Pasaulyje

2020.03.07 12:27

Lenkijos prezidentas pritarė 2 mlrd. zlotų skyrimui valstybinei žiniasklaidai

BNS 2020.03.07 12:27

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pasirašė įstatymą dėl beveik 2 milijardų zlotų (beveik 466 mln. eurų) skyrimo visuomeninei televizijai ir radijui bei kitoms žiniasklaidos priemonėms, tapusioms šalies dešinės pakraipos Vyriausybės ruporais ir teigiamai nušvietusioms prezidento veiklą per rinkimų kampaniją jam siekiant perrinkimo.

Partijai „Teisė ir teisingumas“ atstovaujantis prezidentas pasirašė finansavimo įstatymą vėlų penktadienio vakarą. A. Duda siekia būti perrinktas antrai penkerių metų kadencijai per gegužę vyksiančius rinkimus.

Jo sprendimas buvo akylai stebimas, ypač atsižvelgiant į tai, koks jautrus yra valstybinės žiniasklaidos klausimas Lenkijoje. Politinė opozicija ragino šiuos pinigus skirti vėžio gydymui.

A. Duda sakė, kad prieš pasirašydamas parlamento priimtą įstatymą turėjo abejonių. Visgi jis leido skirti didelį finansavimą žiniasklaidos priemonėms, kurios padeda jam rinkimų kampanijos metu.

Manoma, kad toks prezidento sprendimas pakenks A. Dudos populiarumui tarp centristinių pažiūrų rinkėjų, ypač atsižvelgiant į reputaciją, kurią Lenkijos valstybinė žiniasklaida įgijo pastaraisiais metais.

Partija „Teisėir teisingumas“ naudojasi visuomeniniu transliuotoju TVP, kad būtų giriami vyriausybės laimėjimai ir kritikuojami politiniai oponentai.

Vyresnio amžiaus lenkai, kritiškai nusiteikę valdžios atžvilgiu, dabartinę praktiką lygina su komunistinės eros propaganda.

Pernai per viešą labdaros renginį buvo nužudytas Gdansko meras Pawelas Adamowiczius. Prieš tai TVP kelis mėnesius skleidė neigiamą informaciją apie jį. Valdančiosios partijos oponentai vėliau apkaltino televizijos kanalą vykdžius neapykantos kampaniją prieš Gdansko merą prieš tai, kai jį nužudė buvęs kalinys. Po žmogžudystės prie TVP būstinės buvo surengta protestų.

Tai, kad valdžia naudojasi žiniasklaida, kuri turėtų būti neutrali, nusmukdė Lenkiją laisvos žiniasklaidos reitinguose. „Reporteriai be sienų“ Lenkijos valstybinę žiniasklaidą pavadino „vyriausybinės propagandos ruporais“.

Papildomo valdžios finansavimo valstybinei žiniasklaidai prireikė užtaisyti skylę savo finansuose dėl krentančių pajamų iš licencijos mokesčio. Lenkai privalo mokėti naudojimosi TV ir radiju mokestį, tačiau dažnai to nedaro.