Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.06 20:36

Putinas Assadui: Rusijos ir Turkijos susitarimai leis stabilizuoti padėtį Idlibe

atnaujinta 21.01
BNS 2020.03.06 20:36

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kalbėdamasis telefonu su Sirijos lyderiu Basharu al Assadu pranešė jam apie savo susitikimo su Turkijos vadovu Recepu Tayyipu Erdoganu rezultatus ir patikino jį, kad pasiekti susitarimai padės stabilizuoti padėtį Idlibo provincijoje, penktadienį pranešė Kremliaus spaudos tarnyba.

„Vladimiras Putinas informavo Basharą al Assadą apie susitarimus, pasiektus per kovo 5-ąją vykusį Rusijos ir Turkijos susitikimą aukščiausiu lygiu, ir pabrėžė, kad jų įgyvendinimas padės stabilizuoti padėtį Idlibo zonoje“, – sakoma pranešime.

„Basharas al Assadas gerai įvertino Rusijos ir Turkijos lyderių derybų rezultatus ir padėkojo Rusijos prezidentui už palaikymą kovoje su teroristinėmis grupuotėmis ir pastangas užtikrinti Sirijos suverenitetą ir teritorinį vientisumą“, – teigiama jame.

Sirijos prezidentūra penktadienio vakarą taip pat paskelbė pranešimą apie B. al Assado pokalbį su V. Putinu ir nurodė, kad sirų lyderis yra patenkintas dėl to, ką pavyko pasiekti per Rusijos ir Turkijos prezidentų derybas.

Per išvakarėse Maskvoje vykusį V. Putino ir R. T. Erdogano susitikimą Turkija ir Rusija sutarė, kad nuo penktadienio vidurnakčio Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje bus nutraukta ugnis.

Sirijos opozicijos aktyvistai ir padėtį šalyje stebinti nevyriausybinė organizacija pranešė, kad virš Idlibo provincijos penktadienį ryte visiškai neskraidė Rusijos ir Damasko vyriausybės pajėgų lėktuvai ir beveik nevyko susirėmimų.

Per pastaruosius tris mėnesius aviacijos smūgiai šiame šiaurės vakariniame regione pareikalavo šimtų gyvybių ir privertė apie milijoną žmonių trauktis link Sirijos ir Turkijos sienos, Rusijos remiamoms Damasko vyriausybės pajėgoms stengiantis užimti paskutiniąją sukilėlių tvirtovę.

Rusija ir Turkija remia priešingas Sirijos konflikto puses. Abi šalys tapo pagrindinėmis derybų tarpininkėmis karo alinamoje Sirijoje.

Padėtis Idlibo provincijoje paaštrėjo pastarosiomis savaitėmis, kai Turkija pasiuntė ten tūkstančius savo karių. Per susirėmimus su Sirijos režimo pajėgomis žuvo 60 turkų karių ir daug sirų.

Atrodo, kad Rusijos ir Turkijos susitarimas padės užtikrinti Maskvai svarbų tikslą – kad Sirijos vyriausybės pajėgos išlaikytų svarbią automagistralę M5, užtikrinančią susisiekimą šiaurės ir pietų kryptimi. Per naujausią puolimą Sirijos pajėgos užėmė šios magistralės paskutinius ruožus.

Sutartimi taip pat buvo nustatytas saugumo koridorius palei Idlibo provincijoje rytų ir vakarų kryptimi einančią svarbią automagistralę M4. Kaip nurodoma susitarimo tekste, paskelbtame Sirijos vyriausybę remiančios žiniasklaidos, Rusijos ir Turkijos pajėgos nuo kovo 15-osios turėtų pradėti bendrą patruliavimą šiame kelyje.

Pagal 2018 metų vasarą sudarytą Rusijos ir Turkijos susitarimą abu šie greitkeliai turėjo būti atidaryti iki tų metų pabaigos. Tačiau susitarimą atmetus su Idlibe veikiančių su teroristų tinklu „al Qaeda“ susijusių grupuočių kovotojams šie du gyvybiškai svarbūs keliai išliko uždaryti.

Dėl sukilėlių veiksmų nuo 2012 metų uždarytos M4 pakartotinis atidarymas būtų svarbus išbandymas naujai Rusijos ir Turkijos sutarčiai.

Idlibe veikia tūkstančiai su „al Qaeda“ susijusių džihadistų, kurių daugelis atmeta devynerius metus besitęsiančio Sirijos pilietinio konflikto politinį sprendinį. Šioje provincijoje gyvena apie 3 mln. žmonių; daug jų yra ten persikėlę, kai buvo priversti pasitraukti iš kitų Sirijos regionų.

Ankstesnės kelios paliaubų sutartys žlugo, o Sirijos prezidentas B. al Assadas yra pažadėjęs susigrąžinti visos šalies teritorijos kontrolę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi