Pasaulyje

2020.03.02 18:46

Kritikuojama Vokietijos Katalikų Bažnyčia ieško naujo lyderio

BNS 2020.03.02 18:46

Vokietijos vyskupai pirmadienį pradėjo svarbias derybas, per kurias turi išrinkti naują lyderį šalies Katalikų Bažnyčiai, planuojančiai prieštaringai vertinamas reformas ir kompensacijas lytinio išnaudojimo aukoms.

Keturias dienas truksiantis vyskupų susirinkimas vakariniame Mainco mieste surengtas vykstant įnirtingiems konservatyvių ir progresyvesnių vyskupų debatams, kaip būtų galima modernizuoti Vokietijos Katalikų Bažnyčią.

Kardinolas Reinhardas Marxas, pastangų atnaujinti kritikuojamą Bažnyčią varomoji jėga, praėjusį mėnesį netikėtai paskelbė, kad nesieks dar vienos šešerių metų kadencijos Vokietijos Vyskupų konferencijos pirmininko poste. 66 metų kardinolas sakė, kad tam jau yra per senas.

Kelios dešimtys metinėje generalinėje asamblėjoje dalyvaujančių vyskupų jo įpėdinį rinks slaptu balsavimu antradienį, tačiau aiškus favoritas dar nėra iškilęs.

Būsimasis pirmininkas turės spręsti ne tik dėl raginimų švelninti kunigų celibato taisykles ir dėl moterų vaidmens dvasininkijoje, bet ir Bažnyčios problemas dėl lytinio išnaudojimo.

Vyskupas Stephanas Ackermannas, kuriam pavesta spręsti beprecedentį vaikų išnaudojimo skandalą, neseniai sakė, jog „artimiausiais mėnesiais“ tikisi sprendimo dėl finansinės kompensacijos nukentėjusiems asmenims.

Maince sakydamas įžanginę kalbą R. Marxas sakė matantis galimybę Vyskupų konferencijoje pateikti „labai konkretų pasiūlymą“.

„Nėra priežasties laukti“

Praėjus daugiau kaip dešimtmečiui po pirmųjų pranešimų Vokietijoje apie lytinį išnaudojimą, nukentėjusieji praranda kantrybę.

„Nėra priežasties laukti dar ilgiau“, – pareiškė nukentėjusius asmenis vienijanti grupė „Eckiger Tisch“, kuri paragino ginčus išspręsti šiais metais.

Grupė pasiūlė skirti vienkartines maždaug 300 tūkst. eurų kompensacijas kiekvienam nukentėjusiam asmeniui arba sukurti Bažnyčios finansuojamą, bet nepriklausomų prižiūrėtojų valdomą fondą.

Keli Bažnyčios aukšto rango hierarchai šiuos pasiūlymus atmetė kaip pernelyg brangiai atsieinančius.

Vokietijos Vyskupų konferencijos užsakytas ir 2018 metais paskelbtas tyrimas parodė, kad 1 670 dvasininkų nuo 1946 iki 2014 metų įvykdė vienokių ar kitokių lytinių nusikaltimų prieš 3 677 nepilnamečius, daugiausia berniukus.

Šios išvados, atspindinčios pedofilijos skandalus Australijoje, Čilėje, Prancūzijoje, Airijoje ir Jungtinėse Valstijose, paskatino kardinolą R. Marxą atsiprašyti Vokietijos Katalikų Bažnyčios vardu.

Šiuo metu Bažnyčia moka nukentėjusiesiems vidutiniškai po 5 tūkst. eurų, „pripažindama jų kančias“ ir apmokėdama gydymo išlaidas.

„Kalbama ne apie pripažinimą. Kalbama apie kompensaciją už žalą, padarytą tūkstančių žmonių gyvenimams“, – sakė Matthias Katschas iš „Eckiger Tisch“.