Pasaulyje

2020.03.03 11:51

Vengrijoje žurnalistai turi prašyti leidimo naujienoms apie Thunberg

LRT.lt 2020.03.03 11:51

Vengrijos valstybinės žiniasklaidos vadovai nurodė darbuotojams, jog norint rengti žinias apie klimato aktyvistę Gretą Thunberg ir ES politiką, reikia gauti vadovybės leidimą. Tai rodo nutekinti el. laiškai, su kuriais susipažino „Politico“.

Žurnalistams taip pat uždrausta rengti reportažus apie svarbių žmogaus teisių organizacijų – „Human Rights Watch“ ir „Amnesty International“ – ataskaitas. Specialaus sutikimo reikia norint rengti naujienas apie „migraciją, Europos terorą, Briuselį, Bažnyčios klausimus“, taip pat parlamento, prezidento bei savivaldos rinkimus ES valstybėse ir kaimynystėje.

Bet kokia medžiaga, susijusi su šiomis temomis, turi būti patvirtinta žiniasklaidos priemonės vadovybės, ji turi susipažinti su juodraščiais. Anot el. laiškų, norint rengti medžiagą apie G. Thunberg, leidimą reikia gauti dar prieš pradedant darbą, rašo „Politico“.

Anonimiškai kalbėjęs darbuotojas sakė, kad žurnalistai nežino, ar su šiomis temomis susijusi jų medžiaga galės būti viešinama. Kai ką nors atmeta nežinomi sprendimų priėmėjai, aukštesnes pareigas užimantys redaktoriai šią medžiagą įvardina „kritusia mūšyje“.

Pilietinės visuomenės atstovai išreiškė pasipiktinimą naujausiais tokiais suvaržymais.

„Tai cenzūra – gryna ir paprasta“, – sakė nevyriausybinės organizacijos „Reporteriai be sienų“ Briuselio biuro vadovė Julie Majerczak.

Europos Parlamentas 2018 m. prieš Vengriją pradėjo ES 7-ojo Cenzūros straipsnio procedūrą, įvardindami susirūpinimą dėl žiniasklaidos laisvės padėties. Šalies premjeras Viktoras Orbanas kaltinimus neigia.

Nutekintų laiškų autentiškumą „Politico“ patvirtino Vengrijos valstybinėje žiniasklaidoje dirbantis žurnalistas. Vengrijos žurnalistai jau anskčiau yra pažymėję, kad valstybinėse žiniasklaidos priemonėse kai kurios temos yra neliečiamos. Valstybinės žiniasklaidos priemonės Vengrijoje užima svarbią vietą, bet kritikai kvestionuoja jų struktūrą bei valdymą, kur didelę įtaką daro V. Orbano valdančiosios partijos „Fidesz“ politikai arba atstovai.