Pasaulyje

2020.03.02 06:57

Britanijoje patvirtinti 4 nauji užsikrėtimai koronavirusu

atnaujinta 16.19
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS, ELTA2020.03.02 06:57

Europos Sąjungos ligų kontrolės agentūra naujojo koronaviruso pavojaus laipsnį padidino nuo „vidutinio“ iki „vidutinio–aukšto“, pirmadienį paskelbė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen. Tuo tarpu pasaulyje jau 12 dienų iš eilės pranešta apie daugiau pasveikimų nuo koronaviruso, nei užsikrėtimų juo.

Atnaujinta 16.18

Jordanija pirmadienį pranešė apie pirmąjį šalyje patvirtintą užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejį. Sveikatos apsaugos ministro Saado Jabero teigimu, koronavirusas nustatytas iš Italijos neseniai sugrįžusiam Jordanijos piliečiui.

Jis iš Italijos sugrįžo vasario 15 d.

Atnaujinta 16.12

Pirmadienį Jungtinėje Karalystėje buvo patvirtinti 4 nauji užsikrėtimai koronavirusu. Iš viso šalyje COVID-19 virusu yra užsikrėtę 40 žmonių.

Atnaujinta 15.09

Faktą, kad pasveikusiųjų jau 12 dienų iš eilės daugiau nei užsikrėtusiųjų, patvirtina Johnso Hopkinso universiteto sukurto interaktyvaus žemėlapio duomenys. Pirmą kartą pasveikimų skaičius užsikrėtimus pralenkė vasario 19 dieną ir ši tendencija tęsiasi iki šiol.

Oficialiais pirmadienio duomenimis, pasaulyje koronavirusu užsikrėtė virš 89 tūkst. žmonių, nuo jo mirė jau 3048 žmonės. Pagijusiųjų skaičius siekia 45155. Virusas jau užfiksuotas 65-iose šalių visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą.

Tačiau pagijimas nuo koronaviruso nesukuria imuniteto ir žmogus gali pakartotinai užsikrėsti. Toks atvejis vasario pabaigoje buvo patvirtintas Japonijoje, kai viena moteris, pagijusi nuo koronaviruso, vėl juo užsikrėtė po 3 savaičių.

Dažnai žmogui persirgus kvėpavimo takų virusu organizme susiformuoja antikūnai, užkertantys kelią pakartotinam užsikrėtimui. Tačiau COVID-19 atveju, gydytojai mano, kad antikūnai yra arba nepakankamai stiprūs, arba tik trumpalaikiai.

„Pagiję pacientai rizikuoja vėl užsikrėsti. Antikūnai bus gaminami, bet, kai kurių individų atveju, jie nefunkcionuoja ilgai“, – dar sausio gale „Business Insider“ sakė Kinijos-Japonijos draugystės ligoninės pneumonijos prevencijos ir gydymo programų direktorius Zhanas Quingyuanas.

COVID-19 viruso inkubacinis periodas siekia 14 dienų, todėl tiek laiko trunka karantinas įtariant užsikrėtimą.

Statistiniai duomenys rodo, kad nuo koronaviruso miršta apie 2 proc. užsikrėtusiųjų, dažnai tai silpnesnės sveikatos arba jau sergantys kitomis ligomis žmonės.

Kinijos koronaviruso epicentre – Hubėjaus provincijoje – pirmą kartą nuo sausio užfiksuota mažiau nei 200 naujų infekcijos atvejų. Tačiau didžiausiame viruso židinyje Europoje – Italijoje – per pastarąsias dvi paras užsikrėtusiųjų skaičius išaugo beveik dvigubai. Skaičiuojama, kad pasaulyje yra apie 88 tūkstančius užsikrėtusiųjų, mirė per 3 tūkstančius žmonių, pasveiko daugiau nei 45 tūkstančiai.

Atnaujinta 14.25

Europos ligų kontrolės ir prevencijos centras (ECDC) „šiandien paskelbė, kad rizikos žmonėms Europos Sąjungoje laipsnis padidėjo nuo vidutinio iki vidutinio–aukšto“, sakė U. von der Leyen.

„Kitaip tariant, virusas toliau plinta“, – pridūrė ji.

ECDC kasdien pateikia naujausią informaciją apie infekcijos plitimą. Pirmadienio rytą visame pasaulyje buvo užregistruoti 89006 koronaviruso atvejai 68 šalyse.

Nors užsikrėtusiųjų Europoje nėra tiek daug kaip Kinijoje, jo protrūkis kilo keliose šalyse, ir ES deda pastangas koordinuotai suvaldyti šios infekcijos plitimą.

Labiausiai virusas palietė Italiją, kur jis buvo patvirtintas 1694 žmonėms.

„Šį rytą mes turėjome 2100 patvirtintų atvejų 18 ES valstybių, 38 piliečiai neišgyveno“, – informavo ES sveikatos apsaugos komisarė Stela Kirjakides.

„Įvairios šalys susiduria su skirtingais iššūkiais, susijusiais su COVID-19 protrūkiu. Padėtis Italijoje nėra tokia pati kaip kitose valstybėse narėse“, – sakė ji.

Pietų Korėja pranešė apie 500 naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų. Šalyje virusas patvirtintas daugiau nei keturiems tūkstančiams žmonių. Tai didžiausias skaičius už žemyninės Kinijos ribų, kurioje užsikrėtę daugiau nei 80 tūkstančių gyventojų.

Tuo metu Seulo valdžia siekia teisinės atsakomybės iš vienos sektos lyderio, kad šis ir dar 11 asmenų bandė nuslėpti informaciją ir kai kuriuos narius dėl viruso plitimo. Manoma, kad užkrato židinys Pietų Korėjoje buvo būtent šioje Bažnyčioje.

Pirmadienio rytą JAV taip pat buvo patvirtintas antrasis mirties nuo naujojo koronaviruso atvejis. Savo ruožtu Lietuvos ambasadorė Kinijoje teigia, kad nė vienam iš daugiau kaip 300 Kinijoje esančių Lietuvos piliečių koronavirusas nėra nustatytas.

Atnaujinta 13.55

Vienam Rusijos piliečiui, neseniai sugrįžusiam į savo šalį iš Italijos, pirmadienį buvo diagnozuotas naujasis koronavirusas, praneša su šio viruso sukeliama liga kovojanti darbo grupė.

„Kovo 2 dieną Rusijos Federacijos piliečiui patvirtintas susirgimo nauja koronavirusine infekcija COVID-19 atvejis“, – nurodoma institucijos pranešime.

„Remiantis epidemiologiniu tyrimu, nustatyta, kad jaunuolis susirgo 2020 metų vasario 2 dieną atostogaudamas Italijoje“, – priduriama jame.

Pasak pranešimo, „patenkinamos“ būklės pacientas šiuo metu yra izoliuotas infekcinėje ligoninėje.

Atnaujinta 13.32

Garsusis Paryžiaus Luvro muziejus pirmadienį, antrą dieną iš eilės, neatvėrė durų lankytojams, nes darbuotojai dėl koronaviruso grėsmės atsisakė dirbti, pranešė jiems atstovaujanti profsąjunga.

Gausiausiai pasaulyje lankomo muziejaus darbuotojai ryte surengė susirinkimą ir, kaip ir ankstesnę dieną, nusprendė pasinaudoti savo pagrįsta teise neišeiti į darbą dėl grėsmės jų gyvybei ar sveikatai, sakė profsąjungos CGT narys Christianas Galani.

Atnaujinta 13.17

Iranas pirmadienį paskelbė, kad nuo naujojo koronaviruso šalyje mirė dar 12 žmonių. Iš viso islamiškojoje respublikoje koronavirusas nusinešė 66 žmonių gyvybes.

Koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius per pastarąją parą padidėjo 523 iki 1 501, spaudos konferencijoje pranešė sveikatos apsaugos viceministras Alireza Raisi.

Atnaujinta 12.43

Indonezijos prezidentas Joko Widodo pirmadienį patvirtino du pirmuosius koronaviruso atvejus šalyje. Abu pacientai buvo išgabenti į ligoninę.

Atnaujinta 11.44

Vokietijos oro linijų grupė „Lufthansa“ paskelbė dėl koronaviruso atšaukianti skrydžius į Iraną ir Kiniją iki balandžios pabaigos.

„Lufthansa“ ir antrinės bendrovės „Austrian Airlines“ ir „Swiss Air Lines“ neskraidins į žemyninę Kiniją ir iš jos iki balandžio 24 d. Skrydžiai į Teheraną ir iš jo atšaukti iki balandžio 30 d.

„Lufthansa“ taip pat pranešė mažinanti skrydžių tarp Vokietijos miestų Frankfurto ir Miuncheno bei Seulo ir Honkongo dažnį. Taip pat grupės oro linijos rečiau skraidins į Italijos miestus, tokius kaip Roma, Venecija ir Milanas.

„Lufthansa“ dėl sumažėjusių keleivių srautų atšaukė dalį Vokietijos vidaus skrydžių. Bendrovė taip pat sustabdė naujų darbuotojų priėmimą dėl koronaviruso poveikio verslui. Pasak „Lufthansa“ atstovų, „kol kas neįmanoma įvertinti“ koronaviruso padarinių.

Atnaujinta 11.42

Pirmadienį mirė Irano tikslingumo suvokimo tarybos, patariamosios institucijos prie Irano aukščiausiojo vadovo, narys Seyyedas Mohammadas Mirmohammadi. Tai pranešė naujienų agentūra „Fars“.

Tiksli mirties priežastis nenurodoma. Bet agentūra pažymi, kad anksčiau valdininkui buvo nustatytas koronavirusas. Sekmadienio vakarą jis buvo paguldytas į vieną iš Teherano ligoninių.

Velioniui buvo 72 metai. Jis du kartus buvo renkamas Irano Medžliso (parlamento) deputatu ir atstovavo Kumo provincijai.

Irano sveikatos apsaugos ministerija apie pirmuosius užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejus šalyje pranešė vasario 19 d. Infekuotieji buvo rasti Kumo mieste. Oficialiais duomenimis, iki šiol Irane patvirtinti 978 užsikrėtimo atvejai, mažiausiai 54 infekuotieji jau mirė.

Atnaujinta 10.32

Dėl koronaviruso plitimo Pietų Korėjos vyriausybė vėl atidėjo mokslo metų pradžią mokyklose ir ikimokyklinėse įstaigose. Jie prasidės dar dviem savaitėmis vėliau, kovo 23-iąją.

Tai pirmadienį pranešė naujienų agentūra „Yonhap“, remdamasi švietimo ministre Yoo Eun-hae.

„Šios dvi savaitės būtinos stabdant koronaviruso plitimą“, – pareiškė ministrė. Ji pridūrė, kad kai kuriuose regionuose mokymo procesas gali būti pradėtas ir dar vėliau – priklausomai nuo situacijos, susijusios su koronavirusu.

Atnaujinta 10.01

Pietų Korėjos sektos, su kuria siejama daugiau nei pusė iš visų šalyje nustatytų beveik 4 000 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, lyderis pirmadienį atsiprašė dėl jo sukeliamos ligos plitimo.

„Narių vardu norėčiau nuoširdžiai atsiprašyti žmonių“, – sakė Jėzaus Naujojo Dangaus ir Žemės Bažnyčios (Shincheonji) vadovas Lee Man-hee, kalbėjęs lūžtančiu balsu.

88 metų vyras du kartus atsiklaupė prieš žurnalistus Gapjonge, prispausdamas kaktą prie grindų. „Nors tai nebuvo padaryta tyčia, daug žmonių buvo užkrėsti“, – sakė jis.

„Dėjome visas įmanomas pastangas, bet nesugebėjome viskam užkirsti kelio. Prašau žmonių atleidimo“, – kalbėjo Lee Man-hee.

„Esu labai dėkingas vyriausybei už jos pastangas. Prašau ir Vyriausybės atleidimo“, – teigė jis.

Lee Man-hee gerbėjai laiko jį „Pažadėtuoju pastoriumi“, kuris Paskutinio teismo dieną turėtų kartu su savimi palydėti į dangų 144 tūkst. žmonių. Jo vadovaujama organizacija daugelio laikoma kultu.

Atnaujinta 10.00

Prancūzijos finansų ministras teigia, kad koronaviruso poveikis ekonomikai bus didesnis, nei manyta iki šiol. Bruno Le Meras taip pat teigė, kad šalies Vyriausybė bendrovėms suteiks visą reikalingą paramą. Labiausiai šiuo metu kenčia kelionių ir turizmo sektoriai, nes atšaukiama nemažiau kelionių ir numatytų renginių.

Prancūzijos finansų ministras sakė, kad iš Didžiojo septyneto ir eurozonos šalių tikisi koordinuotų veiksmų. Šią situaciją numatoma aptarti trečiadienį.

Atnaujinta 09.41

Lietuvos ambasadorė Kinijoje Ina Marčiulionytė teigia, kad nė vienam iš daugiau kaip 300 Kinijoje esančių Lietuvos piliečių koronavirusas nėra nustatytas. Pasak jos, Uhano mieste – viruso židinyje – tebėra trys Lietuvos piliečiai, kurie toliau gyvena karantino sąlygomis, nors jiems keturis kartus buvo siūloma grįžti.

„Mes žinome, kad tikrai yra virš 3 tūkst. lietuvių, bet jie yra labai išsibarstę skirtingose provincijose. Dabar sužinome apie daugiau naujų lietuvių, kurie parašo, kad jie yra, ir apie kuriuos mes nebuvome visiškai girdėję“, – LRT RADIJUI sako Lietuvos ambasadorė Kinijoje I. Marčiulionytė.

„Mes žinome, kad tie trys lietuviai, kurie yra Uhane, karantine, jie yra sveiki gyvi ir su jais viskas tvarkoje. (...) Mes Uhane esantiems lietuviams esame 4 kartus siūlę išskristi lėktuvais, kuriuos atsiuntė Europos Sąjunga. Jie būtų galėję evakuotis, kaip tai darė prancūzai, išvažiavo latvis, estas. Jie atsisakė, jie sakė, kad jie saugiai jaučiasi namuose ir viskas yra gerai.

Jie kaukių nėra prašę. Apie kaukes daugiau šneka lietuviai, kurie yra Šanchajuje, kurie nėra uždaryti ir gali laisvai judėti mieste. Didelio kaukių trūkumo ten tikrai nėra. Pasidalinta kontaktais, žino, kur tų kaukių galima nusipirkti. Mes patys, kaip ambasada, irgi esame jų pirkę parduotuvėse Pekine“, – dėsto ambasadorė.

Ji sako, kad ambasada išdalijo kaukių tiems lietuviams, kuriems tikrai jų trūko tuo metu, kurie paprašė. „Nei viena ambasada nedalija kaukių visiems absoliučiai, nes to tiesiog ir fiziškai padaryti nėra įmanoma, nes žmonės yra labai skirtingose vietose“, – tvirtina I. Marčiulionytė.

Atnaujinta 07.47

Jungtinėse Valstijose patvirtintas antrasis mirties nuo naujojo koronaviruso atvejis, sekmadienį informavo sveikatos apsaugos pareigūnai, Niujorkui pranešus apie savo pirmąjį užsikrėtimo atvejį.

Šeštadienį miręs vyras buvo įžengęs į aštuntą dešimtį metų ir turėjo „ankstesnių sveikatos sutrikimų“, nurodė visuomenės sveikatos apsaugos departamentas Vašingtono valstijoje.

Pacientas mirė Kingo apygardoje – labiausiai apgyvendintame valstijos rajone, kur yra įsikūręs daugiau nei 700 tūkst. gyventojų turintis Siatlas.

Tai yra antrasis mirties atvejis tiek Vašingtono valstijoje, tiek Kingo apygardoje. Pasak Siatlo ir Kingo apskrities visuomenės sveikatos apsaugos pareigūno Jeffo Duchino, pirmoji auka, mirusi anksčiau šeštadienį, buvo įžengusi į šeštą dešimtį metų ir taip pat turėjo „ankstesnių sveikatos sutrikimų“.

Pirmoji auka priklausė saujelei žmonių, neturinčių jokių žinomų sąsajų su pasauliniais infekcijos židiniais, bet vis tiek užsikrėtusių virusu. Šis faktas liudija, kad patogenas dabar tikriausiai plinta bendruomenėse.

Tuo metu rytinėje JAV pakrantėje esančiame Niujorke ligą COVID-19 sukeliantis užkratas buvo diagnozuotas pirmajai pacientei.

„Pacientė – į ketvirtą dešimtį įžengusi moteris – užsikrėtė virusu keliaudama po Iraną; šiuo metu ji yra izoliuota namuose“, – sekmadienį išplatintame pareiškime cituojamas Niujorko gubernatorius Andrew Cuomo.

A. Cuomo pridūrė, kad moteris nėra „sunkios būklės“ ir kad ji „nuo pat atvykimo į Niujorką yra kontroliuojamoje aplinkoje“.

Atnaujinta 07.40

Indonezijoje pirmadienį buvo patvirtinti du pirmi naujojo koronaviruso atvejai, pranešė sveikatos ministras.

Džakartos ligoninėje koronavirusas nustatytas 64-erių moteriai ir 31-erių jos dukrai, pranešė sveikatos ministras Terawanas Agusas Putranto.

„Šį rytą gavau tyrimų rezultatus ir jie buvo teigiami“, – sakė jis žurnalistams sostinėje.

„Abiejų jų būklė gera,.. jos neturi rimtų kvėpavimo sutrikimų“, – pridūrė ministras.

Pareigūnų teigimu, tos moterys galėjo kontaktuoti su vienu į Malaiziją grįžusiu japonu, kuriam ten buvo nustatytas koronavirusas.

Praėjusį mėnesį Indonezija sukritikavo vieną JAV tyrimą, kuriame buvo keliamas klausimas, kodėl šiame Pietryčių Azijos salyne, turinčiame daugiau kaip 260 mln. gyventojų ir palaikančiame artimus ryšius su Kinija, dar nenustatė nė vieno koronaviruso atvejo.

Tuo metu Seulo valdžia siekia teisinės atsakomybės iš vienos sektos lyderio, kad šis ir dar 11 asmenų bandė nuslėpti informaciją ir kai kuriuos narius dėl viruso plitimo. Manoma, kad užkrato židinys Pietų Korėjoje buvo būtent šioje Bažnyčioje.

Tuo metu Kinijos koronaviruso epicentre – Hubėjaus provincijoje – pirmą kartą nuo sausio užfiksuota mažiau nei 200 naujų infekcijos atvejų. Tačiau didžiausiame viruso židinyje Europoje – Italijoje – per pastarąsias dvi paras užsikrėtusiųjų skaičius išaugo beveik dvigubai.

Pasaulyje skaičiuojama, apie 88 tūkstančius užsikrėtusiųjų, mirė per 3 tūkstančius žmonių, pasveiko daugiau nei 45 tūkstančiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.