Pasaulyje

2020.03.05 11:43

JAV kaltina Rusiją sulaužius sutartį, kuria siekiama didinti pasitikėjimą tarp abiejų kariuomenių

BNS2020.03.05 11:43

JAV gynybos sekretorius Markas Esperis trečiadienį apkaltino Rusiją pažeidus Atviro dangaus sutartį (Treaty on Open Skies), kuria siekiama didinti skaidrumą ir pasitikėjimą tarp abiejų supergalių kariuomenių.

M. Esperis Kongresui sakė, kad Rusija trukdydavo Jungtinėms Valstijoms vykdyti skrydžius virš Kaliningrado prie Baltijos jūros ir netoli Sakartvelo, nors tai turi būti leidžiama pagal šią sutartį, sudarytą prieš 18 metų.

„Mums taip pat neleista skristi virš karinių pratybų, – sakė jis. – Esu labai susirūpinęs dėl šios sutarties esamomis aplinkybėmis.“

Sutartimi, kurią yra pasirašiusios ir 32 kitos šalys, leidžiama vienos šalies kariuomenei atlikti tam tikrą skaičių sekimo skrydžių per metus virš kitos šalies teritorijos, apie tuos skrydžius pranešant iki jų likus nedaug laiko.

Iš lėktuvų gali būti stebima teritorija, gali būti renkama informacija, fotografuojami kariniai objektai ir karinė veikla.

Taip susitarta laikantis požiūrio, kad kuo daugiau priešininkių kariuomenės žinos viena apie kitą, tuo mažesnė bus konflikto tikimybė.

M. Esperis sakė, kad praėjusį mėnesį šį klausimą iškėlė per susitikimą su NATO šalių gynybos ministrais.

„Daugeliui mūsų NATO sąjungininkių svarbu turėti būdų [tokiems] skrydžiams vykdyti“, – sakė jis.

Tokias Pentagono operacijas vykdo du seni lėktuvai OC-135. M. Esperis pripažino būtinybę sumoderninti šiuos lėktuvus, net jei Pentagonas nėra atidėjęs tam lėšų.

„Šiuo metu, kol priimsime galutinį sprendimą dėl kelio į priekį, nesu pasirengęs labiau finansuoti lėktuvų“, – sakė jis.