Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.03 16:29

Stebėtojai pranešė, kad Irano prisodrintos urano atsargos išaugo 3 kartus

atnaujinta 17.28
ELTA, BNS 2020.03.03 16:29

Iranas paspartino laipsniško savo pasitraukimo iš branduolinės sutarties tempą. Šalis dabar turi 1 020 kg prisodrinto urano, sakoma Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) pranešime, kuriuo remiasi agentūra dpa.

Tai reiškia, kad prisodrinto urano atsargos, lyginant su ankstesne TATENA ataskaita 2019-ųjų lapkritį, išaugo beveik tris kartus.

Be to, Teheranas neleido TATENA inspektoriams patekti į du įtartinus objektus. TATENA vadovas Rafaelis Grossis paragino Iraną visiškai atnaujinti bendradarbiavimą su JT agentūra.

2015 metais pasirašyto susitarimo tikslas buvo pasiekti, kad Iranas savo branduolinę programą naudotų tik taikiems tikslams ir negalėtų pasigaminti atominės bombos. Mainais buvo pažadėta nutraukti ekonominę izoliaciją. JAV pasitraukus iš sutarties, jai gresia žlugimas.

Sutartis privertė Iraną smarkiai sumažinti savo branduolinę infrastruktūrą. Prieš pasirašant susitarimą Teheranas turėjo 10 000 kg urano.

Reikalauja paaiškinimo

TATENA antradienį išreiškė susirūpinimą dėl Irano branduolinės programos ir pareikalavo „paaiškinimų“ dėl vieno nedeklaruoto objekto Teherane, kuriame pernai buvo aptikta urano dalelių.

Šios Jungtinių Tautų agentūros naujasis vadovas Rafaelis Grossi atvykęs į Paryžių susitikti su prezidentu Emmanueliu Macronu Emaniueliu Makronu naujienų agentūrai AFP sakė: „Iranas privalo apsispręsti bendradarbiauti su agentūra aiškesniu būdu, kad pateiktų būtinų paaiškinimų.“

„Faktas, kad radome [urano] pėdsakų, yra labai svarbus. Tai reiškia, jog yra tikimybė, kad esama branduolinės veiklos ir medžiagų, kurioms netaikoma tarptautinė priežiūra ir apie kurių kilmę ir paskirtį mes nežinome“, – kalbėjo jis.

„Tai mane neramina“, – pabrėžė R. Grossi.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi