Pasaulyje

2015.09.24 09:34

A. Merkel: Sirijos prezidentas turi dalyvauti derybose dėl konflikto sureguliavimo

BNS 2015.09.24 09:34

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį pareiškė, kad Sirijos prezidentas Basharas al Assadas turėtų dalyvauti bet kokiose derybose dėl keturis metus šioje šalyje vykstančio konflikto sureguliavimo.  

„Turime kalbėtis su daugeliu veikėjų, tarp jų ir B. al Assadu, taip pat kitais. Ne tik su Jungtinėmis Valstijomis, Rusija, bet ir su svarbiais partneriais regione, Iranu, taip pat sunitiškomis valstybėmis, tokiomis kaip Saudo Arabija“, – sakė A. Merkel per spaudos konferenciją po Europos Sąjungos viršūnių susitikimo.

Europos didžiausią politinę ir ekonominę galią turinčios valstybės lyderės pastabos yra dar vienas ženklas, kad Vakarai, kurie anksčiau kategoriškai reikalavo B. al Assado pasitraukimo, dabar galbūt ėmė švelninti savo poziciją, kad būtų rasta galimybė užbaigti karą.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry šeštadienį pareiškė, kad nors B. al Assadas privalo atsistatydinti, tai nebūtinai turėtų įvykti iškart po to, kai būtų susitarta užbaigti tą šalį krečiantį nuožmų pilietinį karą.

„Pastaruosius pusantrų metų sakiau, kad B. al Assadas turi išeiti, bet po kurio laiko, kokios būtų sąlygos... Nebūtina, kad tai įvyktų tą pačią dieną, tą patį mėnesį ar kada nors dar“, – J. Kerry sakė žurnalistams.

Britanijos užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas išsakė panašias mintis, tik pridūrė nežinąs, ar tam pasiruošęs B. al Assadas.

Tačiau Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as, kurio šalis ketina pradėti rengti oro reidus prieš „Islamo valstybės“ kovotojus Sirijoje, ketvirtadienį tebetvirtino, kad B. al Assadui vietos nėra.

„Negalės būti jokios pereigos, jei jis nepasitrauks, – po viršūnių susitikimo sakė F. Hollande`s. – Sirijos ateitis nepereis per Basharą al Assadą.“

A. Merkel, Ph. Hammondas, F. Hollande`as ir kiti ES lyderiai po Briuselio viršūnių susitikimo išplatino pareiškimą, kuriame paragina įgyvendinti naujas taikos iniciatyvas.

„Dėl Sirijos mes raginame atnaujinti JT vadovaujamas tarptautines pastangas padaryti galą karui, kuris sukėlė tiek daug kančių ir privertė, kaip manoma, 12 mln. žmonių palikti savo namus“, – sakoma viršūnių susitikimo pareiškime.