.16

Italijoje sekmadienį nuo koronaviruso mirė 133 žmonės.

Šiuo metu šalyje užfiksuota 366 mirties nuo koronoviruso atvejų, o užkrėtimų skaičius sekmadienį pasiekė vienos dienos rekordą – 1 492.

Iš viso šalyje iki šiol užregistruoti 7 375 susirgimo atvejai.

Italija yra pirmoje vietoje pagal mirčių nuo koronaviruso skaičių tarp visų šalių, išskyrus Kiniją, bei užima antrą vietą pagal susirgimų COVID-19 skaičių.

Daugiausia žmonių mirė Lombardijos regione šiaurės Italijoje, pranešė civilinės saugos agentūra.

Atnaujinta 16.34

Italijoje kilo transporto chaosas, vyriausybei dėl viruso pavojaus paskelbus karantiną

Italijos transporto sistemą sekmadienį apėmė chaosas, vyriausybei paryčiais paskelbus didelio masto karantiną šiauriniuose regionuose ir apribojus judėjimo laisvę maždaug ketvirtadaliui visų šalies gyventojų, siekdama užkirsti kelią nevaldomam koronaviruso plitimui po visą Europą.

Italų ministras pirmininkas Giuseppe Conte kiek vėliau nei vidurnaktį pasirašė įsaką, paveikusį 16 mln. žmonių šalies klestinčioje šiaurinėje dalyje, įskaitant Lombardiją ir mažiausiai 14 provincijų kaimyniniuose regionuose. Nepaprastosios priemonės turėtų būti taikomos iki balandžio 3 dienos.

„Kalbant apie Lombardiją ir kitas mano išvardytas šiaurines provincijas, visiems bus draudžiama vykti į šias teritorijas ir iš jų, taip pat [keliauti] tose pačiose teritorijose, – pareiškė G. Conte. – Išimtys bus daromos tik esant įrodomiems profesiniams poreikiams, išimtiniais atvejais ir susidūrus su sveikatos problemomis.“

Daugelis pasaulio šalių vis labiau imituoja Kinijos, kur praėjusių metų pabaigoje atsirado virusas, politiką – įveda susisiekimo apribojimus ir atšaukia viešus renginius. Kinijoje nustatyti maždaug trys ketvirtadaliai visų užsikrėtimo koronavirusu atvejų, taip pat dauguma iš 3 600 mirties atvejų.

Kelios valandos prieš tai, kai G. Conte pasirašė minėtą įsaką, šalyje kilo chaosas ir sumaištis, žiniasklaidai iš anksto sužinojus apie planus paskelbti karantiną. Šiaurės Italijoje įsikūrusio Padujos universiteto studentai, šeštadienio vakare besilinksminę baruose, perskaitė gandus mobiliuosiuose telefonuose, paskubėjo į savo bendrabučius, susirinko daiktus ir išvyko į traukinių stotį.

Šimtai keleivių, kurių dalis dėvėjo medicinines kaukes ir gumines pirštines, susikimšo į paskutinį vietinio susisiekimo traukinį, išvykusį iš Padujos vidurnaktį. Susijaudinę studentai apvyniojo galvas šalikais, dalinosi dezinfekuojančiu geliu ir sėdėjo ant lagaminų praėjimuose. Nė vienas konduktorius nepatikrino keleivių bilietų.

„Prieš dvi valandas perskaičiau, kad gali būti paskelbtas nepaprastąjį įsakas, kuriuo Paduja būtų įtraukta į raudonąją zoną. Kadangi norėčiau sugrįžti į pietus pas savo giminaičius, nusprendžiau išvykti anksčiau“, – pasakojo studentas, antradienį išvykęs anksčiau nei planavo į savo gimtąjį miestelį Italijos pietiniame Apulijos regione.

Atnaujinta 15.34

Dar vienam kruiziniam laivui neleista švartuotis dėl viruso grėsmės

Dar vienas kruizinis laivas negavo leidimo įplaukti į uostą nerimaujant, kad laivo įgula ar keleiviai gali būti užsikrėtę naujuoju koronavirusu. Apie tai informuoja BBC.

Kruizinis laivas „Costa Fortuna“ šiuo metu plaukia Singapūro link. Prieš tai jo neįsileido Tailandas ir Malaizija, nors kol kas nenustatytas nei vienas užsikrėtimo atvejis.

Laivu keliauja apytiksliai 2 tūkst. žmonių, tarp kurių – dešimtys Italijos piliečių.

Kruizinio laivo operatorius „Costa Crociere“ teigia, kad nei tarp įgulos, nei tarp poilsiautojų šiuo metu nėra sergančių. Anot operatoriaus, Malaizija prašymą švartuotis atmetė išgirdusi, kad laivu keliauja Italijos pilietybę turintys asmenys.

Pasak Malaizijos pareigūnų, laive yra 64 italai.

Atnaujinta 14.18

PSO giria Italijos „nuoširdžias aukas“ viruso plitimui stabdyti

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sekmadienį sveikino Italijos „nuoširdžias aukas“ naujo koronaviruso plitimui stabdyti, vyriausybei karantinavus ketvirtadalį šalies gyventojų.

„Italijos vyriausybė ir žmonės imasi drąsių žingsnių, kuriais siekiama lėtinti koronaviruso plitimą ir apsaugoti jų šalį bei pasaulį“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

„Jie imasi nuoširdžių aukų. PSO solidarizuojasi su Italija ir toliau rems jus“, – pridūrė PSO vadovas.

Atnaujinta 14.00

Popiežius per pirmą internetu transliuotą sekmadienio maldą išreiškė paramą viruso aukoms

Popiežius Pranciškus sekmadienį per pirmą internetu tiesiogiai transliuotą „Viešpaties angelo“ maldą išreiškė solidarumą su naujojo koronaviruso aukomis.

„Per maldą esu artimas žmonėms, kenčiantiems nuo dabartinės koronaviruso epidemijos“, – sakoma 83 metų popiežiaus žinioje, įrašytoje Vatikano bibliotekoje ir tiesiogiai transliuotoje ekrane Šv. Petro aikštėje, stebint nedidelei susirinkusių žmonių grupei.

Atnaujinta 13.48

Irano oro linijos sustabdė skrydžius į ir iš Europos

Irano oro linijos „Iran Air“ iki atskiro pranešimo sustabdė visus skrydžius į ir iš Europos. Apie tai skelbia BBC, remdamasi pusiau valstybinės Irano naujienų agentūros „Isna“ pranešimu.

Pasak agentūros „Isna“, tokio žingsnio oro bendrovė ėmėsi paskatinta „dėl nežinomų priežasčių Europos įvestų apribojimų“.

„Iran Air“ atstovai teigia, kad šiuo metu vykdomos „konsultacijos“ dėl skrydžių atnaujinimo.

Iranas yra viena labiausiai naujojo koronaviruso paveiktų šalių visame pasaulyje. Čia oficialiai skaičiuojami beveik 6 tūkst. patvirtintų infekcijos atvejų ir užregistruotos 145 mirtys, tačiau manoma, kad realus mirčių skaičius yra daug didesnis.

Tuo metu, anot AFP, Čekijos premjeras Andrejus Babis sekmadienį paragino Italiją uždrausti savo piliečiams keliauti užsienin oro ir kitu transportu.

Čekija yra patvirtinusi iš viso 26 COVID-19 ligos atvejus, o maždaug 1 tūkst. 100 gyventojų yra karantinuoti. Dauguma susirgusių čekų užsikrėtė Italijoje ar nuo šioje šalyje besilankiusių asmenų.

Atnaujinta 12.04

Lotynų Amerikoje užfiksuota pirmoji COVID-19 auka

Neseniai iš kelionės Europoje grįžusiam 64 metų amžiaus Buenos Airių gyventojui diagnozavus koronavirusą, vyriškis šeštadienį mirė ir tapo pirmąja viruso auka Lotynų Amerikoje. Apie tai pranešė Argentinos sveikatos apsaugos ministerija.

Vyras jau prieš tai sirgo diabetu, hipertenzija ir chronišku bronchitu, taip pat buvo sutrikusi jo inkstų veikla. Pirmieji COVOD-19 ligos simptomai jam pasireiškė vasario 28 d., skelbia ministerija.

Simptomus argentinietis pastebėjo praėjus trims dienoms po grįžimo iš Europos. Sveikatos apsaugos ministerija nedetalizavo, kurioje ar kuriose Europos šalyse vyriškis lankėsi. Tačiau Buenos Airių dienraštis „Clarin“ cituoja pareigūnus, teigiančius, kad vyras leido laiką Prancūzijoje.

Penktadienį Argentinos valdžia paskelbė, kad šalyje yra 8 užsikrėtę asmenys. Tai yra trečias aukščiausias ligos rodiklis Lotynų Amerikoje po Brazilijos su 19 sergančiųjų ir Ekvadoro su 14 atvejų.
Šeštadienį Paragvajaus sveikatos priežiūros institucijos paskelbė apie pirmąjį užfiksuotą viruso atvejį. Koronavirusas nustatytas iš Ekvadoro grįžusiam 32 metų amžiaus paragvajiečiui. Jis šiuo metu izoliuotas savo namuose ir yra „geros būklės“.

Atnaujinta 10.13

Dėl koronaviruso Niujorke paskelbta nepaprastoji padėtis

JAV Niujorko valstijos gubernatorius Andrew Cuomo šeštadienį paskelbė nepaprastąją padėtį, kad viena gausiausių valstijų galėtų geriau susidoroti su augančiu koronaviruso protrūkiu.

Infekcijos atvejų Niujorko valstijoje padaugėjo iki 89, o daugiausia susirgusiųjų yra į šiaurę nuo Niujorko esančioje Vestčesterio apygardoje.

Niujorkas prisidėjo prie Kalifinornijos, Merilando, Jutos ir Vašingtono valstijų, dėl visoje valstybėje plintančio viruso jau paskelbusių nepaprastąją padėtį.

Šeštadienį koronaviruso aukų Jungtinėse Valstijose skaičius padidėjo iki 19, kai Vašingtonas, labiausiai protrūkio paveikta valstija, paskelbė apie dvi naujas aukas. Iš viso šioje valstijoje jau užfiksuota 16 mirčių nuo naujojo koronaviruso, o sergančiųjų šiuo metu yra daugiau nei 100. Apie dvi naujas mirtis penktadienį pranešė ir Florida.

Niujorko valstijos gubernatorius savo ruožtu sukritikavo JAV ligų kontrolės centrą (CDC), pareiškęs, kad institucija yra silpnoji grandis kovoje su ligos protrūkiu.

Atnaujinta 09.44 (ir 10.43)

Latvija pranešė apie antrą patvirtintą užsikrėtimo koronavirusu atvejį

Latvijoje patvirtintas antras užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejis, naujienų agentūrai BNS nurodė Sveikatos apsaugos ministerija.

Ligų prevencijos ir kontrolės centras patvirtino, kad pacientei testais nustatytas užsikrėtimas virusu SARS-CoV-2.

Ši pacientė paguldyta į Rytų klinikinės ligoninės Infekcinių ligų centrą, sekmadienį spaudos konferencijoje sakė Ligų prevencijos ir kontrolės centro rizikos analizės ir profilaktikos departamento direktorius Jurijus Perevoščikovas.

Pacientė užsikrėtė kurorte Italijoje netoli sienos su Šveicarija, kur su turistų grupe lankėsi nuo vasario 29-osios iki kovo 7-osios.

Į Rygą ji sugrįžo „airBaltic“ lėktuvu iš Milano. Šiuo lėktuvu skrido 39 keleiviai, tarp jų 25 žmonės iš Latvijos. Ligų prevencijos ir kontrolės centras nustatė visus keleivius ir įgulos narius, jiems nurodyta dvi savaites laikytis karantino namuose, prižiūrint šeimos gydytojams.

Pirmasis užsikrėtimo koronavirusu atvejis Latvijoje, apie kurį pranešta pirmadienį, yra susijęs su moterimi, kuri lankėsi Milane Italijoje ir vasario 29 dieną su šeima per Miuncheną atskrido į Rygą.

Antradienį ši nesunkiai sirgusi moteris, keliems testams užsikrėtimo neparodžius, buvo išrašyta iš ligoninės. Ji dabar sveiksta namuose.

Latvijoje dėl koronaviruso jau atlikti testai 222 žmonėms.

Šalyje pradėtos taikyti ypatingos atsargumo priemonės žmonėms, atvykstantiems iš Italijos, Kinijos, Japonijos, Singapūro, Pietų Korėjos ir Irano.

Atnaujinta 09.33

Koronavirusas diagnozuotas konferencijos, kurioje lankėsi D. Trumpas, dalyviui

Asmeniui, kuris praėjusį mėnesį lankėsi įtakingiausių JAV konservatyviųjų politikų konferencijoje, diagnozuotas koronavirusas. Tame pačiame renginyje dalyvavo ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas bei viceprezidentas Mike`as Pence`as.

Konservatyviųjų politinių veiksmų konferencija (CPAC) – didžiausias JAV vykstantis konservatorių susirinkimas, kuriame paprastai dalyvauja tūkstančiai politikų, tarp kurių pastarąjį kartą – ir D. Trumpas su M. Pence`u. Netoli Vašingtono vasario 26-29 d. vykusiame renginyje lankėsi ir keli prezidento kabineto nariai bei kiti aukščiausi Baltųjų rūmų pareigūnai.

Susirgęs asmuo šiuo metu yra karantinuotas Naujajame Džersyje, juo rūpinasi medikai.

„Minėtas dalyvis tiesiogiai nebendravo su prezidentu ar viceprezidentu ir nesilankė pagrindinėje salėje vykusiuose renginiuose“, – tviterio žinutėje paskelbė konferenciją organizavusios Amerikos konservatorių sąjungos (ACU) atstovai.

Tačiau ACU pirmininkas Mattas Schlappas dienraščiui „The Washington Post“ teigė pats tiesiogiai bendravęs su infekuotu asmeniu renginio metu. Ir nors įvykių seka nėra aiški, M. Schlappas visgi paskutinę konferencijos dieną scenoje paspaudė D. Trumpui ranką.

Tuo metu šalies prezidentas viešai demonstruoja drąsą. „Aš visiškai dėl to nesijaudinu“, – D. Trumpas atsakė žurnalistų paklaustas, ar koronavirusas artinasi prie Baltųjų rūmų.

Atnaujinta 09.24

Koronaviruso paveiktas JAV kruizinis laivas prisišvartuos Ouklande

Prie San Fransisko įstrigęs kruizinis laivas, kuriame nustatytas 21 užsikrėtimo koronavirusu atvejis, prisišvartuos Ouklande, šeštadienį pranešė laivo savininkė.

Laive „Grand Princess“ testai dėl naujojo koronaviruso parodė, kad juo užsikrėtė 19 įgulos narių ir du keleiviai amerikiečiai. Testai kol kas buvo atlikti 45 žmonėms.

Svečiai, kuriems reikia „stipraus medicininio gydymo ir hospitalizacijos“, bus pradėti išlaipinti pirmadienį, paskelbė kruizų kompanija „Princess Cruises“.

Laivo keleivė Carolyn Wright naujienų agentūrai AFP šeštadienį sakė, kad laivas Ouklande prisišvartuos sekmadienį.

Kalifornijos gubernatorius Gavinas Newsomas leido laivui prisišvartuoti, pranešė San Cozėje leidžiamas laikraštis „The Mercury News“.

„Grand Princess“, kuriame yra 3,5 tūkst. žmonių, prie San Francisko pakrantės yra įstrigęs nuo trečiadienio, kuomet turėjo prisišvartuoti, tačiau turėjo likti jūroje, kai paaiškėjo, jog du keleiviai, laivu plaukę per ankstesnę jo kelionę tarp San Fransisko ir Meksikos, vėliau užsikrėtė koronavirusu ir vienas iš jų mirė.

Kitas „Princess Cruises“ karantinuotas laivas praėjusį mėnesį stovėjo prie Japonijos krantų. Tame laive virusas buvo nustatytas daugiau kaip 700 žmonių, kurių šeši mirė.

Atnaujinta 08.13

Karantinuoti ketvirtadalis Italijos gyventojų

Italijos ministras pirmininkas Giuseppe Conte tviterio žinutėje pranešė pasirašęs planus, kuriais beveik mėnesiui bus griežtai apribotas judėjimas į ir iš didelių teritorijų, įskaitant Veneciją ir šalies finansų sostinę Milaną.

Be neatidėliotinos „rimtos“ priežasties, pavyzdžiui, skubių darbo ar šeimos reikalų, gyventojams nebus leidžiama patekti į karantino zonas ar jas palikti. Anot dienraščio „Corriere Della Sera“, tarp karantino zonų – visas Lombardijos regionas, Venecija ir jos apylinkės, taip pat Parmos bei Riminio miestai. Vadinasi, iš 60 milijonų Italijos gyventojų net ketvirtadaliui teks laikytis griežto karantino. Pranešama, kad žmonėms bus leidžiama sugrįžti namo, jeigu jie gyvena minėtuose regionuose.

Be to, šiuose regionuose bus uždaryti muziejai, kino teatrai, teatrai, naktiniai klubai, lošimo namai ir sporto klubai, o restoranams bei barams bus leidžiama dirbti tik tokiu atveju, jeigu juose sudarytos sąlygos lankytojams būti bent per metrą nuo vienas kito.

Apribojimai galios iki balandžio 3 d.

Pasak Pasaulio banko, Italijos gyventojai po japonų yra antri vyriausių visame pasaulyje, o naujajam koronavirusui mažiau atsparūs yra būtent vyresnio amžiaus asmenys.