Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.05 19:41

Turkija ir Rusija sutarė dėl paliaubų Sirijoje

atnaujinta 21.41
ELTA, BNS 2020.03.05 19:41

Turkija ir Rusija sutarė dėl paliaubų Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje, jos įsigalios nuo vidurnakčio, paskelbė Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Eedoganas.

„Nuo 00.01 val. šiąnakt, taigi, nuo vidurnakčio, įsigalioja paliaubos“, – po susitikimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu Maskvoje sakė R. T. Erdoganas.

„Sutarėme dėl bendro dokumento“, – savo ruožtu teigė V. Putinas, pridurdamas, kad tikisi, jog šis susitarimas „taps tvirtu pagrindu užbaigti kovas Idlibo deeskalacijos zonoje ir nutraukti civilių populiacijos kančias“.

Vis dėlto R. T. Erdoganas pareiškė, kad, nepaisant vidurnaktį įsigaliosiančio naujojo paliaubų susitarimo, Turkija „pasilieka teisę atsakyti visomis jėgomis į bet kokią Sirijos režimo ataką“, teigė Turkijos lyderis.

„Režimas yra kaltas dėl (2018 m. Sočio) susitarimo žlugimo“, – po susitikimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu sakė R. T. Erdoganas.

Derybos ketvirtadienį Maskvoje truko ilgiau nei 3 valandas.

„Situacija... Idlibe taip pablogėjo, kad mums reikia tiesioginio asmeninio pokalbio“, – pareiškė V. Putinas susitikimo su Maskvoje viešinčiu Turkijos prezidentu pradžioje.

Prieš atvykimą į Maskvą R. T. Erdoganas sakė siekiantis, kad V. Putinas sutiktų su greitomis paliaubomis Idlibe, kur Ankara kovoja su Maskvos remiamomis režimo pajėgomis.

V. Putinas pareiškė užuojautą dėl Turkijos karių mirties Sirijoje. Per pastarąsias savaites, Ankarai pirmą kartą pradėjus tiesioginį prezidento Basharo al Assado režimo pajėgų puolimą, Sirijoje žuvo kelios dešimtys turkų karių.

Rusijos vadovas taip pat nurodė, kad Sirijos kariuomenė „deja... patyrė didelių nuostolių“.

Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje suintensyvėjo kovos tarp turkų karių ir Maskvos palaikomų Damasko režimo pajėgų. Abu lyderiai tvirtai stovi priešingose Sirijos karo barikadų pusėse ir yra ryžtingai nusiteikę neužleisti savo pozicijų.

Apžvalgininkai tikėjosi, kad prezidentai sutars dėl paliaubų regione.

Sirijoje nuo režimo pajėgų ugnies žuvo dar du Turkijos kariai

Du turkų kariai žuvo Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje nuo režimo pajėgų ugnies, ketvirtadienį pranešė Turkijos gynybos ministerija.

Ši žinia buvo paskelbta likus tik kelioms valandoms iki paliaubų, turinčių įsigalioti šiame regione pagal Turkijos ir Rusijos anksčiau penktadienį sudarytą susitarimą.

Per ataką Idlibe trys kiti turkų kariai buvo sužeisti, nurodė ministerija ir pridūrė, kad Turkijos pajėgos „nedelsdamos“ atsakė smūgiais režimo taikiniams.

Sirijos prezidentas: Erdoganas šantažuoja Europą pabėgėliais

Sirijos prezidento Basharo al-Assado teigimu, Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, atverdamas savo šalies sienas bėgantiems pabėgėliams, šantažuoja Europą.

„Turkija pradėjo siųsti antrą pabėgėlių bangą, naudodamasi kaip šantažo priemone Europos atžvilgiu“, – sakė B. al-Assadas.

Tūkstančiams pabėgėlių pradėjus rinktis Turkijos pasienyje su Graikija, kai kurios Europos Sąjungos (ES) šalys ir už migracijos reikalus atsakingas ES komisaras taip pat apkaltino Turkiją naudojantis migrantais kaip priemone daryti Briuseliui spaudimą paremti jos veiksmus Sirijoje.

Turkijos prezidento sprendimas nebetrukdyti migrantams ir pabėgėliams keliauti į Europą sausuma ir jūra sukėlė paniką Briuseliui. Baiminamasi, kad gali pasikartoti 2015-2016 m. migracijos krizė.

Tris mėnesius Rusijos remiamas Sirijos režimas vykdo nuožmų karinį puolimą paskutiniame sukilėlių bastione Sirijoje. Nuo gruodžio dėl puolimo beveik milijonas žmonių paliko namus ir pajudėjo prie sienos su Turkija, kuri ir taip jau yra priėmusi daugiau nei bet kuri kita šalis sirų pabėgėlių – 3,6 mln.

Praėjusią savaitę per Sirijos režimo antskrydį Idlibe žuvo 34 Turkijos kariai. Turkija reagavo aršiai, pradėjo karinę operaciją prieš režimo pajėgas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi