Pasaulyje

2020.03.02 14:08

Erdoganas perspėja, kad netrukus į ES plūstels milijonai migrantų, bet tikrieji skaičiai tai neigia

atnaujinta 16.46
BNS, LRT.lt 2020.03.02 14:08

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį perspėjo, kad artimiausiu laiku Europos Sąjungos link plūstels milijonai migrantų ir pabėgėlių, toliau spausdamas Vakarų valstybes dėl karo Sirijoje.

Turkijai praeitą savaitę atvėrus savo duris migrantams išvykti iš jos teritorijos „šimtai tūkstančių kirto sieną, o greitai jų [skaičius] pasieks milijonus“, sakydamas televizijos transliuotą kalbą pareiškė R. T. Erdoganas.

Tačiau pranešimuose apie padėtį prie Turkijos ir Graikijos sienos sakoma, kad atvykstančių migrantų skaičiai yra daug mažesni.

ES tikisi susitarimo laikymosi

Vokietija tikisi, kad Turkija laikysis savo susitarimo su Europos Sąjunga dėl į Europą vykstančių migrantų sulaikymo, pirmadienį pareiškė Vokietijos kanclerės Angelos Merkel atstovas.

Šis pareiškimas nuskambėjo Ankarai siekiant daryti spaudimą Vakarų šalims dėl Sirijos konflikto ir perspėjus, kad netrukus į Europą plūstelės „milijonai“ migrantų.

A. Merkel atstovas pirmadienį nurodė, kad 2016 metais ES pasiektas susitarimas su Turkija dėl migrantų srauto stabdymo tebegalioja ir kad jo reikia laikytis.

„Tikime šio susitarimo vertingumu ir tikimės, kad jo bus laikomasi“, – žurnalistams Berlyne sakė A. Merkel atstovas Steffenas Seibertas.

Pasak jo, jeigu Ankara yra nepatenkinta šiuo susitarimu, savo nuoskaudas ji turėtų aptarti tiesiogiai su ES.

FRONTEX stebi situaciją

Sekmadienį buvo pranešta, kad Graikijos pareigūnai bando suvaldyti maždaug 13 tūkstančių migrantų iš Turkijos, bandančių patekti į Europos Sąjungą. Šalies Vyriausybė sustiprino sienos apsaugą, o Europos Sąjungos sienų kontrolės agentūra „Frontex“ paskelbė aukšto lygio parengtį ir siunčia pareigūnų pastiprinimą.

Graikijos–Turkijos pasienį temdo ir ašarinių dujų debesys. Link jį saugančių pareigūnų skrieja įpykusių migrantų, norinčių patekti į Europos Sąjungą, sviesti akmenys.

Jungtinių Tautų duomenimis, prie Graikijos pasienio susirinko apie 13 tūkstančių žmonių. Didžioji dalis jų jau kurį laiką gyveno Turkijoje. Ankara prieš ketverius metus su Briuseliu susitarė už 6 milijardus eurų imtis papildomų apsaugos priemonių ir nepraleisti per Turkiją į Europos Sąjungą keliaujančių žmonių.

Turkijoje gyvena apie pusketvirto tūkstančio migrantų iš Artimųjų Rytų.Turkijai atvėrus sienas į Graikiją, migrantai keliauja ne tik sausuma. Valtimis keli šimtai žmonių atplaukė į Lesbo, Chijo ir Samo salas.