Pasaulyje

2020.03.06 18:54

Putinas sutinka, kad Rusijai reikia stabilumo, bet savo ateities planų neatskleidžia

BNS2020.03.06 18:54

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė, kad nenori atsisakyti fiksuoto prezidento kadencijų termino ir nesiims kitų būdų, kad pratęstų savo valdymą, tačiau savo tolesnių planų neatskleidė.

V. Putinas siūlo konstitucinę reformą, kurią kritikai laiko jo bandymu likti prie valdžios vairo, kai 2024 metais pasibaigs jo dabartinė šešerių metų prezidento kadencija.

Kremliaus kontroliuojamas parlamentas konstitucijos pataisoms turėtų pritarti jau kitą savaitę. Po to jos bus pateiktos tvirtinimui balandžio 22 dieną numatytame visuotiniame referendume.

Politikos apžvalgininkai ir Kremliaus priešininkai sako, kad naujomis pataisomis V. Putinas gali siekti panaikinti fiksuotą prezidento kadencijų terminą ir likti valstybės vadovo poste, sustiprinti ministro pirmininko įgaliojimus ir užimti jo vietą arba toliau laikyti valdžios vadžias Valstybės tarybos vadovo pozicijoje.

Tačiau V. Putinas atmetė visas šias versijas per susitikimą su darbininkais ir aktyvistais Ivanove, į šiaurę nuo Maskvos esančiame tekstilės pramone garsėjančiame mieste. Paklaustas, ar jis tikrai nori trauktis pasibaigus dabartinei jo kadencijai, nes pavargo būti prezidentu, V. Putinas apsimestinai kukliai atsakė, kad jam patinka jo darbas ir jis yra dėkingas jį palaikantiems žmonėms.

„Nėra taip, kad būčiau pavargęs arba norėčiau trauktis, – kalbėjo jis. – Bet kas mano vietoje į tai žiūrėtų ne kaip į paprastą darbą, o kaip į likimą. Aš tai matau taip.“

Vis tik V. Putinas pabrėžė, kad, jo nuomone, prezidento kadencijos ribojimo atsisakymas nebūtų naudingas valstybei ateityje, nors dabar Rusijai reikia politinio stabilumo.

„Kodėl nenoriu atsisakyti terminų? – klausė jis. – Dėl savęs aš nebijau. Aš neišprotėsiu, kalbama ne apie mane. Stabilumas, ramus šalies vystymasis dabar gali būti svarbesni, bet vėliau, kai valstybė taps labiau pasitikinti savimi ir turtingesnė, tada tikrai būtinai reikės užtikrinti valdžios rotaciją.“

V. Putinas pridūrė, jog Rusijos pertvarkymas į parlamentinę respubliką nėra gera mintis, nes šiai valstybei reikia stiprios prezidentinės valdžios.

„Mūsų šalyje trūksta stabilių politinių partijų – ne taip kaip Europoje, kur jos formavosi amžių amžius“, – sakė jis.

Jis taip pat atmetė prielaidas, kad baigęs prezidentavimą jis gali užimti Valstybės tarybos vadovo postą. Pasak jo, toks žingsnis suskaldytų valdžią ir būtų pražūtingas valstybei.

„Tai sukurtų dvivaldystę ir Rusijai tai būtų mirtina“, – kalbėjo V. Putinas.

„Man patinka mano darbas, – sakė jis. – Bet pasinaudoti schema, kuri būtų nepriimtina valstybei arba ją ardanti tam, kad likčiau valdžioje – ne. Aš nenoriu to daryti.“

Valdžioje daugiau nei 20 metų esantis 67-erių V. Putinas savo pareigas eina ilgiau nei kiti Rusijos lyderiai nuo Josifo Stalino laikų, tačiau savo politinės ateities planų jis neatskleidžia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.