Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.25 10:41

Kodėl iš „Islamo valstybės“ gretų traukiasi kovotojai

15min.lt 2015.09.25 10:41

Dešimtys buvusių džihadistų organizacijos „Islamo valstybė“ (IS) narių sutiko kalbėtis su Tarptautinio radikalizacijos studijų centro ekspertais. Jie paskelbė ataskaitą, kurioje aiškinama, kodėl po to, kai tūkstančiai žmonių išvyko į Iraką ir Siriją, kad prisijungtų prie IS, dalis jų ima gailėtis savo sprendimo ir grįžta.

Centras teigia, kad auga dezertyrų iš IS fenomenas – vis daugiau ir daugiau buvusių kovotojų sutinka prabilti apie tai, ką reiškė narystė IS.

Tyrime analizuoti 58 žmonių (tarp jų – septynių moterų) iš 17 valstybių pasakojimai. Išvadose pabrėžiama, kad kai kurie argumentai, kodėl jie paliko IS, kartojasi beveik visuose parodymuose.

Kai kuriais atvejais lemiamu veiksniu apsisprendžiant trauktis iš IS buvo toli gražu ne prieštaravimas džihadistų ideologiniam ekstremizmui, o nusivylimas, kaip yra vadovaujama organizacijai.

Pasitraukusieji įvardino nemažai veiksnių, dėl kurių jie grįžo į Vakarus, tačiau dažniausiai minėti buvo vidiniai IS konfliktai, korupcija, sunitų civilių žudymas ir prastas gyvenimo kokybės lygis.

Viena iš keturių dažniausiai minėtų priežasčių – IS nariams įgriso vadų korupcijos lygis ir tai, ką pasitraukusieji įvardindavo neislamiškais veiksmais, ypač rasizmas dalies IS kovotojų atžvilgiu. Pavyzdžiui, atvykusiam kovotojui iš Indijos buvo liepta šveisti tualetus.

Kita dažnai kartota priežastis – pasišlykštėjimas, kad IS kovotojai verčiami žudyti civilius – įskaitant moteris ir vaikus. Pabrėžtina, kad jie piktinosi tik sunitų musulmonų žudymu. Nė vienas iš pasitraukusiųjų nepaminėjo, kad IS paliko dėl grupuotės vykdomų žiaurų veiksmų – masinių žudynių, ėmimo į vergovę, prievartavimo religinės jazidų mažumos atžvilgiu.

33-ejų vyras Hamza sakė, jog jis paliko IS po to, kai jam buvo pasakyta, kad jeigu padės įvykdyti egzekuciją, seksui gaus 13-mečių jazidžių mergaičių.

„Mane tai siaubingai išgąsdino. Įsivaizdavau save dalyvaujantį šiuose šaudymuose, egzekucijose, galvų kapojimuose ir prievartavimuose“, – sakė jis.

IS narius trauktis iš džihadistinės organizacijos taip pat paskatino vidiniai nesutarimai ir konfliktai su kitais radikaliais kovotojais. Jie aiškino, kad vietoj to, jog sutelktų dėmesį į Sirijos prezidento Basharo al Assado nuvertimą, buvo daug konfliktuojama tarpusavyje.

Daugelis jų taip pat skundėsi, kad gyvenimo sąlygos IS kontroliuojamose teritorijose yra itin prastos. IS propagandoje gyvenimas „kalifate“ rodomas kaip visiškai funkcionuojančioje visuomenėje, kurioje suteikiamos socialinės, medicininės paslaugos, turima net sava valiuta. Tokiomis istorijomis jie į savo gretas yra privilioję mažiausiai 25 tūkst. kovotojų iš viso pasaulio. Tačiau pasitraukusieji iš IS teigia, kad tikrasis gyvenimas toli gražu neprimena IS propagandinio vaizdo klipo.

Ši ataskaita ypatingai svarbi, nes iki šiol tyrėjai dėmesį sutelkdavo į priežastis, kodėl žmonės jungiasi prie IS, o ne kodėl ją palieka. Viena iš priežasčių – pabėgti iš IS yra sunku, o tie, kuriems pavyko, bijo viešai kalbėti. Jie baiminasi džihadistų keršto, taip pat jiems gresia baudžiamoji atsakomybė grįžus į savo šalį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi