Pasaulyje

2020.03.05 11:00

Ukrainos politologas: šalyje prasidėjo politinė krizė ir Kremlius tuo naudosis

Ana Daukševič, LRT.lt 2020.03.05 11:00

Po Ukrainoje kilusio skandalpo antradienį atsistatydino šalies premjeras Oleksijus Hončarukas ir Aukščiausioji Rada netrukus naujuoju premjeru patvirtino Denysą Šmyhalį. Savo postuose liko tik 6 iš 17 buvusių ministrų. Ukrainos politologas Jevhenas Magda sako, kad tai silpnina šalį.

Nuo 2019 m. rugpjūčio premjero postą užėmęs O. Hončarukas dar sausį prašėsi atleidžiamas iš pareigų, kai buvo nutekinti pokalbių įrašai, kuriuose užfiksuoti nepagarbiai apie prezidentą Volodymyrą Zelenskį kalbantys ministrai.

Tada prezidentas atsisakė atleisti premjerą, bet dabar Aukščiausioji Rada sprendimą priėmė nesvyruodama.

„Manau, kad tokiu būdu Volodymyras Zelenskis bando permesti kitiems atsakomybę už savo reitingų smukimą. Kitaip tariant, jis ieško atpirkimo ožių“, – sako politologas J. Magda.

Tai, anot Ukrainos politologo, rodo ir prezidento, ir jo valdančiosios „Tautos tarnas“ patirties bei vienybės trūkumą, politikai galbūt nesupranta iššūkių su kuriais susiduria šalis. V. Zelenskio populiarumas šalyje smuko po kritikuotos išvykos į Omaną, smūgius sudavė „Ukrainos tarptautinių avialinijų lėktuvo“ numušimas Teherane, Miuncheno saugumo konferencijoje siūlyta 12 žingsnių politinė programa, kuria esą būtų pasiekta taika Rytų Ukrainoje.

„Ukrainoje politinė krizė jau prasidėjo. Blogiausia tai, kad ją išprovokavo didžiąja dalimi būtent prezidento veiksmai. (...) Visi šie įvykiai parodė, kad V.Zelenskis neturi patirties ir politinės valios priimti nepopuliarius sprendimus, kurie parodytų, kad jis gina šalies interesus. Rusija puikiai supranta, kad V. Zelenskis nepasiryžęs aštrinti santykių su Maskva. Kremlius tuo naudosis. Deja, realybė šiuo metu yra tokia“, – sako J. Magda.

Naujasis premjeras Denysas Šmyhalis anksčiau yra dirbęs turtingiausio Ukrainos žmogaus Renato Achmetovo įmonėje ir prieš šį paskyrimą užėmė vicepremjero pareigas.

„Situacija rodo, kad nebuvo iš ko rinktis, kuo pakeisti buvusių ministrų. Manau, kad tai, kas dabar vyksta Ukrainoje, labai silpnina mūsų šalį“, – sako J. Magda.