Pasaulyje

2020.03.05 11:49

Tūkstantis Turkijos pareigūnų vyksta prie Graikijos sienos, kad sutrukdytų pabėgėliams grįžti

atnaujinta 12.59
LRT.lt, ELTA2020.03.05 11:49

Augant įtampai prie Europos Sąjungos (ES) sienos, Turkija apkaltino Graikiją šaudymu į migrantus tikrais šoviniais, taip pat nužudžius vieną žmogų, rašo „Euobserver“. Tačiau Graikijos valdžia šiuos kaltinimus griežtai neigia. 

Trečiadienį graikų kulkos sužeidė 6 žmones. Vienas buvo pašautas į krūtinę ir vėliau mirė, pranešė Turkijos pasienio, Edirno gubernatorius Ekramas Canalpas. Anot jo, incidentas įvyko Kastanies–Pazarkule sienos su Turkija perėjoje, kur dabar yra apgyvendinta apie 3000 migrantų iš visų pasaulio kampelių.

„Turkijos parlamento žmogaus teisių komiteto nariai, taip pat kiti asmenys, gali paliudyti šį incidentą“, – sakė jis.

Edirne ligoninėje turkų gydytojas Mustafa Burakas patvirtino sužalojimus britų naujienų agentūrai „Reuters“.

Graikijos Vyriausybės atstovas Stelios Petsas šiuos kaltinimus apibūdino kaip „Turkijos propagandą“. „Prie Graikijos sienos nebuvo paleista jokių šūvių į jokius individus, kurie bandė pereiti sienai nelegaliai. Priešingai – tai yra šiurkšti ir sąmoninga dezinformacijaׅ“, – sakė jis.

Kiek anksčiau R. T. Erdoganas apkaltino „graikų kariškius“ nužudžius du migrantus ir sunkiai sužalojus dar vieną. Vis dėlto, Turkijos prezidentas nepatikslino aplinkybių.

Tačiau pastarosiomis dienomis kaltinimai išaugo. Trys vyrai iš Afganistano ir BBC teigė, kad Graikijos pajėgos antradienį nušovė du sirus. Jie gali būti parodyti tą patį gailestingumą kažkada“, - sakė jis.

Tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) pažymėjo, kad daugelį įtarimų buvo sunku patikrinti.

„Vis dėlto atrodo, kad Graikijos pajėgos panaudojo per didelę ar neproporcingą jėgą“, – teigiama.

NVO pridūrė, kad neidentifikuotos „kaukėtų vyrų“ grupės, naudojančios smurtą, Graikijos policijai kai kuriais atvejai padėjo atitraukti migrantus.

Turkija siunčia prie sienos su Graikija tūkstantį pareigūnų

Turkijos Vyriausybė nusprendė nusiųsti prie sienos su Graikija tūkstantį policijos specialiojo dalinio pareigūnų, kad neleistų grįžti į Turkijos teritoriją migrantams, kurių dauguma – sirai.

Tai ketvirtadienį pareiškė Turkijos VRM vadovas Süleymanas Soylu, apsilankęs kontrolės poste Turkijos ir Graikijos pasienyje.

„Jie (Graikijos pareigūnai) vėl mėgino išstumti pas mus 4,9 tūkstančio žmonių. Tai vienas didžiausių pažeidimų. Mes dislokuojame pasienyje tūkstantį specialiojo dalinio pareigūnų, kad tam būtų užkirstas kelias. Jie bus viskuo aprūpinti. Vien tik iš Edirnės provincijos (sieną su ES) perėjo 137 tūkstančiai žmonių“, – sakė ministras televizijos kanalui NTV.

Anot jo, „Graikijos valdžia nusimelavo“, o pasaulyje „niekas nenori pasmerkti tokių žmogaus teisių pažeidimų“.

Ministras pabrėžė, kad „Turkija netrukdo migrantams, kurie savo noru vyksta į Graikiją“. Pasak jo, Graikijos pareigūnai naudoja ginklus prieš pabėgėlius, nenorėdami jų įsileisti į savo teritoriją, ir „stengiasi išstumti žmones (iš buferinės zonos) atgal į Turkiją“. S. Soylu pridūrė, jog buvo incidentų, kai į Turkijos teritoriją atskriedavo graikų paleistos dujų granatos.

Vasario pabaigoje po susirėmimo su Sirijos armija, per kurį žuvo 36 turkų kariškiai, Turkija nusprendė nebestabdyti pabėgėlių iš Sirijos, kurie stengiasi pakliūti į ES.

Atėnai kaltina Ankarą organizuotu migrantų permetimu ir praneša, kad nuo kovo pradžios pereiti Graikijos sieną mėgino beveik 25 tūkstančiai žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt