Pasaulyje

2020.03.07 20:40

Zelenskis: Putinas turi vienerius metus susitarti dėl karo pabaigos

LRT.lt 2020.03.07 20:40

Retai interviu dalijantis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenkis užsienio žiniasklaidai sakė, kad Rusija turi vienerius metus užbaigti karą Ukrainoje, rašoma „Kyiv Post“.

Prezidentas mano, kad jis gali derėtis dėl susitarimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kad būtų baigtas karas Ukrainoje, tačiau pagrasino, kad po metų jis pasitrauks iš derybų, jeigu iš Rusijos pusės nebus padaryta pažanga.

Prezidentas pareiškė, kad laikas Rusijai tiksi – turima susitarti dėl taikos susitarimo. Tačiau Ukrainos vadovas nedetalizavo šio susitarimo esmės ar to, ką Ukraina darys, jei Rusija nepasirašys susitarimo iki nustatyto termino.

„Rusijos valdžia turi metus laiko užbaigti derybas. Ilgiau – draudžiama. Jeigu tai truks ilgiau, turime keisti formatą ir pasirinkti kitą taktiką“, – sakė V. Zelenskis, duodamas interviu „The Guardian“.

V. Zelenskio rinkimų kampanijos didžiausias pažadas – suteikti taiką Ukrainai – kol kas nėra įgyvendintas. Nuo metų pradžios žuvo daugiau nei 20 Ukrainos karių.

Nuo kadencijos pradžios prezidentui nesisekė santykiuose su Rusija. Praėjusių metų gruodį Rusijos remiami Rytų Ukrainos separatistai ir Ukraina apsikeitė 200 kalinių: sulaikyti kovotojai buvo iškeisti į civilius ir karius, laikytus dviejuose separatistiniuose regionuose. Rusijos ir Vokietijos vadovai šį apsikeitimą pasveikino ir pavadino teigiamu.

Paryžiuje, „Normandijos ketverto“ kuluaruose, kuriuose taip pat dalyvavo Prancūzijos ir Vokietijos vadovai, V. Zelenskis susitiko su V. Putinu. Bendros derybos, kuriose susitarta dėl visiškų paliaubų įgyvendinimo ir naujo pajėgų atitraukimo iš konflikto Rytų Ukrainoje zonų iki kitų metų kovo, truko aštuonias valandas.

„Šalys įsipareigoja pilnai ir išsamiai įgyvendinti paliaubas, palaikydamos visų būtinų ugnies nutraukimo režimo palaikymo priemonių įgyvendinimą iki 2019 metų pabaigos“, taip buvo sakoma galutiniame komunikate, paskelbtame po pirmojo Rusijos lyderio ir Ukrainos prezidento susitikimo. Jame priduriama, kad turi būti susitarta dėl trijų papildomų zonų Rytų Ukrainoje, „siekiant atitraukti pajėgas ir įrangą iki 2020-ųjų kovo pabaigos“.

45 mln. gyventojų turinti Ukraina per pastaruosius du dešimtmečius patyrė dvi revoliucijas, o šalies rytuose teberusena konfliktas su prorusiškais separatistais. Šis konfliktas, tapęs didžiausia krize tarp Rytų ir Vakarų santykių nuo Šaltojo karo pabaigos, įsiplieskė 2014 metais Rusijai aneksavus Krymo pusiasalį. Karas Donbase jau pareikalavo apie 13 tūkst. gyvybių.