Pasaulyje

2020.03.03 08:25

Kas JAV prezidento rinkimų kampanijos „superantradienis“ ir kuo jis toks svarbus?

Ignas Kinčinas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.03 08:25

Antradienį Jungtinėse Amerikos Valstijose viena svarbiausių dienų per visą prezidento rinkimų kampaniją – vadinamasis „superantradienis“. 14 valstijų ir Amerikos Samoa spręs, kam atiduoti balsus Demokratų partijos pirminiuose rinkimuose. Pagal apklausas favoritu laikomas senatorius Bernie Sandersas, jam ant kulnų lipa buvęs viceprezidentas Joe Bidenas.

Pirmadienį iš kovos pasitraukė du nuosaikiais kandidatais save laikę Pete`as Buttigiegas ir senatorė Amy Klobuchar.

Antradienį Demokratų kandidatą į prezidentus rinks ir saulėtoji Kalifornija, kurioje galima laimėti daugiausiai delegatų visoje šalyje – 415, taip pat ir Teksasas, kur galima laimėti – 228.

Žinios. PSO: koronavirusas yra „nematyta teritorija“, plitimas pasaulyje jau lenkia plitimą Kinijoje

Iš viso 14 valstijų rinkėjai antradienį rinksis asmenį, kuris jų nuomone turėtų tapti Demokratų partijos kandidatu į prezidento postą. Superantradieniu pramintą dieną iš viso galima laimėti 1357 delegatų palaikymą. Žinoma, vienas kandidatas nelaimės visų šių delegatų palaikymo, tačiau kiekvienam labai svarbu pasirodyti kuo geriau. Kol kas favoritu laikomas ir pagal jau laimėtų delegatų skaičių pirmaujantis B. Sandersas.

„Manau ne paslaptis, kad elitas labai nervinasi. Ar tai būtų korporacininkų sparnas Demokratų partijoje, ar politiniai lyderiai. Dabar argumentas, kad mes negalime įveikti Donaldo Trumpo, visiškai neteisingas“, – tikina B. Sandersas.

Naują pagreitį įgavo buvusio viceprezidento Joe Bideno kampanija, kai jis laimėjo Pietų Karolinos pirmalaikius rinkimus šeštadienį. Jis prisistato kaip nuosaikesnis kandidatas, nei revoliucija savo judėjimą vadinantis B. Sandersas.

„Dauguma amerikiečių nenori revoliucijos pažadų. Jie nori rezultatų. Rezultatų – jie nori, kad visi amerikiečiai turėtų realias galimybes, prieinamą sveikatos apsaugą kiekvienam amerikiečiui, švarią aplinką ir vandenį, švietimo sistemą, kuri skiria pinigų mokykloms ir mokytojams, bei užtikrina, kad bendruomeniniai koledžai būtų nemokami“, – sako J. Bidenas.

Jo pozicijas ir pasitikėjimą sutvirtina tai, kad iš rinkimų kovos pasitraukė du nuosaikiais ir centristiniais kandidatais laikyti P. Buttigiegas ir senatorė A. Klobachaur. Pastoriji išreiškė paramą J. Baidenui, o P. Buttiegegas patikino, kad svarbiausia įveikti D. Trumpą.

„Po metus trukusių kelionių ir susitikimų tiesa ta, kad galimybių keliai užsidaro mano kandidatūrai, tačiau galbūt ne mūsų tikslams ir vertybėms. Mūsų tikslas visada buvo vienas – suvienyti amerikiečius ir įveikti D. Trumpą“, – tikina P. Buttigiegas.

Rinkėjai pirmą kartą balsalapiuose matys ir Mike`o Bloombergo pavardę. Buvęs Niujorko meras visą savo rinkimų kampanijos strategiją parėmė superantradieniu ir jo rezultatais.

M. Bloombergas neišvengia prieštaringų temų, tokių kaip jo santykiai su juodaodžių bendruomene būnant Niujorko meru, ar netinkamos replikos moterims dirbusioms jo kompanijoje. Alabamos valstijos bažnyčioje jis susidūrė su protestu, kai dalis bažnyčios lankytų jam kalbant atsuko nugaras.

„Pirmiausia turiu dalyvauti ir laimėti pirminius rinkimus, tikiuosi tai pradėti jau rytoj. Lankiausi 27 valstijose, 67 miestuose per maždaug 10 savaičių. Pažiūrėsime kaip bus, bet esu optimistas. Galiu pasakyti tiek – turime nustoti kalbėti ir pradėti daryti“, – teigia M. Bloombergas.

Visų kandidatų pagrindinis tikslas įrodyti, kad jie lapkričio 3-ąją galėtų įveikti D. Trumpą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt