Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.02 21:12

Koronaviruso paliestose šalyse gyvenantys lietuviai: tautiečių panikavimas kelia šypseną

Irane ir Pietų Korėjoje gyvenančios lietuvės stebisi sukelta panika Lietuvoje. Pasak jų, lietuviams reiktų labiau vienytis ir padėti vieni kitiems, o ne panikuoti ir isterikuoti. „Ta panika Lietuvoje, mes net šeimoje apie tai pasišnekame, atrodo šiek tiek juokinga. Atsiprašau už tokį žodį. Patvirtintas vos vienas atvejis“, – Lietuvoje kilusia panika dėl koronaviruso stebisi reportere Pietų Korėjoje dirbanti Agnė Latinytė.

Pasaulyje nuo koronaviruso mirusiųjų skaičius jau perkopė 3 tūkst. Per pastarąją parą Kinijoje užfiksuoti 42 nauji atvejai. Per 90 proc. visų mirčių yra fiksuojama Hubėjaus provincijoje.

Koronavirusas pasiglemžė daugiau kaip 50 žmonių gyvybes Irane, 30 – Italijoje. Iš viso per 90 tūkst. žmonių pasaulyje yra užsikrėtę.

Šiuo metu liga labiau plinta už Kinijos ribų. Pietų Korėja pranešė apie 500 naujų užsikrėtimo atvejų. Šioje Azijos šalyje koronavirusas patvirtintas daugiau nei 4 tūkst. gyventojų. Pasaulio sveikatos organizacija skaičiuoja, kad mirtingumas nuo koronaviruso svyruoja nuo 2 iki 5 procentų.

Korėjiečiai kruopų pirkti neskuba

Pietų Korėjoje gyvenanti lietuvė, vietos televizijos JIBS reporterė Agnė Latinytė šiuo metu vieši Lietuvoje. Moteris trečiadienį sako grįšianti atgal į Pietų Korėją. „Ačiū Dievui skrydžiai dar neatšaukti“, – atsidūsta A. Latinytė.

Lietuvė tikina norinti kuo greičiau grįžti į Pietų Korėją. „Nors ir labai daug atvejų jie (Pietų Korėjos sveikatos organizacijos – LRT.lt) priskaičiavo, tačiau yra kiek pamirštama, kad iki šiol ten jau yra patikrinta per 100 tūkst. žmonių. Palyginti su visomis kitomis šalimis, tai yra labai didelis skaičius, – Pietų Korėjos sveikatos apsaugos pajėgumais didžiuojasi pašnekovė. – Vietos spaudoje tikinama, kad yra žinoma, kas nuo ko užsikrėtė ir situacija yra visiškai kontroliuojama. Visi yra gydomi. Nėra atvejų, kad būtų kažkas nepastebėtas ir virusas laisvai plistų.“

LRT.lt primena, kad Pietų Korėjoje yra didžiausias užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius už Kinijos ribų. Nepaisant didelio užsikrėtusiųjų skaičiaus, panikos, kaip kad Lietuvoje, šioje Azijos šalyje nėra. „Jokios paniko ten nėra. Miltų ar ryžių niekas masiškai neperka“, – šypsodamasi kalba reporterė.

Raudonojo kryžiaus maisto dėžutės

Pasak jos, Pietų Korėjoje trims savaitėms yra uždaromos mokyklos, žmonės raginami nesiburti į didelius renginius. „Visos parduotuvės dirba įprastai. Žmonių yra mažiau. Gyventojai stengiasi vengti didelių žmonių susibūrimų vietų“, – pasakoja A. Latinytė.

Pietų Korėjoje gyvenanti lietuvė tikina, kad vietos žmonės labai palaiko vieni kitus. Anot jos, gyventojai šiuo metu vengia susitikti vieni su kitais, taip parodydami vienybę kovoje su virusu. „Jei kas užsikrėtė, iškarto paskambina ir praneša kitiems. Neslepia. Juk nuo to priklauso ne tik pačio užsikrėtusiojo, bet ir kitų sveikata“, – apie korėjiečių supratingumą vienas kitam pasakoja Agnė.

A. Latinytei šypseną kelia lietuvių skleidžiama panika ir parduotuvėse masiškai šluojamos kruopos bei kiti maisto produktai. „Ta panika Lietuvoje, mes net šeimoje apie tai pasišnekame, atrodo šiek tiek juokinga. Atsiprašau už tokį žodį, – šypsenos neslepia pašnekovė. – Patvirtintas vos vienas atvejis.“

Agnė pasakoja, kad korėjiečiai nepanikuoja dar ir todėl, kad žino sulauksiantys centralizuotos pagalbos. „Kodėl Korėjoje niekas neperka makaronų? Gyventojai žino, kad jei bus karantinas, Raudonojo kryžiaus organizacija yra paruošusi dėžutes kiekvienam žmogui išsiųsti į namus. Tai gi, bus ko valgyti ir nereikia to maisto užsipirkti“, – tikina Pietų Korėjos televizijoje dirbanti lietuvė.

Imbierą ir česnakus parduoda pigiau

Iranas yra ta šalis, kurioje fiksuojama daugiausiai mirčių nuo koronaviruso už Kinijos ribų. Persijos kultūros klubo vadovė ir kelionių į Iraną organizatorė Edita Muraškaitė sako, kad iraniečiai nerimauja dėl šio viruso, tačiau nepanikuoja. „Ramina tai, kad žmonės vieni kitiems labai padeda“, – sako. E. Muraškaitė.

Edita pasakoja, kad stebint Irano naujienas, neretai galima pamatyti tokias žinias, kad, pavyzdžiui, koks nors verslininkas nupirko kaukių ir išdalino jas gyventojams. „Pardavėjai, kurie parduoda daržoves ar žalumynus, česnakus, imbierą parduoda pigiau, nei kad patys įsigyja. Tai yra neįtikėtinas (vieni kitų – LRT.lt) palaikymas“, – iraniečių savimone žavisi ir to lietuviams linki Persijos kultūros klubo vadovė.

Kelionių į Iraną organizatorė taip pat pastebi, kad nuolat medijoje sukasi šeimose filmuojami filmukai, kuriuose mokoma prevencinių priemonių apsisaugoti nuo virusų. „Pavyzdžiui, vienas šeimos narys nenusiplovė rankų. Ir jie džiaugsmingai rodo, kaip koronavirusas tą žmogų suvalgys. Tokie vaizdo įrašai yra rodomi per įvairius kanalus, „Telegram“, „Instagram“, – pasakoja Edita. – Kova su koronavirusu yra pateikiama džiaugsmingai.“

E. Muraškaitė pastebi, kad nerimo yra, tačiau sergantieji koronavirusu yra taip pat džiaugsmingai palaikomi. „Jie neisterikuoja, – nedaugžodžiaujant į lietuvių keliamą paniką apeliuoja pašnekovė. – Lietuvoje per daug įtempto ir perdėto neramumo. Spaudoje matome tokias antraštes, kaip kad „Mergaitė išvežta į ligoninę“. O! Pagalvoji, kad va, jau vėl... o paskui pasirodo, kad ta mergaitė tiesiog apsinuodijo.“

Formuoja 300 tūkst. brigadų

Kelionių į Iraną organizatorė sako suprantanti, kodėl lietuviai puolėsi masiškai pirkti kruopas. Pasak jos, lietuvių tauta yra išgyvenusi ne vieną karą, tad yra linkusi maisto atsargomis užsitikrinti sau rytojų. „Tai yra labai sveika savisauga. Kadangi išpirkti yra pigiausi produktai, manau, kad pirkėjai yra senyvi žmonės, – spėja E. Muraškaitė. – Mano vyras iranietis. Jis išgyveno Irano–Irako karą. Jis taip pat užsiminė, kad „ar nereiktų mums įsigyti kažkokių ilgiau galiojančių produktų?“. Bet tai yra sąmoningas požiūris. Vien dėl to, jog jeigu mes užsikrėsime, kad nereiktų eiti į lauką ir užkrėsti kitų.“

Lietuvė pasakoja, kad Irane yra formuojamos 300 tūkst. brigadų, kurios vaikščios į namus ir dar akyliau tikrins užsikrėtusiuosius. „Po tokio brigadų darbo, tikimasi, kad bus aiškesnė statistika, kiek iš tiesų yra užsikrėtusiųjų ir kodėl tiek daug mirčių, – informuoja Persijos kultūros klubo vadovė. – Didelį mirčių skaičių lemia galbūt tai, kad iraniečiai kenčia nuo kvėpavimo takų ligų, astmos. Teheranas ir kiti industriniai miestai yra labai užteršti, kenčia nuo oro taršos. Galbūt tokia prasta ekologinė padėtis lemia ir didesnį gyventojų pažeidžiamumą virusams.“

Pietų Korėjoje gyvenanti ir į ten greitu metu išvyksianti A. Latinytė lietuviams primena, kad keliaujant svarbiausia yra ne kaukė, o dezinfekcinis skystis. „Lėktuve svarbiausia yra nusivalyti ranktūrius ir staliuką, nes tos vietos turi daugiausiai bakterijų“, – planuojantiems keliones lėktuvu pataria reportere Pietų Korėjoje dirbanti lietuvė.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi