Pasaulyje

2020.03.05 20:53

Iranas pašaukė pripažinimą pelniusį režisierių atlikti bausmę

BNS 2020.03.05 20:53

Vienas Irano režisierius, neseniai laimėjęs prestižinį Berlyno kino festivalio apdovanojimą, buvo pašauktas atlikti vienerių metų laisvės atėmimo bausmę, ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP pranešė jo advokatas.

48 metų Mohammadas Rasoulofas per vasarį vykusį festivalį laimėjo „Auksinį lokį“ už juostą „There is no evil“, tačiau negalėjo asmeniškai atsiimti premijos, nes jam buvo uždrausta palikti Iraną.

Trečiadienį M. Rasoulofas tekstiniu pranešimu gavo nurodymą atvykti į kalėjimą ir pradėti atlikti bausmę, duodamas interviu telefonu sakė advokatas Nasseras Zarafshanas.

Anot teisininko, režisierius buvo apkaltintas „propaganda prieš sistemą“ ir pernai buvo nuteistas kalėti vienus metus.

N. Zarafshanas pareiškė, kad tokia bausmė buvo paskirta jo klientui „daugiausiai“ už ankstesnį filmą „A Man of Integrity“. M. Rasoulofo pasas buvo atimtas 2017 metais, po šios juostos premjeros Kanuose.

Pasak N. Zarafshano, jis rekomendavo režisieriui kol kas nepasiduoti teisėsaugai, atsižvelgiant į naujojo koronaviruso protrūkį Irane.

„Esant perpildytiems kalėjimams... duoti aiškūs teismų nurodymai atidėti kaliniams skirtas bausmes, ir nuosprendžiai nebus vykdomi šiais“ Irano metais, pasibaigsiančiais po kelių savaičių, nurodė advokatas.

N. Zarafshanas pridūrė, kad nurodymas atvykti atlikti bausmę, pasiųstas „SMS žinute, neturi teisinio pagrindo“. Teisininkas pažymėjo, kad teismas turėtų atsiųsti oficialų nurodymą, kuriame būtų nurodyta, kada jo klientui reikia atvykti.

Iranas bando sustabdyti naujojo koronaviruso protrūkį, per pastarąsias dvi savaites šalyje jau pareikalavusį 107 žmonių gyvybių. Irane šiuo virusu užsikrėtė jau daugiau kaip 3,5 tūkst. žmonių.

Tarnybos uždarė mokyklas ir universitetus, atšaukė svarbių kultūros ir sporto renginių bei sutrumpino darbo valandas.

Pareigūnai suteikė 54 tūkst. kalinių leidimą laikinai išeiti į laisvę – tikriausiai dėl padidėjusio susirūpinimo, kad virusas gali išplisti kalėjimų sistemoje.

M. Rasoulofo naujasis filmas kritikuoja Irano mirties bausmių sistemą. Šioje juostoje vaizduojamos keturios iš dalies susijusios istorijos apie budelį ir myriop nuteistųjų šeimas.

Kaip nurodo žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“, 2018 metais šiitiškoje respublikoje mirties bausmės buvo įvykdytos mažiausiai 253 žmonėms.