Pasaulyje

2020.03.06 16:06

Taline gyvenantis Matulaitis: estai į koronavirusą reaguoja ramiau nei lietuviai

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.03.06 16:06

Estijoje užsikrėtusiųjų naujuoju koronavirusu skaičius padidėjo iki 10 žmonių, susirgimą COVID-19 patvirtinus dar penkiems žmonėms, praeitą savaitgalį sugrįžusiems į Taliną iš Italijos šiaurinio Bergamo miesto skrydžiu per Rygą, pranešė tarnybos. Nepaisant to, Estijos lietuvių bendruomenės pirmininkas Vaidas Matulaitis tikina, kad situacija šalyje yra gana rami.

Sveikatos apsaugos departamentas nurodė, kad visi vasario 29 dieną reisu iš Bergamo į Rygą skridę keleiviai yra žinomi ir kad dedamos pastangos susisiekti su visais žmonėmis, su kuriais galėjo turėti kontaktų užsikrėtusieji.

Visi penki nauji pacientai, kuriems buvo nustatyta koronaviruso infekcija, šiuo metu gydosi namuose. Estijos lietuvių bendruomenės pirmininkas V. Matulaitis sako, kad šiuo metu detalesnės informacijos nėra. Anot jo, dabar stengiamasi išaiškinti visus asmenis, su kuriais šie keleiviai kontaktavo.

„Paskutinė naujiena ta, kad vienas iš tų užsikrėtusių keleivių yra vaikas, kuris mokėsi vienoje Talino gimnazijoje. Ši mokykla uždaryta karantinui“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sakė V. Matulaitis.

Apie tai pranešė Estijos Švietimo ir mokslo ministerija. Švietimo įstaiga, kurioje mokosi virusu užsikrėtęs moksleivis, dviem savaitėms sustabdė mokymo procesą.

„Penktadienį Talino Kriistine gimnazijos moksleiviui diagnozuotas naujasis koronavirusas. Berniukas buvo mokykloje, todėl čia mažiausiai dvi savaites nevyks pamokos. Mokyklos patalpos bus kruopščiai dezinfekuotos. Kol nebus pamokų, mokymo procesas vyks nuotoliniu būdu“, – pranešė Švietimo ir mokslo ministerija.

Estijos lietuvių bendruomenės pirmininkas: koronavirusu serga 10 estų, tarp jų – ir vaikas, bet situacija šalyje yra santūri

Kadangi neįmanoma nustatyti, su kuo mokykloje kontaktavo užsikrėtęs moksleivis, visų gimnazijos mokinių prašoma dvi savaites pabūti namuose, vengti kontaktų su kitais asmenimis, nedalyvauti sporto renginiuose ir nelankyti būrelių.

Ministerija mano, jog šios atsargumo priemonės būtinos siekiant užkirsti kelią viruso plitimui. Ministerija paprašė visų švietimo įstaigų vadovų būti pasirengusiems jas uždaryti dviejų savaičių laikotarpiui ir vykdyti mokymo procesą nuotoliniu būdu.

V. Matulaitis pasakoja, kad Estijoje yra suformuotos greitojo reagavimo pajėgos, kurių dėmesys nukreiptas į du aspektus – geografiją ir funkciją.

„Geografiškai – tai Taline ir Tartu, antrame pagal dydį Estijos mieste, yra specialios brigados, kurios greitai reaguoja ir važiuoja į namus, ima ten mėginius. Taip pat yra specialios brigados, priskirtos Talino oro uostui ir Talino jūrų uostui, kur yra didžiausi srautai. Ten dirbama ištisą parą“, – sako jis.

Estijoje kol kas nėra paskelbta ekstremalioji situacija, sako V. Matulaitis. Jo teigimu, nebuvo šaukiamas net neeilinis posėdis.

„Situacija šalyje yra gana rami, netgi santūri. Kalbėjau ir šiandien, ir vakar su žmonėmis, stebėjau naujienų portalus. Žiniasklaida yra santūri, kai kurie portalai apskritai nededa, kaip sakoma, pirmąja žinia šių naujienų, o rašo apie pakilusias kainas arba pakitusią geopolitinę situaciją Sirijoje.

Taigi stengiamasi nepanikuoti ir neužsukti tos spiralės. Parduotuvėse vaizdas šiek tiek pakitęs, negali sakyti, kad visai niekas nepakito. Matosi, kad kai kurių prekių padidėjusi paklausa. Jau nekalbant apie tai, kad dezinfekcinio skysčio praktiškai neįmanoma nusipirkti“, – sako Estijos bendruomenės pirmininkas.

V. Matulaitis tvirtina, kad Estijos žiniasklaidos reakcija į koronaviruso plitimą, palyginus su Lietuvos, yra kur kas ramesnė. Tiesa, anot jo, tai ne pirmas kartas, kuomet estai į daugelį įvykių reaguoja ramiau, racionaliau, skaitosi ir domisi esama situacija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.