Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.02 12:43

LRT trumpai. Ką reiškia Turkijos karas Sirijoje ir ar pabėgėliai vyksta į ES?

Andrius Balčiūnas, LRT.lt 2020.03.02 12:43

Sirijoje jau 9 metus tęsiasi pilietinis karas, į kurį įsitraukęs prezidento Basharo al-Assado režimas, kaimyninė Turkija, Rusija bei kitos pasaulio galios. Vasario pabaigoje per Sirijos režimo ataką Idlibo provincijoje žuvo turkų kariai ir tai paaštrino situaciją, o Ankara pranešė nebetrukdysianti pabėgėliams pasiekti Europą. LRT.lt trumpai paaiškina, kas ir kodėl vyksta Sirijoje.

Sirijos Idlibo provincija yra paskutinė prieš režimą kovojančių sukilėlių, kuriuos remia Turkija, kontroliuojama šalies teritorija. Čia veikia ir džihadistų kovotojai: su Al-Qaeda susijusi Hayat Tahrir al-Sham (HTS) grupuotė, čia veikia ir keli šimti „Islamo valstybės“ (ISIS) teroristinės organizacijos kovotojų, kurių kitos grupės neremia.

Kad čia veikia teroristai, pripažįsta ir Lietuva, kartu su 14 valstybių pasirašiusių atvirą laišką, kuriuo Rusija ir Sirijos režimas raginami nutraukti puolimą.

Jungtinių Tautų duomenimis, sausio mėnesį HTS grupuotė čia turėjo 12–15 tūkst. kovotojų.

Idlibas, kartu su dalimis Alepo, Hamos ir Latakijos, yra paskutinė nuo 2011 m. nuversti B. al-Assadą bandžiusių sirų kovotojų tvirtovė. Sirijos režimui pavyko perimti didelės Idlibo provincijos dalies kontrolę su Rusijos oro pajėgų parama ir Irano remiamų grupuočių pagalba.

Dabar kova vyksta dėl strategiškai svarbioje vietoje esančio Idlibo miesto kontrolės.

Ketvirtadienį paaštrėsią situaciją Sirijoje susitikę Rusijoje aptars šios šalies prezidentas Vladimiras Putinas ir Turkijos vadovas Recepas Tayyipas Erdoganas. Pastarasis ragina Rusiją nesikišti į Turkijos veiksmus.

Turkija kartoja, kad nori Sirijos šiaurėje sukurti „saugią zoną“ ir čia perkelti Turkijoje esančius sirų pabėgėlius.

Pabėgėlių krizė

Kariniai veiksmai Sirijos šiaurėje paskatino iš Idlibo provincijos bėgti apie 1 mln. žmonių. Penktadienį žiniasklaida, remdamasi šaltiniais Turkijos valdžioje, nurodė, kad Ankara 72 valandoms atvers sienas pabėgėliams per šalį pasiekti ES valstybes.

Dėl to prie Turkijos ir ES valstybių sienos susirinko tūkstančiai migrantų, negalėdami pereiti pasienio patikros punktų. „Euronews“ pranešė, kad vieno Turkijos miesto meras pabėgėliams, norintiems keliauti prie sienos su Graikija, suorganizavo nemokamus autobusus.

Turkijos valdžia anksčiau ne kartą grasino pasitraukti iš 2016 m. susitarimo ir „atidaryti vartus“ pabėgėliams į Europą, siekdama gauti didesnę finansinę paramą iš ES. Bendrija taip pat sutiko pagreitinti derybas dėl šalies narystės ES, bevizio režimo keliautojams ir peržiūrėti muitų politiką, rašo „Deutsche Welle“.

Paskutinis Turkijos pareiškimas gali reikšti, kad Ankara siekia ES paramos spaudžiant Rusiją siekti taikos Idlibe, rašo „Euronews“.

Anot Turkijos vidaus reikalų ministro Süleymano Soylo, savaitgalį šalies sieną su ES valstybėmis kirto dešimtys tūkstančių pabėgėlių. ES valstybės šių duomenų nepatvirtina. Turkija teigia, kad šiandien yra suteikusi prieglobstį apie 3,7 mln. sirų pabėgėliams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi