Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.28 19:49

Graikija neįsileido į pasienį su Turkija atvykusių migrantų

atnaujinta 20.53
BNS 2020.02.28 19:49

Graikija neįsileido šimtų migrantų, penktadienį mėginusių patekti į šalį, o premjeras Kiriakas Micotakis perspėjo, kad „nelegalūs“ mėginimai kirsti sieną nebus toleruojami, taip reaguodamas į Turkijos pareiškimą, kad nebetrukdys prieglobsčio prašytojams keliauti į Europą.

Sienos kirtimo punkte Graikijos šiaurės rytiniame Evro regione esančiame Kastaniese vienas naujienų agentūros AFP reporteris matė kelis spygliuotos vielos prikrautus karinius sunkvežimius ir ten dislokuotus ginkluotus karius, Atėnams padidinus parengties lygį „iki maksimalaus įmanomo“.

„Daugybė migrantų ir pabėgėlių susibūrė į dideles grupes prie Graikijos ir Turkijos sausumos sienos ir bandė neteisėtai patekti į šalį“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė K. Micotakis.

„Norėčiau aiškiai pasakyti: nelegalus atvykimas į Graikiją jokiu būdu nebus toleruojamas. Stipriname savo sienų apsaugą“, – pridūrė jis.

Pasak Atėnų, į rajoną buvo išsiųsti Graikijos generalinio štabo vadovas ir už policiją atsakingas ministras.

Anksčiau į tą teritoriją atvyko apie 300 prieglobsčio prašytojų, tikriausiai iš Turkijos Edirnės, AFP pranešė šaltiniai graikų kariuomenėje ir policijoje.

„Girdėjome, kad jie išduos leidimus ir kad visi mes galėsime išvykti“, – sakė 20 metų afganas Sebghatullah Amani.

„Taigi, šiandien mes visi paliekame [Turkiją] ir vykstame į Vokietiją“, – pridūrė autobusų stotyje Stambule AFP kalbintas jaunuolis.

Turkų privati naujienų agentūra DHA informavo, kad prieglobsčio prašytojai taip pat rinkosi Aivadžiko pakrantėje Turkijos vakarinėje Čanakalės provincijoje, norėdami nuplaukti laivais į Graikijos Lesbo salą.

Kaip iš Lesbo pranešė AFP korespondentai, į salą atvyko du laivai su maždaug 70 žmonių, kurie plūdo į krantą, o daugelis jų nešėsi vaikus ant nugarų.

Bulgarija imasi priemonių pasienyje

Tuo metu Bulgarijos ministras pirmininkas Boiko Borisovas pareiškė, kad policijos pajėgos buvo pasiųstos „prie mūsų [ir Turkijos] sienų anksti ryte“. Pasak jo, „nerimą kelia faktas, kad atsitraukė Turkijos pasieniečiai“.

Bulgarų gynybos ministras Krasimiras Karakačanovas savo ruožtu penktadienį sakė, kad anksčiau tą dieną dvi 30 žmonių grupės bandė patekti į Bulgariją, tačiau jie buvo sustabdyti Turkijoje ir nespėjo kirsti sienos. Ministras pažymėjo, kad prireikus pasienyje gali būti dislokuoti 1 000 karių.

Pabėgėliai ne tik mėgino pasiekti Europą sausuma, bet ir bandė patekti į Graikija jūra.

Anksčiau vienas aukšto rango Turkijos pareigūnas pareiškė, kad Ankara nebelaikys uždarytų savo sienų pabėgėliams, norintiems pasiekti Europą. Tokia žinia nuskambėjo netrukus po to, kai per antskrydį Sirijos šiaurėje žuvo 33 turkų kariai.

„Po įvykių Idlibe [Atėnai] palaiko glaudžius ryšius su ES ir NATO“, – teigė šaltinis Graikijos vyriausybėje.

Turkija, kur šiuo metu gyvena apie 3,6 mln. sirų pabėgėlių, būgštauja, kad į šalį gali atvykti daugiau žmonių, o daugelis turkų vis labiau piktinasi jų buvimu.

Tuo metu Graikija ir jos partnerės Europos Sąjungoje baiminasi dar vieno potencialaus pabėgėlių antplūdžio iš Sirijos. 2015 metais į Europą pateko daugiau nei 1 mln. prieglobsčio prašytojų, bet vėliau ES ir Ankara pasirašė susitarimą dėl atvykėlių skaičiaus kontrolės.

Graikijai jau sunkiai sekasi apgyvendinti tūkstančius prieglobsčio prašytojų, įstrigusių šalyje per pastaruosius penkerius metus, ypač salose, kur migrantų stovyklos yra perpildytos.

Lesbo, Samo, Chijo, Lero ir Koso salose stovyklose gyvena daugiau kaip 38 tūkst. migrantų, nors oficialiai jose gali tilpti tik 6,2 tūkst. žmonių.

Atgal į Turkiją buvo išsiųsti tik keli šimtai migrantų ir tik nedaugelis Europos valstybių pasiūlė priimti pabėgėlius iš Graikijos po to, kai 2016 metais buvo uždarytos ES sienos.

Liepą į valdžią atėjusio konservatoriaus K. Micotakio vyriausybei nepavyko įtikinti salų valdžios sutikti, kad būtų statomi nauji migrantų centrai.

Stovyklos žemyninėje Graikijos dalyje taip pat perpildytos, ir vietos valdžia taip pat priešinasi pastangoms perkelti ten daugiau prieglobsčio prašytojų.

Anksčiau šią savaitę vyriausybė mėgino jėga įgyvendinti savo stovyklų statymo planus, siųsdama riaušių policiją ir statybinę techniką į Lesbą ir Chiją.

Tačiau po kelias dienas trukusių brutalių susirėmimų su vietos protestuotojais, per kuriuos dešimtys žmonių buvo sužeisti, policijos pajėgos buvo išvestos.

K. Micotakis paskelbė, kad po ketvirtadienio susitikimo su vietiniais merais apsilankys Same, Lesbe ir Chije ir pamėgins sumažinti įtampą.

JAV, Turkijos vadovai sutarė dėl žingsnių, skirtų išvengti humanitarinės tragedijos Idlibe

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ir JAV vadovas Donaldas Trumpas penktadienį kalbėdamiesi telefonu sutarė dėl žingsnių, skirtų užkirsti kelią „humanitarinei tragedijai“ šiaurės Sirijoje po to, kai per režimo ataką žuvo 33 turkų kariai, informavo Turkijos prezidentūra.

„Abu lyderiai sutarė dėl [skubių] papildomų žingsnių, kad būtų išvengta didelės humanitarinės tragedijos Idlibo regione“, – sakoma pranešime.

Tuo metu Baltųjų rūmų pranešime apie tą patį pokalbį sakoma, kad D. Trumpas ir R. T. Erdoganas paragino Rusiją ir Siriją „nutraukti“ karinę operaciją Idlibo regione.

JAV vadovas taip pat „išreiškė užuojautą ir pasmerkė“ Rusijos remiamų Sirijos pajėgų surengtą bombardavimą, pareikalavusį 33 turkų karių gyvybių.

„Abu lyderiai sutarė, kad Sirijos režimas, Rusija ir Irano režimas privalo nutraukti savo puolimą, kad nežūtų ir nebūtų perkelti daugiau nekaltų civilių“, – sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

Rusijos ir JAV generolai aptarė Sirijos krizę

Rusijos kariuomenės Generalinio štabo vadas Valerijus Gerasimovas ir JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Markas Milley penktadienį telefonu aptarė padėtį Sirijoje, ten išaugus įtampai dėl 33 turkų karių žūties per Maskvos remiamų Damasko režimo pajėgų antskrydį.

V. Gerasimovas ir M. Milley „apsikeitė nuomonėmis dėl situacijos Sirijoje bei kitais abiem šalims svarbiais klausimais“, sakoma Rusijos gynybos ministerijos pranešime.

Daugiau detalių apie jųdviejų pokalbį nesklebiama.

Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje vėlų ketvirtadienį nuo Damasko vyriausybės pajėgų ugnies žuvo 33 turkų kariai, o šis incidentas išprovokavo būgštavimų dėl pavojingos eskalacijos.

Sirijos prezidento Basharo al Assado pajėgos stengiasi atkovoti šią paskutinę sukilėlių kontroliuojamą teritoriją.

NATO penktadienį pasiūlė Ankarai solidarumą ir paramą po antskrydžių Sirijoje, tačiau nepažadėjo imtis jokių naujų konkrečių priemonių, skirtų padėti Turkijos pajėgoms.

Rusų ir JAV kariuomenės pareigūnai reguliariai kalbasi apie padėtį Sirijoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi