Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.29 12:12

Erdoganas patvirtino, kad Turkija atvėrė savo sieną su ES pabėgėliams iš Sirijos

BNS, ELTA 2020.02.29 12:12

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį patvirtino, kad jo šalis atvėrė savo sienas su Europos Sąjunga pabėgėliams iš Sirijos, pranešė valstybinė Anatolijos naujienų agentūra.

„Turkija atvėrė sienas, ir iki vasario 29-osios ryto į Europą plūstelėjo 18 tūkst. pabėgėlių“ iš Sirijos, pareiškė R. T. Erdoganas.

Jis prognozavo, kad šeštadienį sieną gali kirsti 25–30 tūkst. pabėgėlių.

„Turkija toliau praleidinės pabėgėlius per sieną“, – pažadėjo prezidentas ir pridūrė, kad Ankara nebeturi galimybių teikti pagalbą daugybei sirų, pasitraukusių į Turkiją iš karo apimtos savo šalies.

„Mes šių durų neuždarysime... Kodėl? Nes Europos Sąjunga turėtų vykdyti savo pažadus“, – Stambule sakė R. T. Erdoganas, pirmąkart komentuodamas padėtį po ketvirtadienį vakare įvykusio incidento, kai dešimtys turkų karių žuvo Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje per Damasko režimo pajėgų smūgį.

2015 metais Europos Sąjungoje kilus pabėgėlių krizei blokas pasirašė su Turkija susitarimą, kad Ankara nebepraleis pabėgėlių per savo sienas mainais į finansines paskatas.

Graikija savo ruožtu šeštadienį pranešė užkirtusi kelią tūkstančiams migrantų „neteisėtai“ įžengti iš Turkijos.

„Graikija vakar susidūrė su organizuotu, masiniu, neteisėtu mūsų sienų pažeidimu ir jį atrėmė“, – vyriausybės atstovas Stelijas Pecas sakė po premjero Kiriako Micotakio sušaukto nepaprastojo pasitarimo.

„Užkirtome kelią daugiau kaip 4 000 mėginimų neteisėtai peržengti mūsų sausumos sienas“, – pridūrė jis.

Šeštadienį prie Graikijos sienos su Turkija įsiplieskė susirėmimų tarp graikų policininkų ir migrantų, atkeliavusių ten, kai Ankara ankstesnę dieną paskelbė nebetrukdysianti pabėgėliams mėginti patekti į Europos Sąjungą.

Daug sausumos sieną kirtusių migrantų Graikijoje buvo areštuoti ir išvežti baltais mikroautobusais.

Vienas policijos pareigūnas naujienų agentūrai AP sakė, kad palei 200 km ilgio sieną jaučiamas spaudimas – migrantai naktį bandė prasiveržti, jų grupės buvo nuolat atremiamos. Pareigūnas nesutiko skelbti savo pavardės, nes neturėjo įgaliojimų kalbėti oficialiai.

Kiti migrantai valtimis plaukė į Graikijos salas iš netoliese esančių Turkijos pakrančių.

Graikija ir Bulgarija sustiprino savo sienų su Turkija apsaugą. Atėnuose Graikijos premjeras K. Micotakis šeštadienį ryte sušaukė skubų ministrų, kariškių ir pakrančių apsaugos pareigūnų pasitarimą.

Atnaujinta 16.03; Kipras: Turkija tyčia daug mėnesių siuntė į šią salą migrantus

Kipro vidaus reikalų ministras Nikas Nuris penktadienį apkaltino Turkiją tyčia daug mėnesių kreipiant migrantus į šios etniškai padalytos salos graikiškąją pietinę dalį, kad pakeistų jos populiacijos sudėtį.

N. Nuris sakė, kad iki dviejų trečdalių atvykstančių migrantų tarptautinės bendrijos pripažįstamą pietinę dalį pasiekia per atsiskyrusią turkiškąją šiaurinę dalį, kurią pripažįsta tik Turkija.

„Tvirtiname, kad yra labai konkretus tikslas: pakeisti salos demografinį pobūdį... Mes aiškiai nebegalime toliau priiminėti tiek daug [migrantų]", – naujienų agentūrai AP sakė N. Nuris.

Kipro vyriausybė tai laiko užsitęsusia problema. Ne taip kaip kitoje Europos Sąjungos narėje Graikijoje, Kipre penktadienį nebuvo atvykti bandančių migrantų bangos, Turkijai paskelbus, kad ji po karinių nuostolių Sirijoje atvėrė savo sienas su Europos Sąjunga sirų pabėgėliams.

Kipras etniniu pagrindu buvo padalytas 1974 metais, kai Turkija surengė invaziją po sąjungos su Graikija šalininkų perversmo. 2004 metais Kipras įstojo į ES, tačiau visomis narystės privilegijomis gali naudotis tik pietinė graikiškoji dalis.

Pasak N. Nurio, Kipre šiuo metu yra 21 tūkst. prieglobsčio prašytojų, kurie sudaro 3,8 proc. populiacijos. Dauguma prieglobsčio prašytojų yra iš Artimųjų Rytų, pirmiausia Sirijos, ir iš Azijos. Dar 12 tūkst. migrantų buvo suteiktas prieglobstis.

Kipras nori ES papildomos finansinės ir materialinės paramos, kad galėtų lengviau dorotis su atvykstančių migrantų srautais. N. Nuris praėjusią savaitę lankėsi Briuselyje ir ragino parengti išsamią ES migracijos politiką, kuri sudarytų sąlygas teisingiau paskirstyti prieglobstį gavusius migrantus.

Putino paprašė netrukdyti

Turkijos prezidentas taip pat šeštadienį pareiškė, kad nesupranta Rusijos ketinimų Sirijoje ir paprašė šios šalies vadovo Vladimiro Putino netrukdyti turkų pajėgų veiksmų prieš Damasko režimo pajėgas šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje.

„Paklausiau pono Putino: „Ko jūs ten siekiate? Jeigu [norite] įkurti bazę – taip ir padarykite, bet pasitraukite mums iš kelio ir palikite mus akis į akį su režimu“, – Stambule sakė R. T. Erdoganas, cituodamas penktadienį įvykusį pokalbį telefonu su Rusijos lyderiu.

Jis pabrėžė, kad Ankara nelaiko konflikto Sirijoje galimybe išplėsti Turkijos teritoriją.

„Turkija toliau deda pastangas palei visą sieną su Sirija sukurti saugumo zoną, apimančią 30 km pločio juostą Sirijos teritorijoje“, – R. T. Erdoganą citavo valstybinė Anatolijos naujienų agentūra

Prezidentas pridūrė, kad šiuo metu Turkijoje yra 3,7 mln. pabėgėlių iš Sirijos. Pasak jo, prie šalies sienų dabar yra susitelkę 1,5 mln. sirų ir kad atkeliauja dar 4 mln. žmonių.

„Mūsų šalis nepajėgi susidoroti su nauja pabėgėlių banga“, – pabrėžė R. T. Erdoganas ir patvirtino ankstesnę dieną paskelbtą sprendimą, kad Ankara nebetrukdys pabėgėliams mėginti pateikti į Europos Sąjungos valstybes.

Puolimas Idlibe

Sirijos vyriausybinės pajėgos jau kelios savaitės vykdo puolimą Idlibo provincijoje – paskutiniame sukilėlių bastione prie Turkijos sienos, kuriame dominuoja su „al Qaeda“ susiję kovotojai. Sukilėlių kontroliuojamuose Idlibo rajonuose yra dislokuota tūkstančiai turkų karių.

Dėl puolimo Idlibe beveik 950 tūkst. civilių pabėgėlių per žiemos šalčius pajudėjo Turkijos sienos link.

Turkijos gynybos ministerija pranešė, kad Sirijoje per vyriausybinių pajėgų vykdytą apšaudymą žuvo vienas ir buvo sužeisti dar du turkų kariai. Tai naujausi turkų kariuomenės nuostoliai po ketvirtadienio aviacijos smūgio, per kurį žuvo 33 turkų kariai.

Penktadienio vakaro pranešime taip pat sakoma, kad Turkijos pajėgos smogė Sirijos vyriausybės taikiniams ir kad „buvo neutralizuota“ kažkiek sirų karių.

Vis dar neaišku, ar minėtą antskrydį įvykdė Sirijos, ar Rusijos lėktuvai, bet Rusija neigė, kad tai buvo jos lėktuvai.

R. T. Erdoganas Sirijos vyriausybei davė laiko iki šio mėnesio pabaigos atsitraukti iš Idlibe užimtų rajonų ir grasino priešingu atveju imtis didelio masto karinių veiksmų. Tačiau bet kokie turkų didelio masto kariniai veiksmai gali nulemti tolesnius kariuomenės nuostolius.

Po 33 turkų karių žūties R. T. Erdoganas neįprastai ilgai tylėjo.

NATO pasiuntiniai narės Turkijos prašymu penktadienį surengė skubų pasitarimą. Nors paragino deeskaluoti padėtį Idlibe, NATO jokios konkrečios pagalbos nepasiūlė.

Graikija migrantų neįsileido

Graikija šeštadienį paskelbė neįsileidusi keleto tūkstančių migrantų, „neteisėtai“ kertančių jos sieną su Turkija. Šiuo metu prie šalies sienų sulaukiama itin didelio srauto žmonių, bėgančių nuo atsinaujinusio smurto Šiaurės vakarų Sirijoje.

„Graikija vakar patyrė organizuotą, masinį, neteisėtą mūsų sienų pažeidimo išpuolį, kurį teko atkentėti“, – šeštadienį sakė vyriausybės atstovas spaudai Steliosas Petsas po skubaus susitikimo su šalies premjeru Kyriakosu Mitsotakiu.

„Išvengėme daugiau nei 4 000 bandymų neteisėtai kirsti mūsų sieną“, – pridūrė jis.

Šeštadienį tarp Graikijos policijos ir migrantų kilo susirėmimai, kadangi po mirtinų antskrydžių Sirijos Idlibo porvincijoje masiškai padidėjo pabėgėlių srautas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi