Pasaulyje

2020.03.03 15:43

ES ruošiasi padėti Graikijai suvaldyti migraciją pasienyje – skirs 700 mln. eurų

atnaujinta 17.58
BNS, ELTA2020.03.03 15:43

Europos Sąjunga skirs Graikijai iki 700 mln. eurų sudėtingai situacijai prie ES išorės sienų suvaldyti. Tai, apsilankiusi Graikijos ir Turkijos pasienyje, antradienį pareiškė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen. 350 mln. bus skirti tuoj pat, o dar 350 mln., jei bus paprašyta.

Lėšos turės būti naudojamos migracijos valdymui ir reikalingos infrastruktūros stiprinimui bei eksploatacijai. U. von der Leyen pabrėžė esanti tvirtai pasiryžusi suteikti Graikijai visą reikiamą operatyvią paramą.

Graikijos rūpesčiai yra Europos rūpesčiai, kalbėjo U. von der Leyen. „Ši siena yra ne tik Graikijos siena, tai ir Europos siena“, – pridūrė ji.

U. von der Leyen padėkojo Graikijai už tai, kad šiuo metu šalis yra „Europos skydas“. Ji dėkojo ir graikų pasieniečiams bei pakrančių apsaugai. Kartu Komisijos vadovė pareiškė savo užuojautą migrantams, kurie „melagingais pažadais buvo atvilioti į šią desperatišką situaciją“.

Turėdama omenyje Turkiją, U. von der Leyen sakė: „Tie, kurie nori išbandyti Europos vienybę, nusivils“. Dabar esą metas „koncentruotoms akcijoms ir šaltam protui, taip pat veiksmams mūsų vertybių pagrindu“.

„Turkija nėra priešas, o žmonės nėra tik priemonė tikslui pasiekti“, – kalbėjo U. von der Leyen.

Europos Sąjunga antradienį savo aukščiausio rango pareigūnus išsiuntė į Turkiją ir Graikiją, kilus susirūpinimui dėl naujos migrantų krizės bei įtarimų, kad Ankara bando „šantažuoti“ bloką atverdama savo sienas tūkstančiams į Europą patekti norinčių pabėgėlių.

Teisių gynimo grupės apkaltino Turkiją migrantais ir pabėgėliais naudojantis kaip derybų korta ir stumiant juos Graikijos sienos link. Vis dėlto žmogaus teisių gynėjai griežtai kritikavo ir Europą, nesuteikusią didesnės pagalbos.

Tūkstančiai žmonių atvyko prie sienos, Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui praėjusią savaitę paskelbus, kad jo šalis nebetrukdys migrantams keliauti į Europą.

Po savaitgalį oficialioje sienos perėjoje vykusių įnirtingų susirėmimų su Graikijos policija migrantai sakė, kad jie išsisklaido palei siaurą, abi valstybes skiriančią Evro upę.

Daugelis migrantų žiemišku oru klaidžiojo laukais palei upę, ieškodami saugios vietos ją kirsti.

Graikų policija prieš migrantus panaudojo ašarines dujas ir kurtinamąsias granatas, be to, pasirodė nepatvirtintų vaizdo įrašų, kuriuose esą matyti, kaip pakrančių apsaugos pareigūnai muša migrantus ir šaudo netoli jų valčių.

Kontrabandininkai mažina kainas

Turkų kontrabandininkai naujienų agentūrai AFP sakė, kad dabar jiems leidžiama laisvai veikti, tad kainos greitai krito.

„Tai tapo Turkijos leidžiamu dalyku. Anksčiau perkeldavome juos už 200 ar 300 dolerių (180–270 eurų) žmogui, o dabar tai darome už 15 dolerių (13,5 euro)“, – sakė vienas kontrabandininkas, prisistatęs Semiho vardu.

R. T. Erdoganas sako, kad netrukus „milijonai“ pabėgėlių gali patraukti iš Turkijos į Europą, bet daugelis tokius pareiškimus laiko bandymu paspausti ES lyderius, kad šie paremtų Turkijos karinį puolimą Sirijoje.

Turkijoje jau yra maždaug 4 mln. pabėgėlių, o dabar gresia nauja didžiulė pabėgėlių iš Sirijos banga, nes Damasko režimas, kuriam padeda rusų karo aviacija, tęsia didelį puolimą paskutinei sukilėlių kontroliuojamai provincijai atsiimti.

ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis antradienį vyksta į Ankarą, kur aptars padėtį Sirijos Idlibo provincijoje. Turkijoje jis praleis dvi dienas ir dalyvaus „aukšto lygio“ susitikimuose dėl Sirijos krizės bei ginčo migrantų klausimu.

Savo ruožtu trijų ES institucijų vadovai – Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles`is Michelis ir Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli – apsilankys Graikijoje prie sienos su Turkija ir derėsis su graikų premjeru Kiriaku Micotakiu, raginusiu Briuselį pademonstruoti „tvirtą paramą“.

Jau pasirodė pirmosios nuotraukos, kuriose matyti kaip EK pirmininkė nusileidžia Graikijoje:

Europos lyderiai reikalauja, kad Turkija laikytųsi 2016 metų susitarimo migrantams sustabdyti mainais į 6 mlrd. eurų paramą.

Sienų atvėrimas migrantams „yra Turkijos ataka prieš Europos Sąjungą ir Graikiją“, sakė Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas. Jis pridūrė: „Žmonėmis naudojamasi siekiant spausti Europą.“

Antradienį Stambule susitikusios teisių gynimo grupės pareiškė: „Migrantais neturėtų būti naudojamasi kaip derybiniu įrankiu ir vyriausybė turėtų nebenukreipti jų į nesaugius sienos kirtimo taškus.“

Tačiau organizacijos taip pat kritikavo Europą dėl „šimtų tūkstančių migrantų gyvybėms sukelto pavojaus“ uždarius sienas.