Pasaulyje

2020.03.04 11:44

Ar Europos laukia nauja pabėgėlių krizė – ką sako faktai?

EurActiv, LRT.lt2020.03.04 11:44

Daugeliui dramatiški šių dienų įvykiai Graikijos ir Turkijos pasienyje primena 2015 m. pabėgėlių krizę, kuomet daugiau kaip milijonas pabėgėlių, daugiausia iš Sirijos, Viduržemio jūra ar sausuma patraukė į Europą. Bet ar taip yra iš tikrųjų?

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EurActiv“ originalus kūrinys.

Antradienį (kovo 3 d.) Rusija atmetė Turkijos ir Vakarų valstybių pareiškimus dėl pabėgėlių srautų ir humanitarinės krizės Sirijos Idlibo regione, pavadindama juos nepagrįstais.

Rusija – Sirijos prezidento Basharo al-Assado sąjungininkė – yra puikiai informuota apie situaciją Idlibe ir jo apylinkėse. Maskvos duomenimis, šiuo metu dėl mūšių Idlibe ties Sirijos ir Turkijos pasieniu susitelkę apie 200 tūkst. pabėgėlių, tačiau ji teigia, kad 2020 m. konflikto draskomų Sirijos sričių ir Turkijos sieną perėjo ne daugiau kaip 35 tūkst. žmonių.

Akivaizdu, kad didesnė dalis Turkijos ir Graikijos pasienį pasiekiančių migrantų atkeliauja ne iš Idlibo. Pasirodo pranešimų, kad daugelis jų nemokamai autobusais suvežami į pasienio zoną.

Taip pat labai svarbu pažymėti, kad panašu, jog daugelis migrantų klauso Turkijos valdžios nurodymų vykti prie Graikijos sienos, vengiant netoliese esančios Bulgarijos sienos.

Komisija išsisuko nuo atsakymo į antradienį žurnalistų užduotą klausimą, ar migrantų suvežimas autobusais į pasienį yra pabėgėlių krizė, ar hibridinė ataka, naujo pobūdžio karas. Migrantams buvo pasakyta, kad siena atvira, tačiau jie netrukus įsitikino, jog taip nėra.

Akivaizdu, kad Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoğanas išgyvena ne patį lengviausią laikotarpį po to, kai jo karinės pajėgos Sirijoje prarado 33 karius, ir tokiu būdu bando nukreipti savo šalies gyventojų dėmesį.

Tuo galima būtų paaiškinti perdėtai išpūstą informaciją viešuose Turkijos valdžios pareiškimuose.

Pirmadienį Turkijos vidaus reikalų ministras sakė, kad sieną su Graikija perėjo 117677 pabėgėliai. Tačiau šis skaičius gerokai viršija bendrą pasienyje sutelktų pabėgėlių skaičių, kuris, kaip manoma, siekia apie 20 tūkst. Toks skaičių išpūtimas gali padaryti įspūdį „Teisingumo ir plėtros“ (AKP) partijos rėmėjams šalies viduje, bet ne Turkijos partneriams užsienyje.

Be to, Graikijos valdžios institucijos, kurios daro viską, kad siena nebūtų neteisėtai kertama (taip pat pasitelkia ir koronavirusą kaip pasiteisinimą neįleidžiant migrantų), pirmadienį pranešė, kad sieną kirsti pavyko mažiau nei 200 migrantų ir kad visus juos Graikija jau nuteisė ketveriems metams laisvės atėmimo už neteisėtą sienos perėjimą.

Akivaizdu, kad antradienį spaudimas Graikijos pasienyje gerokai atslūgo ir, panašu, toliau slūgs. Migrantai keičiasi informacija, todėl tai, kad pirmajai grupei nepavyko patekti į Europos teritoriją, gali atgrasyti kitus nuo panašių bandymų.

Tai, panašu, rodo, kad Turkijos valdžios institucijoms nepavyksta sukelti migrantų krizės, panašios į tą, kurios liudininkais tapome 2015 m., arba jų tikrasis uždavinys yra visiškai kitas – sukelti įtampą, siekiant savų vidaus ir užsienio politikos tikslų. Spėjame, kad jiems nepavyko nei viena, nei kita. Bet tai dar toli gražu ne istorijos pabaiga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.