Pasaulyje

2020.03.08 20:11

Kas buvo pirmasis koronavirusu užsikrėtęs žmogus?

LRT.lt 2020.03.08 20:11

Kinijoje ir visame pasaulyje augant susirgimų koronavirusu skaičiui, vis intensyviau bandoma nustatyti, kas buvo šios infekcijos „nulinis pacientas“. Tačiau BBC klausia, ar apkaltinę vieną asmenį, sukėlus epidemiją, padarytume daugiau gero, ar daugiau blogo?

Kinijos institucijos ir ekspertai nesutaria, nuo ko prasidėjo šiuo metu besitęsiantis koronaviruso protrūkis. Tiksliau pasakius, kas buvo už šį protrūkį atsakingas „nulinis pacientas“. Terminu „nulinis pacientas“ apibūdinamas pirmasis žmogus, protrūkio pradžioje užsikrėtęs virusine ar bakterine infekcija, rašo BBC.

Pažanga genetinės analizės srityje dabar leidžia atsekti viruso kilmę per tuos, kas juo buvo užsikrėtę. Derindami šiuos duomenis su epidemiologiniais tyrimais, mokslininkai gali nustatyti asmenis, kurie galbūt buvo pirmieji šią ligą platinti pradėję ir tokiu būdu protrūkį sukėlę žmonės.

Nustačius, kas jie tokie, galima bandyti atsakyti į svarbiausius klausimus: kaip, kada ir kodėl protrūkis prasidėjo. Tokiu būdu galima užkirsti kelią dar spartesniam užkrato plitimui šio ar būsimo protrūkio metu.

Ar Kinijoje prasidėjusio viruso COVID-19 atveju mes žinome, kas buvo tas „nulinis pacientas“?

Atsakymas trumpas ir aiškus: ne.

Iš pradžių Kinijos valdžios institucijos skelbė, kad pirmasis koronaviruso atvejis nustatytas gruodžio 31 d. ir kad pirmieji į plaučių uždegimą panašia infekcija susirgę žmonės buvo siejami su jūros gėrybių ir gyvūnų turgumi Uhane, Hubėjaus provincijoje.

Šis regionas yra protrūkio epicentras ir, remiantis Johnso Hopkinso universiteto surinkta statistika, 82 proc. visų daugiau kaip 75 tūkst. Kinijoje ir visame pasaulyje užregistruotų koronaviruso atvejų yra užfiksuoti būtent čia, rašo BBC.

Tačiau „Lancet“ medicininiame žurnale paskelbtame Kinijos mokslininkų tyrime teigiama, kad pirmajam pacientui „Covid-19“ diagnozė nustatyta 2019 m. gruodžio 1 d. (gerokai anksčiau) ir kad jis neturėjo „jokių kontaktų“ su Huanano jūros gėrybių didmeninės prekybos turgumi.

Uhano Jinyintan ligoninės vyr. gydytoja ir viena iš tyrimo autorių Wu Wenjuan BBC Kinijos tarnybai sakė, kad tas pacientas buvo pagyvenęs, Alzhaimerio liga sergantis vyras.

„Jis (tas pacientas) gyveno už penkių ar šešių autobuso sustojimų nuo jūros gėrybių turgaus ir dėl ligos iš namų praktiškai neišeidavo,“ – aiškino Wu Wenjuan.

Jos teigimu, per keletą ateinančių dienų ligos simptomai pasireiškė dar trims žmonėms – du iš jų taip pat nebuvo lankęsi Huanano turguje.

Visgi tyrėjai nustatė, kad 27 žmonės iš 41 į ligoninę pirmosiomis protrūkio dienomis patekusio paciento „buvo vienaip ar kitaip susiję su turgumi.“

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, įtikinamiausia ir toliau lieka hipotezė, kad protrūkis prasidėjo turguje, o virusas galėjo būti perduotas iš gyvo gyvūno žmogui šeimininkui ir tik vėliau imti plisti iš žmogaus žmogui, rašo BBC.

Taigi, ar gali vienas žmogus sukelti milžinišką ligos protrūkį?

2014-2016 m. ebolos protrūkis Afrikoje buvo didžiausias nuo pat 1976 m., kai buvo atrastas šią ligą sukeliantis virusas. Anot Pasaulio sveikatos organizacijos, tuo laikotarpiu susirgo daugiau kaip 28 tūkst. ir mirė daugiau kaip 11 tūkst. žmonių.

Protrūkis tęsėsi ilgiau kaip dvejus metus, ligos atvejų buvo nustatyta 10-tyje šalių, daugiausia Afrikoje, tačiau taip pat ir JAV, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje bei Italijoje.

Mokslininkai nustatė, kad šis protrūkis yra naujas ebolos štamas, prasidėjęs nuo vieno žmogaus – dvejų metų berniuko iš Gvinėjos, kaip manoma, užsikrėtusio žaidžiant medžio drevėje, kurioje gyveno šikšnosparnių kolonija.

Šis ryšys buvo nustatytas, atlikus ekspediciją į kaimelį, kuriame gyvena berniukas, paėmus reikiamus mėginius ir pakalbėjus su vietiniais. Tokiu būdu buvo išsiaiškinta kaip įmanoma daugiau informacijos apie ebolos šaltinį ir tik tuomet paskelbtos tyrimo išvados.

Tačiau turbūt geriausiai žinoma „nulinė pacientė“ yra Mary Mallon, užsitarnavusi Šiltinės Mary pravardę dėl to, kad 1906 m. Niujorke sukėlė vidurių šiltinės protrūkį, rašo BBC.

Iš Airijos kilusi M. Mallon emigravo į JAV, kur turtingose šeimose dirbo virėja. Užfiksavus keletą vidurių šiltinės atvejų pasiturinčiose Niujorko šeimose, gydytojai nustatė, kad užkrato šaltinis yra M. Mallon. Kur tik ji dirbdavo, ten žmonės susirgdavo vidurių šiltine.

Gydytojai ją pavadino sveika nešiotoja – užsikrėtusiu asmeniu, kuriam beveik ar visai nepasireiškia ligos simptomai, bet kuris gali užkrėsti daugybę kitų žmonių.

Šiuo metu randama vis daugiau įrodymų, kad kai kurie žmonės „sėkmingiau“ už kitus platina virusus, o M. Mallon yra vienas iš pirmųjų aprašytų atvejų, kuomet žmogus turėjo būtent tokį „gebėjimą“. Tuo metu šia liga kasmet susirgdavo keletas tūkstančių niujorkiečių, mirštamumas siekė net 10 proc., rašo BBC.

Tačiau terminui „nulinis pacientas“ suteikiamos ir kitokios prasmės, jis neretai stigmatizuojamas. Daugelis medicinos srities ekspertų prieštarauja pirmojo dokumentuose užfiksuoto ligos atvejo identifikavimui protrūkio metu, nes baiminamasi, kad gali būti pradėta skleisti dezinformacija apie ligą ar net prasidėti to asmens persekiojimas.

Gerai žinomas pavyzdys yra vyras, neteisingai paskelbtas AIDS epidemijos „nuliniu pacientu“.

Homoseksualus skrydžių palydovas iš Kanados Gaetanas Dugasas yra bene labiausiai demonizuojamas pacientas medicinos istorijoje, kaltinamas tuo, kad per jį devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje JAV išplito ŽIV. Tačiau praėjus trims dešimtmečiams mokslininkai išsiaiškino, kad jis negalėjo būti pirmasis – 2016 m. atliktas tyrimas parodė, kad aštuntojo dešimtmečio pradžioje šis virusas į Ameriką atkeliavo iš Karibų jūros regiono, rašo BBC.

Kas įdomiausia, būtent ŽIV epidemijos metu netyčia buvo sugalvotas terminas „nulinis pacientas“.

Devintojo dešimtmečio pradžioje tirdami ligos plitimą Los Andžele ir San Franciske, Ligų prevencijos ir kontrolės centrų mokslininkai „O“ raide žymėdavo pacientus, kurie gyveno „už Kalifornijos valstijos ribų.“

Kiti tyrėjai raidę „O“ klaidingai palaikė nuliu – taip atsirado terminas „nulinis pacientas“.