Pasaulyje

2020.03.05 15:10

Kinijos priverstinio darbo gamyklose uigūrai gamina „Apple“ ir „Lenovo“ produktus

atnaujinta 15.28
LRT.lt2020.03.05 15:10

Paaiškėjo, kad tokioms pasaulinėms technologijų gigantėms kaip „Apple“ ir „Lenovo“ produktus gamina Kinijoje išnaudojami darbuotojai musulmonai, skelbia AP.

Nančango miesto musulmonų kvartale, besiplečiančiame Kinijos „OFILM“ fabrike gaminami kompiuterių ekranai, fotoaparatai ir pirštų antspaudų skaitytuvai. Fabrikas giriasi partnerystėmis su „Apple“, „Lenovo“, „Samsung“, „Dell“, „HP“, „LG“ ir „Huawei“ įmonėmis, bet AP nepavyko nustatyti konkrečių komponentų perdavimo sandėrių.

Šioje gamykloje dauguma darbuotojų – musulmonai uigūrai, rašo AP. Pranešama, kad jie dirba žiauriomis sąlygomis: darbuotojai izoliuojami, darbo vietose įrengtos kameros, apsaugoti įėjimai. Jiems taip pat neleidžiama dėvėti hidžabų bei melstis, o vakarais jie privalo lankyti specialius užsiėmimus.

„Lenovo“ nurodė bendradarbiaujanti su „OFILM“, bet teigia apie kaltinimus nežinojusi. „Apple“ dirba su 3 „OFILM“ gamyklomis Nančange. Kitos įmonės AP taip pat nurodė neturinčios įrodymų apie priverstinį darbą savo tiekėjų gamyklose.

Australijos strateginės politikos instituto tyrimas nustatė, kad 2017–2019 metais į įvairias Kinijos gamyklas dirbti galėjo būti nusiųsta apie 80 tūkst. uigūrų, o jų darbo sąlygos „labai primena priverstinį darbą“, rašo AP.

Tarptautinių stebėtojų duomenimis, Kinija šalies vakariniame Sindziango regione yra įkalinusi apie 1 mln. musulmonų piliečių, siekiant sunaikinti jų religinę ir etninę tapatybę. Iš šių įkalinimo stovyklų ištrūkę žmonės pasakoja apie žiaurų elgesį, prastas gyvenimo sąlygas, priverstines moterų sterilizacijas, žmonių panaudojimą prekybai organais.

Pekinas šiuose kaltinimus neigia, esą tai yra perauklėjimo internatinės mokyklos, kurios padeda užkirsti kelią ekstremizmo plitimui.

Anot AP, iš šių stovyklų paleisti musulmonai yra siunčiami dirbti į Kinijos gamyklas. Šios konkrečios gamyklos atveju, uigūrams yra mokamas toks pat atlyginmas, kaip ir hanių darbininkams. Bet jiems draudžiama palikti gamyklos teritoriją ar melstis. Vietos gyventojai pasakoja, jog uigūrai išeiti į laisvę gali 2 kartus per mėnesį, o gamykloje jie yra toliau indoktrinuojami.

Įtarimai „Apple“ kilo jau ne pirmą kartą.

Pastarąjį laikotarpį kilo ne vienas išnaudojimo skandalas Kinijoje, kaltinimų šešėlis krito ir tarptautinėms įmonėms. Gruodžio mėnesį „Tesco“, Jungtinės Karalystės mažmeninės prekybos tinklas, sustabdė produkciją Kinijos gamykloje po įtarimų, jog kaliniai buvo verčiami pakuoti kalėdinius atvirukus labdarai.

Tai paaiškėjo po to, kai „Sunday Times“ pranešė, kad šešerių metų mergaitė iš pietų Londono rado pranešimą, paslėptą kortelių dėžutėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt