Pasaulyje

2020.03.08 23:01

Tyrėjai nustatė, kad rusų diplomatas Šveicarijoje iš tiesų kuravo šnipų žudikų dalinį

Remiantis naujausios žurnalistinių tyrimų organizacijos „Bellingcat“ ataskaitos duomenimis, diplomatinius įgaliojimus Ženevoje turėjęs rusas iš tiesų buvo karinės žvalgybos pareigūnas, siejamas su slapta samdomų žudikų grupuote, kaltinama Europoje organizavusia ne vieno asmens nunuodijimą.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ originalus kūrinys.

Vasario 25 d. paskelbta ataskaita yra naujausia Rusijos saugumo agentūrų veiklos analizė, atkreipianti dėmesį į tai, ką ekspertai įvardija kaip agresyvias ir plataus masto Maskvos pastangas vykdyti žvalgybą, sabotažo veiksmus ar net žmogžudystes užsienyje.

Anksčiau pagrindinei Rusijos žvalgybos agentūrai vadovavęs prezidentas Vladimiras Putinas savo kadencijos metu didelį dėmesį skiria karinėms ir šnipų agentūroms.

2018 m. kovą buvęs Rusijos agentas Sergejus Skripalis ir jo dukra vos nemirė po to, kai, anot britų ekspertų, buvo apnuodyti nervus paralyžiuojančia kovine medžiaga.

Vėliau „Bellingcat“ ir kai kurios kitos organizacijos nustatė, kad apnuodijimą organizavo Rusijos karinės žvalgybos (GRU) padalinys Nr. 29155, buvo identifikuoti du šio padalinio agentai.

„Bellingcat“ paskelbė ataskaitą, kurioje Rusijos karinės žvalgybos agentūra kaltinama 2015 m. Sofijoje įvykdytu Bulgarijos ginklų prekiautojo nunuodijimu.

Gruodžio mėnesį oficialūs Bulgarijos asmenys pranešė, kad tyrimo metu identifikavo penkis pagrindinius, kaip manoma, GRU agentus, tarp kurių yra ir Rusijos generolas.

Praėjusį mėnesį Bulgarijos prokurorai pateikė kaltinimus trims Rusijos piliečiams, „Interpolas“ išdavė jų arešto orderį.

Diplomatą atšaukė

Naujoje ataskaitoje, kurią „Bellingcat“ paskelbė kartu su Rusijos naujienų agentūra „The Insider“ ir Šveicarijos dienraščiu „Tages-Anzeiger“, teigiama, kad vienas iš trijų Bulgarijoje apkaltintų rusų, byloje figūruojantis Georgijaus Gorškovo pavarde, iš tiesų yra Jegoras Gordienko.

Ataskaitoje rašoma, kad J. Gordienko turėjo oficialų diplomatinį statusą Ženevoje įsikūrusios Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) Rusijos atstovybėje, kur 2017 m. buvo paskirtas numatytam trejų metų laikotarpiui.

Tačiau 2018 m. spalį „Bellingcat“ ir „The Insider“ paskelbus ataskaitą, nurodančią, kad Europoje veikia GRU grupuotė, buvo staigiai atšauktas iš tarnybos.

„Bellingcat“ teigimu, J. Gordienko reguliariai bendravo su dar dviem GRU agentais, kuriems Britanijoje buvo pateikti kaltinimai, dalyvavus Skripalių apnuodijime.

Anot „Bellingcat“, J. Gordienko paskyrimą į Ženevą patvirtino PPO ir Šveicarijos užsienio reikalų ministerijos pateikti oficialūs diplomatų sąrašai. Taip pat buvo paskelbti internetiniai įrašai apie galimą J. Gordienko dalyvavimą 2018 m. vykusiame maratone.

Tačiau, „Bellingcat“ teigimu, kai jų partneriai Šveicarijoje susisiekė su Rusijos diplomatine atstovybe Ženevoje, jiems buvo pasakyta, kad diplomatas vardu J. Gordienko pas juos niekada nėra dirbęs.

Rusijos užsienio reikalų ministerija iš karto nesureagavo į RFE/RL elektroninį laišką, kuriuo buvo prašomą plačiau pakomentuoti situaciją.

„Bellingcat“ duomenimis, J. Gordienko 2018 m. spalio 25 d. vakare išvyko iš Ženevos ir kitos dienos rytą atvyko į Maskvą. J. Gordienko mobiliojo telefono elektroniniai metaduomenys rodo, kad jis skambino savo bosui, padalinio Nr. 29155 vadui generolui majorui Andrejui Averjanovui.

A. Averjanovas buvo mažai žinomas plačiajai visuomenei iki praėjusių metų, kai jo pavardė išplaukė dienraščio „The New York Times“ paskelbtoje padalinio Nr. 29155 tyrimo ataskaitoje.

Bendro RFE/RL ir „Bellingcat“ tyrimo metu buvo nustatyta, kad 2017 m. liepą A. Averjanovas dalyvavo užmiesčio klube šalia Maskvos surengtose dukters vestuvėse.