Pasaulyje

2015.09.26 13:57

Popiežius Pranciškus vizitą Niujorke baigė aukodamas mišias

BNS2015.09.26 13:57

Popiežius Pranciškus penktadienį baidė įtemptą vizitą Niujorke, aukodamas mišias koncertų ir sporto komplekse „Madison Square Garden“ (MSG) po susitikimo su tikinčiaisiais Centriniame parke ir maldos už taiką pasaulyje Rugsėjo 11-osios memoriale.  

Apie 20 tūkst. žmonių buvo susirinkę MSG arenoje, kurioje yra įsikūręs krepšinio klubas „Knicks“, dalyvaudami mišiose, vadovaujamose 78 metų pontifiko.

Arenos, kuri taip pat yra pagrindiniai Niujorko koncertų rūmai ir kuriuose, kaip buvo anksčiau planuota, penktadienį turėjo įvykti Billy Joelio koncertas, apšvietimu pasirūpino šio dainininko komanda, pavertusi ją pakilia vieta katalikiškoms mišioms.

Itin populiarus popiežius dar kartą atkreipė dėmesį į dėmesį į pažeidžiamiausius visuomenės narius, paskutinį kartą viešai pasisakydamas Amerikos finansų sostinėje, didžiulio turto ir skurdo mieste.

Jis gyrė didžiuosius miestus dėl jų įvairovės, bet ragino tikinčiuosius neužmiršti „veidų visų tų žmonių, kurie atrodo esantys ne savo vietoje arba yra antrarūšiai piliečiai“.

„Jie yra užsieniečiai, mokyklų nelankantys vaikai, neturintys medicinos draudimo, benamiai, užmiršti senyvi žmonės“, – pabrėžė Pranciškus.

Šios mišios buvo paskutinis viešas renginys, kuriame popiežius dalyvavo prieš išvykdamas iš Niujorko į Filadelfiją, kur pasveikins dideles minias, susirinkusias į Šeimų šventę – katalikišką renginį, vykstantį kas trejus metus.

Anksčiau penktadienį jis kartu su 700 žmonių meldėsi 2001 m. rugsėjo 11-osios teroro išpuolių epicentre, pagerbdamas beveik 3 tūkst. tų atakų Niujorke ir Vašingtone aukų ir gelbėtojų.

1,2 mlrd. tikinčiųjų Katalikų Bažnyčios lyderis vadovavo ekumeninėms pamaldoms už taiką pasaulyje kartu su hinduistų, budistų, sikhų, graikų ortodoksų, musulmonų ir žydų dvasiniais lyderiais.

„Šioje skausmo ir atminimo vietoje esu kupinas vilties, – sakė argentinietis popiežius. – Tikiuosi, kad mūsų buvimas čia paskelbs stiprų ženklą, jog norime dalytis ir patvirtinti troškimą būti susitaikymo, taikos ir teisingumo jėgomis.“

Po anksti ryte pasakytos jaudinamos kalbos Jungtinėse Tautose ir gedulingos ceremonijos rugsėjo 11-osio atakų epicentre Pranciškus penktadienio pavakarę buvo pasveikintas dainomis ir juoku per šiltą vizitą katalikiškoje mokykloje Niujorko Rytų Harlemo rajone.

Viešėdamas Švč. Mergelės Angelų Karalienės mokykloje ir valandą bendraudamas su vaikais pontifikas plačiai šypsojosi, atrodė atsipalaidavęs ir netgi pozavo kelioms asmenukėms, nors savaitės trukmės Pranciškaus vizito Amerikoje darbotvarkė buvo labai įtempta ir varginanti.

Vėliavomis mojuojantys jaunuoliai skandavo „Šventasis Tėve, mes tave mylim!“, o popiežius šypsojosi ir spaudė rankas. Vėliau jis toje mokykloje klausėsi choro, kuriame dauguma buvo juodaodžiai arba lotynų amerikiečiai, koncerto.

Pranciškus maloniai kalbėjosi su vaikais ispaniškai, o po to susitiko su imigrantai darbininkais ir jų šeimomis, įteikusioms pontifikui dovanų, tarp jų įrankių rinkinį – didelės Niujorko padienių darbininkų armijos vardu.

Kaip ir savo istorinėje kalboje JAV Kongrese, pasakytoje ankstesnę dieną, Pranciškus priminė Martino Lutherio Kingo palikimą.

„Vieną dieną jis pasakė: „Turiu svajonę“, – sakė popiežius. – Jo svajonė – kad daugelis vaikų, tokių kaip jūs, įgytų galimybę mokytis.“

„Neužmirškite to. Šiandien norime išlaikyti svajonę“, – pridūrė Pranciškus, kurio palankumas reformoms ir kuklumas Amerikoje vertinamas itin palankiai.

Iš Harlemo Pranciškus išvyko į Centrinį parką, kur buvo sutiktas maždaug 80 tūkst. žmonių, trokštančių bent akies krašteliu jį pamatyti, entuziastingais šūksniais.

Daugelis jų buvo imigrantai iš Lotynų Amerikos šalių, kurie sakė jaučiantys ypatingą ryšį su šiuo popiežiumi. Susitikimo atmosfera buvo panaši į karnavalo; matėsi daugybė geltonos ir baltos spalvos Vatikano bei Pietų Amerikos valstybių vėliavėlių.

Pranciškus penktadienį pradėjo JT Generalinėje Asamblėjoje, kur išdėstė geresnio pasaulio vizija savo kalboje, kurioje palietė įvairias temas.

Popiežius kalbėjo apie krikščionių persekiojimą, sutartį dėl Irano branduolinės programos, narkotikų kontrabandą, „patylomis žudančią milijonus“, ir mergaičių teisę į švietimą.

Pirmasis iš Lotynų Amerikos kilęs pontifikas, kadaise stebėjęs, kaip ekonomikos krizės krečia jo gimtąją Argentiną, ragino JT Saugumo Tarybą ir tarptautinius finansų vadovus „pažaboti bet kokio pavidalo piktnaudžiavimą ir lupikavimą“.

Jis taip pat dar kartą jausmingai paragino rūpintis aplinkos apsauga, reikšdamas įsitikinimą, kad artėjančioje JT klimato konferencijoje Paryžiuje pasaulio lyderiai pasieks „veiksmingą“ susitarimą.

Pranciškus taip pat išsakė tvirtą palaikymą Irano ir JAV bei kitų penkių galingųjų šalių sutarčiai, nustačiusiai apribojimus šiitiškos respublikos branduolinei programai, nors daugelis Amerikos įstatymų leidėjų tam susitarimui griežtai nepritaria.

Katalikų Bažnyčios vadovas yra populiarus dar tarp daugelio nekatalikų dėl savo atvirumo įvairiems opiems klausimams, kaip klimato pokyčiai, ir pažangaus požiūrio į socialines problemas.

Tačiau Jungtinėse Tautose jis paskelbė žinią, kad Bažnyčia nėra pasiruošusi ginti translyčių asmenų teisių. Šis klausimas darosi vis labiau aktualus Jungtinėse Valstijose, kur homoseksualų lygybė tampa visuotinai pripažįstama.

„Pripažįstame moralės įstatymą, įrašytą pačioje žmogaus prigimtyje, kuri apima natūralius skirtumus tarp vyro ir moters, bei absoliučią pagarbą gyvybei visose jos stadijose ir dimensijose“, – pabrėžė Pranciškus.

Popiežius Jungtinėse Valstijose buvo priimtas itin šiltai – trečiadienį su juo asmeniškai susitiko prezidentas Barackas Obama, kuris gyrė pontifiko lyderystę pasauliui svarbiuose reikaluose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.