Pasaulyje

2015.09.24 16:02

Per hadžo apeigas – šimtai žuvusiųjų ir sužeistųjų

Mažiausiai 717 maldininkų žuvo, dar 805 buvo sužeisti per spūstį, kuri kilo maldininkams dalyvaujant kasmetinio hadžo Saudo Arabijoje apeigose, pranešė civilinės saugos tarnybos.  

Pareigūnai socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje nurodė, kad vyksta gelbėjimo operacijos Minoje, didelėje lygumoje, esančioje už penkių kilometrų nuo šventojo Mekos miesto, kur kone du milijonai piligrimų dalyvauja paskutinėse didžiosiose hadžo, kuris prasidėjo antradienį, apeigose.

„(Aukų) skaičiavimas vyksta toliau, ir žuvusiųjų skaičius pasiekė 717 įvairių tautybių žmonių“,  – priduriama pranešime.

Kaip nurodoma, spūstis susidarė 204-osios ir 223-osios gatvės sankryžoje gatvėje Minoje įsikūrusiame daugiau kaip 160 tūkst. palapinių miestelyje, kuriame piligrimai praleidžia kelias dienas prieš hadžo kulminaciją.

Kol kas neaišku, dėl ko kilo spūstis, kuri tapo tragiškiausiu incidentu atliekant hadžą nuo 2006 metų.

Piligrimai susibūrė Minoje ketvirtadienį prieš akmenukų mėtymo į tris didžiulius stulpus, simbolizuojančius Šėtoną, apeigą, kuria baigiasi hadžo ritualai.

204-oji gatvė yra viena iš dviejų pagrindinių magistralių, vedančių iš Minos į Džamaratą, kur vyksta ritualinis akmenų mėtymas.

Kaip nurodė civilinės saugos pareigūnai, į spūsties vietą buvo pasiųsta 220 greitosios pagalbos ekipažų ir 4 gelbėtojų padėti sužeistiesiems.

„Dedamos pastangos atskirti dideles žmonių grupes ir nukreipti piligrimus alternatyviais maršrutais“, – nurodė civilinės saugos pareigūnai savo paskyroje „Twitter“.

Be to, ketvirtadienį daugiau kaip pusantro milijardo pasaulio musulmonų taip pat mini Id al Adhos, arba Aukojimo šventę, kuri yra pati svarbiausia islamo kalendoriuje. Jos metu maldininkai rituališkai paaukoja po kokį nors gyvulį, paprastai – ėriuką.

Aukojimu paminima diena, kai Abraomui buvo paliepta paaukoti savo sūnų Izmaelį, vietoj kurio paskui Dievui buvo paaukotas avinas.

Hadžas yra vienas iš penkių islamo stulpų. Jį bent kartą gyvenime turi atlikti kiekvienas tai išgalintis ir pajėgiantis musulmonas.

Praeityje hadžo apeigas ne kartą yra aptemdydavo žmonių gyvybių nusinešdavę incidentai, tokie kaip potvyniai, panika minioje ir gaisrai, bet kelerius pastaruosius metus šie ritualai vyko beveik be jokių sutrikimų. Tai padėjo pasiekti kasmet įgyvendinami milijardus dolerių kainuojantys saugumo projektai.

Vis dėlto šių metų pasirengimo hadžui darbus aptemdė tragiškai incidentas, kai rugsėjo 11 dieną dėl stipraus vėjo ir liūčių į Meko didžiosios mečetės, vienos švenčiausių islamo vietų, vidinį kiemą nuvirtus statybų kranui, 109 žmonės žuvo, o dar beveik 400 buvo sužeisti. Tarp žuvusiųjų per šią nelaimę yra Saudo Arabijos, Irano, Nigerijos, Malaizijos, Indonezijos ir Indijos piliečių.

2006 metais 364 piligrimų žuvo per spūstį, kuri kilo per akmenukų mėtymo apeigą Džamarate.