Pasaulyje

2020.03.05 13:34

Erdogano ir Putino susitikimas tęsiasi daugiau nei tris valandas

įsitraukė ir abiejų šalių delegacijos; atnaujinta 17.21
BNS2020.03.05 13:34

Maskvoje ketvirtadienį baigėsi Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Turkijos lyderio Recepo Tayyipo Erdogano tiesioginis susitikimas. Vėliau į derybas įsitraukė abiejų šalių delegacijos, pranešė valstybinė Anatolijos naujienų agentūra. Turkijos ir Rusijos prezidentų derybos Kremliuje tęsiasi jau daugiau nei tris valandas.

„Situacija... Idlibe taip pablogėjo, kad mums reikia tiesioginio asmeninio pokalbio“, – pareiškė V. Putinas susitikimo su Maskvoje viešinčiu Turkijos prezidentu pradžioje.

Prezidentai susitiko būgštaujant, kad padažnėjus susirėmimams Sirijoje gali prasidėti susirėmimai tarp abiejų šalių pajėgų ir kilti nauja migrantų krizė.

„Viso pasaulio akys nukreiptos į mus, – sakė R. T. Erdoganas V. Putinui. – Priemonės ir tinkami sprendimai, kuriuos priimsime čia, nuramins regioną ir mūsų abi šalis.“

Prieš atvykimą į Maskvą R. T. Erdoganas sakė siekiantis, kad V. Putinas sutiktų su greitomis paliaubomis Idlibe, kur Ankara kovoja su Maskvos remiamomis režimo pajėgomis.

V. Putinas pareiškė užuojautą dėl Turkijos karių mirties Sirijoje. Per pastarąsias savaites, Ankarai pirmą kartą pradėjus tiesioginį prezidento Basharo al Assado režimo pajėgų puolimą, Sirijoje žuvo kelios dešimtys turkų karių.

Rusijos vadovas taip pat nurodė, kad Sirijos kariuomenė „deja... patyrė didelių nuostolių“.

„Mums reikia pasikalbėti apie viską, kad jokie panašūs dalykai daugiau nepasikartotų ir nepakenktų Rusijos ir Turkijos santykiams, kuriuos, aš žinau, jūs taip pat branginate“, – pareiškė V. Putinas.

Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje suintensyvėjo kovos tarp turkų karių ir Maskvos palaikomų Damasko režimo pajėgų. Abu lyderiai tvirtai stovi priešingose Sirijos karo barikadų pusėse ir yra ryžtingai nusiteikę neužleisti savo pozicijų.

Viliamasi, kad R. T. Erdoganas ir V. Putinas per derybas ketvirtadienį sutars bent dėl paliaubų. Tačiau Turkijos lyderiui veikiausiai nepavyks sumažinti V. Putino ryžto ir toliau palaikyti Damasko režimo pastangas užimti paskutinį sukilėlių bastioną Sirijoje.

Pasak apžvalgininkų, V. Putinui pergalė Sirijoje yra ne tik politinis, bet ir asmeninis reikalas. „V. Putino, kaip meistriško stratego, iškilimas susijęs su Sirija“, – sakė Artimųjų Rytų ekspertas Jurijus Barminas iš Rusijos tarptautinių reikalų tarybos, kuri buvo įkurta patarinėti Kremliui.