Pasaulyje

2020.03.03 16:41

Nyderlandai ruošėsi į MH17 lėktuvo numušimo vietą Ukrainoje siųsti 1 tūkst. elitinių karių

LRT.lt2020.03.03 16:41

Elitinis Nyderlandų kariuomenės dalinys buvo pilnoje parengtyje pasiruošęs vykti į Rusijos vadovaujamų ir remiamų separatistų kontroliuojamą teritoriją Rytų Ukrainoje, kad apsaugotų numušto Malaizijos orlaivio MH17 nukritimo vietą. Paskutinę minutę buvo duotas įsakymas atšaukti dislokavimą, rašo leidinys „De Telegraaf“.

„Planas apėmė 1 tūkst. Nyderlandų karių, kurie būtų vykę į vietą lengvai ginkluoti ir pasiėmę tik tai, kas telpa į jų kuprines“, – „De Telegraaf“ cituoja Nyderlandų kariuomenės gen. ltn. Martiną Wijneną. Leidinys išsamiai aprašo, kaip buvo duotas slaptas nurodymas parengti galimų veiksmų planą, kai pasirodė vaizdai, jog prorusiški separatistai iš vietos šalina žuvusiųjų kūnus, juos perkeldami į šaldomas vietas.

Elitinių pajėgų karių dalinys, kuris gali būti dislokuotas bet kur pasaulyje, buvo pasirengęs išvykti per 48 val. po nurodymo rengtis misijai. Bet paskutinę akimirką planas buvo atšauktas.

Anot „De Telegraaf“, dar apie 1 tūkst. Australijos, kurios piliečiai žuvo numušus MH17 lėktuvą, taip pat buvo pasirengę teikti paramą Nyderlandų operacijai.

Buvo planuojama, kad kariai kelias dienas užtikrins 35 kvadratinių kilometrų teritorijos saugumą, kad čia atvykę tarnybų darbuotojai galėtų surinkti įrodymus bei žuvusiųjų kūnus.

Nyderlandų pareigūnai atšaukė operaciją, nes prorusiški separatistai, kontroliavę teritoriją, sutiko bendradarbiauti su tyrėjai grąžinant žuvusiųjų kūnus. Taip pat buvo baiminamasi, kad operacija gali privesti prie susidūrimų su kovotojais ir didinti įtampą su Rusija.

Tai buvo paviešinta Nyderlanduose prasidedant teismui dėl Malaizijos oro linijų lėktuvo MH17 numušimo virš Rytų Ukrainos. Tarptautinė jungtinė tyrėjų komanda (JIT) paskelbė, kad rado liudininką, savo akimis mačiusį, kaip 2014 m. buvo paleista „Buk“ raketa, kuri numušė lainerį.

Nepriklausomų „Bellingcat“ tyrėjų duomenys rodo, kad raketų sistema į Rytų Ukrainą atkeliavo iš Rusijos Kursko 53-iosios priešlėktuvinės gynybos brigados.