Pasaulyje

2020.03.06 11:27

Pompeo kreipėsi į Skvernelį – prašo nepatvirtinti ES sutarties su Kuba

premjeras kol kas pozicijos negali pateikti; atnaujinta 12.25
Darius Mikutavičius, Paulina Levickytė, ELTA2020.03.06 11:27

JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį su prašymu neratifikuoti ir toliau blokuoti Europos Sąjungos (ES) ir Havanos Vyriausybės susitarimą dėl bendradarbiavimo, kol komunistinis režimas nepakeis savo požiūrio į žmogaus teises. Lietuva yra paskutinė bendrijos šalis, neratifikavusi šio 2017 metais pasirašyto dokumento.

„Gerbiamas Ministre Pirmininke, rašau jums norėdamas paaiškinti JAV poziciją dėl ES ir Kubos politinio dialogo ir bendradarbiavimo susitarimo (PDCA) ir paprašyti, kad jūs ir toliau jo neratifikuotumėte. Taip padarę, jūs ir toliau remsite laisvę, demokratiją ir geresnę pagarbą žmogaus teisėms Kuboje, šio tikslo siekiame mes abu. <...>

Manome, kad Kubos režimas naudojasi PDCA savo diktatoriškų, represyvių veiksmų labui. Esame dėkingi Lietuvai už šio susitarimo neratifikavimą ir prašome ir toliau balsuoti prieš jį, tai simbolizuoja jūsų paramą Kubos žmonėms“, – laiške teigia M. Pompeo.

Pasak M. Pompeo, nuo 2017 m. lapkričio 1 d., kai preliminariai įsigaliojo PDCA, politinė situacija ir žmogaus teisių padėtis Kuboje dramatiškai pablogėjo.

„Be priežasties įkalinta daugiau nei 100 politinių kalinių, tarp jų aukšto rango žmogaus teisių gynėjas Jose Danielis Ferreras, kuris galimai buvo kankinamas, jam nesuteikta medikų pagalba, pažeista jo teisė į teisingą teismo procesą. ES sutiko su Kubos režimo reikalavimu, kad dialogo dėl žmogaus teisių pagrindu ES atstovai nebendrautų su grupėmis ar asmenimis, kurie prieštarauja režimo vykdomiems žmogaus teisių pažeidimams“, – aiškina M. Pompeo.

„Galų gale, Kubos valdžia ir toliau remia ir palaiko mirtiną (Venesuelos prezidento – ELTA) Nicolo Maduro diktatūrą, kuri visiškai sunaikino Venesuelos ekonomiką, baudžiamosios teisės sistemą ir socialinius saitus. Šia savo parama Kuba neleidžia Venesuelai sugrįžti prie demokratijos – tikslo, kurio, aš žinau, siekia Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga ir Lietuva“, – teigia M. Pompeo.

M. Pompeo laiško pabaigoje dėkoja Lietuvai už paramą žmogaus teisėms Kuboje. Laiškas S. Skverneliui pristatytas penktadienio rytą.

S. Skvernelio patarėjas Tomas Beržinskas patvirtino, kad laiškas iš JAV valstybės sekretoriaus M. Pompeo yra gautas, bet S. Skvernelis dar nėra su juo susipažinęs, todėl savo pozicijos negali pateikti.

„Premjeras dar nėra susipažinęs su laiško turiniu. Taip, laiškas yra gautas ir tai galiu patvirtinti“, – „Eltai“ sakė T. Beržinskas.

ELTA primena, kad PDCA tarp ES ir Kubos buvo pasirašytas 2017 m. Jis apima dialogą ir bendradarbiavimą tokiais klausimais kaip žmogaus teisės, migracija ir prekyba. Šalininkai sako, kad tolesnė Havanos izoliacija nepaskatins Kubos pagerinti žmogaus teisių padėties, tai geriau gali padaryti bendra ES pozicija dėl prekybos ir politinio dialogo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.