Pasaulyje

2020.03.03 11:01

Žiniasklaida: „Huawei“ galėjo pažeisti JAV sankcijas, tiekdama uždraustą įrangą Iranui

LRT.lt 2020.03.03 11:01

Kinijos telekomunikacijų įmonė „Huawei“ kurį laiką neteisėtai perdavinėjo JAV gamintojų įrangą Iranui, aprūpinant šios šalies mobiliojo ryšio operatorių. Tai rodo naujienų agentūros „Reuters“ gauti 2010 m. vidiniai „Huawei“ dokumentai.

Dviejuose įrangą žyminčiuose sąrašuose minimi JAV kompanijų „Hawlett-Packard“ (HP) pagaminti komponentai, kurie buvo nusiųsti į Iraną, rašo „Reuters“.

Kitame „Huawei“ dokumente, datuotame po kelių mėnesių, rašoma, jog „dabar įranga yra pristatoma į Teheraną ir laukia muitinės patikrinimo“.

Anot „Reuters“ šie dokumentai yra kol kas stipriausias įrodymas, kad „Huawei“ pažeidė JAV prekybos sankcijas Iranui. Dokumentuose minima ir įmonė „Panda International Information Technology Co“, kuri turi ilgamečius ryšius su „Huawei“ ir yra kontroliuojama Kinijos valstybinės įmonės, rašo „Reuters“.

JAV siekia įtikinti sąjungininkus, kad Kinijos įmonės „Huawei“ technologijų ir komponentų naudojimas vystant 5G ryšių technologijas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

Dokumentai yra susiję su šiuo metu Vašingtono iškelta byla prieš „Huawei“ kampanijos vyriausiąją finansinę vadovę Meng Wanzhou, nors tiesiogiai byloje neminimi. Šie dokumentai rodo „Huawei“ rolę suteikiant vienam Irano telekomunikacijų operatoriui HP įrangą, taip pat kitų JAV gamintojų – „Microsoft Corp“, „Symantec Corp“ ir „Novel Inc“ programinę įrangą, rašo „Reuters“.

JAV kaltina, kad Meng Wanzhou ir „Huawei“ dalyvavo apgaulės schemoje, siekiant padėti Irane veikiantiems verslams įgyti uždraustas JAV technologijas ir įrangą.

„Huawei“ šiuos kaltinimus neigia. „Dėl tebevykstančių teisminių procesų, „Huawei“ neturėtų teikti komentarų šiuo metu, – „Reuters“ sakė kompanijos atstovas. – „Huawei“ yra įsipareigojusi laikytis visų taikomų įstatymų ir reguliavimo šalyse ir regionuose, kur veikiame, įskaitant ir eksporto kontrolę bei JT (Jungtinių Tautų), JAV ir ES sankcijų įstatymus ir reguliavimą.“