Pasaulyje

2020.03.07 10:50

Sirijos gyventojai netiki Erdogano ir Putino paliaubomis: režimas vėl puls

Turkijos ir Rusijos prezidentų Recepo Tayyipo Erdoano ir Vladimiro Putino suderintos paliaubos Sirijoje bent kol kas, panašu, gyvuoja. Tačiau penktadienį vakare Jungtinės Valstijos užblokavo Turkijos ir Rusijos sutartas paliaubas palaikantį Jungtinių Tautų pareiškimą.

Labai retą interviu davė Sirijos diktatorius Basharas al-Assadas, dėl visko kaltinantis Turkiją ir JAV. Sirijos gyventojai nesitiki, kad paliaubos ilgai laikysis, o iš šalies bėgantieji pripažįsta, kad nori ne paliaubų, o karo pabaigos.

Žinios. Radžvilas su bendražygiais steigia naują dešinės pakraipos partiją – ji turėtų vadintis „Nacionaliniu susivienijimu“

Idlibe jau antrą dieną kiek ramiau, gyventojai gali bandyti grįžti į normalų gyvenimą. Bent jau kiek ramesnį, nes Turkija ir Rusija sutartų paliaubų kol kas laikosi. Tačiau kai žurnalistai pakalba su gyventojais, jie netiki didele paliaubų sėkme.

„Nei režimu, nei kariuomene nepasitkiu. Jie visi melagiai ir išdavikai, kurie žudo savo žmones“, – sako iš Alepo pabėgęs Ahmedas Badavis.

B. al-Assadas, kuris savo šalį verčia giuvėsiais tikina, kad su Turkijos žmonėmis neturi jokių pykčių ir nesupranta, kodėl jie reimia, kaip pats teigia, teroristus, tačiau vėliau sugalvoja paaiškinimą.

„Mūsų karinis prioritetas yra Idlibas, kur matome, kaip Erdoganas naudoja visas pajėgas tam sutrukdyti. Žinoma, čia amerikiečių nurodymas. Taip yra todėl, kad, kai išlaisvinsime Idlibą, galėsime išlaisvinti ir šalies rytinius regionus. Jie stengiasi iš visų jėgų sustabdyti Idlibo išlaisvinimą, nes nenori mums leist judėti į rytus. Kiek tenka kalbėti su žmonėmis, tai jie jaučia neapykantą amerikiečių okupantams“, – sako B. al-Assadas.

Taip kalba žmogus prieš savo piliečius naudojantis cheminį ginklą. Jo pagrindinis tikslas – visą karą paversti ne pilietiniu, kuriame ryžosi kovoti dalis režimu nepatenkintų piliečių, o kaip valstybės pajėgų ir teroristų kovą, kurią remia Amerika ir Turkija.

Žmonės bėgantys nuo karo neslepia, kad tikėjosi, jog R. T. Erdoganas ir V. Putinas bus radę sprendimą, kaip išspręsti šį konfliktą, nes B. al-Assadu jie nepasitiki, juolab, kad tai nėra primosios V. Putino ir R. T. Erdogano sutartos paliaubos.

„Nemanau, kad režimas laikysis ugnies nutraukimo. Sprendžiant iš pastarųjų 10 metų, būtent taip ir elgiasi režimas – pirmiausia jie užima teritoriją, tada paprašo paliaubų, palaukia bei pergrupuoja savo aviaciją ir karinius dalinius, o tada vėl puola ir užima naujas teritorijas“, – teigia iš Alepo pabėgęs Adnanas Imamas.

Europos Sąjunga, kuriai šis konfliktas ypač aktualus dėl pabėgėlių antplūdžio, paskelbė, kad vasaros viduryje rengs konferenciją, kurioje bus ieškoma šio konflikto sprendimo.

„Noriu pranešti, kad sutarėme surengti konferenciją dėl Sirijos ateities Briuselyje. Šioje konferendijoje dalyvaus didelė dalis tarptautinės bendruomenės ir kartu su Jungtinėmis Tautomis ieškosime politinio Sirijos konflikto sprendimo. Tai bus puiki galimybė surinkti dar pinigų humanitarinei paramai Sirijos regionams“, – nurodė ES Vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis.

Prieš kelerius metus vakarai vieningai kartojo – joks Sirijos konflikto politinis sprendimas neįmanomas, kol B. al-Assadas nepasitrauks, tačiau daabr tokių griežtų pozicijų iš Vakarų nebegirdėti.