Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.02 14:00

Nuotraukos iš kosmoso rodo, kaip dėl koronaviruso Kinijoje sumažėjo oro tarša

LRT.lt, ELTA 2020.03.02 14:00

Vaizdai iš palydovo parodė akivaizdų taršos sumažėjimą virš Kinijos. Tam bent iš dalies turėjo įtakos ekonomikos sulėtėjimas dėl koronaviruso protrūkio, skelbia JAV kosmoso agentūra NASA, kurią cituoja BBC.

Kinijoje daugelyje gamyklų buvo sustabdyta gamyba, o produkcijos gabenimas – apribotas, siekiant užkirsti kelią infekcijos plitimui. Pirmadienio duomenimis, Kinijoje yra apie 80 tūkstančių užsikrėtusiųjų, mirė apie 2 tūkstančius, pasveiko kiek daugiau nei 44 tūkstančiai žmonių.

Tuo metu Kinijos koronaviruso epicentre – Hubėjaus provincijoje – pirmą kartą nuo sausio užfiksuota mažiau nei 200 naujų infekcijos atvejų.

Nuo sausio 1 iki 20 dienos NASA padaryti vaizdai rodo didelį azoto dioksido kiekį Kinijoje, tačiau nuo vasario 10 iki 25 dienos galima matyti, kad dujų taršos pėdsakai yra vos matomi. Azoto dioksidas yra gelsvai rudos dujos, kurias išskiria išskiria automobiliai ir pramonės gamyklos. Tokia tarša gali sukelti kvėpavimo takų problemas: kosulį, astmą, apsunkinti kvėpavimą.

NASA mokslininkai teigia, kad kritimas iš pradžių labiausiai buvo matomas virš Uhano miesto – viruso židinio.

„Tai pirmas kartas, kai matau tokį dramatišką pokytį tokiame dideliame regione per konkretų įvykį“, – teigė NASA Goddardo kosminių skrydžių centro oro kokybės tyrinėtoja Fei Liu.

Taršos mažėjimas pastebėtas po Kinijos Naujųjų metų, skaičiuojamų pagal Mėnulio kalendorių, kai buvo atšaukta nemažai šventės renginių.

„Šiais metais taršos sumažėjimo norma yra reikšmingesnė nei ankstesniais metais ir trunka ilgiau. Nesistebiu, nes daugelis miestų visame pasaulyje ėmėsi priemonių viruso plitimui sumažinti“, – tvitina F. Liu.

Koronaviruso įtaka Kinijos ekonomikai

Koronavirusas turėjo poveikio beveik visiems Kinijos ekonomikos sektoriams: sulėtėjo statybų ir naftos gamyklų veikla, sumažėjo plieno ir kitų medžiagų paklausa, rašo „The New York Times“.

Kinija sudaro reikšmingą pasaulio dalį, todėl koronaviruso protrūkis turi įtakos ne tik vidiniam šalies vartojimui, bet ir pasaulinei rinkai. Ypač dėl to, kai nustojama pirkti žaliavų.

Tačiau tokio masto ekonominiai sutrikimai, kuriuos sukelia liga ar kitas ekonominis nuosmukis, paprastai patuština žmonių kišenes ir retai kada palengvina kovą su klimato kaita. Kai kuriais atvejais tai gali net apsunkinti.

Tikėtina, kad Kiniją gaubiantys teršalų kiekiai vėl greitai išaugs, kai koronaviruso protrūkis bus galiausiai sustabdytas. „Greenpeace Asia“ vyresnysis patarėjas politikos klausimais Li Shuo teigė, kad praeityje Kinijos gamyklos buvo linkusios didinti gamybą, norėdamos kompensuoti prarastą produkciją ar laikinus uždarymus. Tai praktika, kurią jis pavadino „atsakomąja tarša“.

Jis perspėjo, kad koronaviruso protrūkis gali netgi kliudyti Kinijai toliau dėti pastangas savo ekonomiką paversti „žalesne“ ir bandyti kovoti su klimato kaita. Kadangi Kinijos Vyriausybė šiais metais užsibrėžė ambicingus ekonomikos augimo tikslus ir dabar turės gerokai pasistiebti, kad kompensuotų prarastą laiką. O tai gali reikšti naują politiką, skatinančią tokias teršiančias pramonės šakas, kaip plienas, cementas ir pan.

„Dabar svarbiausias Kinijos prioritetas bus kontroliuoti protrūkį ir palaikyti ekonomikos augimą“, – sakė L. Shuo.

EBPO sumažino pasaulio ekonomikos augimo prognozę

Naujojo koronaviruso protrūkis smarkiai paveiks šių metų pasaulio ekonomikos augimą, įspėja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) ir mažina 2020-ųjų pasaulio bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo prognozę 0,5 proc. punkto iki 2,4 proc. Tai būtų žemiausias ekonomikos augimo lygis nuo 2008 pasaulinės finansų krizės.

EBPO teigimu, šioje prognozėje daroma prielaida, kad koronaviruso protrūkis šiemet baigsis, tačiau ilgesnė epidemija „gerokai pablogintų ekonomikos perspektyvą“.

Pasak EBPO, pirmąjį šių metų ketvirtį pasaulio ekonomikai gresia susitraukimas. Kinijoje, kur gruodį prasidėjo koronaviruso COVID-19 protrūkis, šiemet ekonomika, prognozuojama, augs tik 4,9 proc. Tai yra 0,8 proc. punkto mažiau nei EBPO prognozavo lapkritį.

„Gamybos mažėjimą Kinijoje pajuto visas pasaulis“, – sakoma EBPO ataskaitoje, koronaviruso protrūkiui smogus pramonei, prekybai, turizmui ir kelionėms.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi