Pasaulyje

2020.03.06 13:11

Atrastas sąrašas nacių pavardžių, turėjusių sąskaitų Šveicarijos banke

LRT.lt2020.03.06 13:11

Argentinoje aptiktos bylos atskleidžia 12 tūkst. nacių, čia gyvenusių 1930-aisiais, pavardes. Tyrėjai nustatė, kad daugelis jų turėjo sąskaitų Šveicarijos banke, rašo BBC.

JAV įsikūręs „Simono Wiesenthalio“ׅ centras, garsėjantis nacių sekimu, paprašė „Credit Suisse“ nustatyti neveikiančias banko sąskaitas.

„Mes manome, kad šiose ilgai neveikiančiose sąskaitose yra pinigų, pavogtų iš žydų aukų“, – rašoma centro pranešime.

Dokumentai buvo rasti buvusioje nacių būstinėje Buenos Airėse. Nacistinė Vokietija pradėjo konfiskuoti žydų turtą po to, kai 1935 m. buvo priimti rasistiniai įstatymai, o 1940 m. Holokausto metu buvo pavogta milžiniška suma. Didžioji pasisavinto turto dalis buvo pervesta į slaptas Šveicarijos banko sąskaitas.

Pateiktame pranešime centras teigiama, kad daugelis nacių, išvardytų Argentinos bylose, „prisidėjo prie vienos ar daugiau banko sąskaitų“.

Manoma, kad Argentinos bankai, turintys ryšių su Vokietija, paėmė iš aukų pavogtus pinigus ir pervedė į įmonę, kuri tada vadinosi „Schweizerische Kreditanstalt“, o dabar – „Credit Suisse“, investicinių bankų ir finansinių paslaugų įmonė, įsikūrusi Šveicarijoje. Tuo metu įstaiga priėmė tūkstančius pavedimų iš nacių organizacijų, įskaitant ir tas, kurias JAV ir Britanija įtraukė į „juodąjį sąrašą“.

„Tarp jų buvo tokios Vokietijos bendrovės, kaip„ IG Farben“ („Zyklon-B “dujų tiekėjas, skirtas sunaikinti žydus ir kitas nacizmo aukas)“, – teigė „Simeono Wiesenthalio“ centras.

1930–1938 m. Argentinoje buvo nacistams palankus karinis režimas, kuriam vadovavo prezidentas Jose Felixas Uriburu`as, pravarde „Von Pepe“, ir jo įpėdinis Agustinas Pedro Justo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.