Pasaulyje

2020.02.28 06:28

Turkija neigia, kad sirų pabėgėliams atvėrė sienas vykti į Europą

atnaujinta 14.47
BNS, LRT.lt, ELTA2020.02.28 06:28

Turkija neigia pranešimus, kad pabėgėliams šalyje atidarė sienas Europos kryptimi. Anksčiau naujienų agentūra AFP, remdamasi aukštu Turkijos pareigūnu, pranešė, kad Turkija atvers savo valstybės sienas pabėgėliams, kurie nori per šalies teritoriją vykti į Europą.

Atnaujinta 14.46

Bulgarija stiprina sienos su Turkija apsaugą pasirodžius pranešimams, kad Ankara nusprendė nebestabdyti migrantų ir pabėgėlių, keliaujančių į Europą. Tai penktadienį skubiai sušauktame Bulgarijos vyriausybės posėdyje pranešė šalies premjeras Boikas Borisovas.

„Gavome informacijos apie dideles migrantų grupes Turkijoje, traukiančias prie mūsų sienos. Dar naktį nusiuntėme į pasienį žandarmerijos dalinių, sustiprinome jūros sieną. Kelia nerimą tai, kad Turkijos pasieniečiai atšaukė savo postus, - sakė B. Borisovas. – Šiuo metu gresia realus pavojus, kad plūstelės pabėgėliai iš Sirijos, ir panika tame rajone didžiulė“.

Pasak premjero, būtina surengti papildomas derybas su Turkija ir NATO, kad visų suinteresuotų struktūrų veiksmai būtų koordinuojami. „Tikėsimės, kad padėties aštrėjimo pavyks išvengti“, - pridūrė Bulgarijos ministras pirmininkas.
B. Borisovas pranešė, kad artimiausiu metu telefonu kalbėsis su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu.

Kaip informavo Bulgarijos vicepremjeras ir gynybos ministras Krasimiras Karakačanovas, penktadienio rytą pasieniečiai neleido pereiti Bulgarijos ir Turkijos sienos dviem migrantų grupėms, kurias sudarė po 30 žmonių.

„Bulgarijos armija pasiryžusi imtis visų reikiamų priemonių valstybės sienai apginti, neįleisti į šalies teritoriją nė vieno nelegalaus migranto. Mes pasirengę nusiųsti prie sienos 1000 kariškių ir iki 140 technikos vienetų“, - sakė vicepremjeras.

Atnaujinta 14.06

„Mūsų šalies, priėmusios daugiausiai pabėgėlių pasaulyje, pabėgėlių ir migracijos politika nesikeičia“, – sakoma pranešime, kurį penktadienį paskelbė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Hamis Aksoy‘is.

Tačiau jis įspėjo, kad pabėgėlių srautai Turkijoje išorės sienos kryptimi gali nuolat augti, „jei situacija blogės“. Įvykiai Sirijos Idlibo regione ir masiniai išvarymai čia esą dar labiau padidino „migracijos spaudimą, tenkantį mūsų šaliai“. Tai pajuto ir pabėgėliai šalyje, pradėję „judėti mūsų vakarinių sienų kryptimi“.

Reaguodama į tai, Graikija pranešė sustiprisianti savo pasienio apsaugos pajėgas, praneša AFP.

Augant įtampai Sirijoje tarp Turkijos ir Rusijos remiamo Sirijos režimo, penktadienį Rusijos karinis laivynas pranešė siunčiantis 2 karo laivus, ginkluotus „Kalibr“ raketomis prie Sirijos krantų Viduržemio jūroje.

Į Viduržemio jūrą Rusija siunčia savo Juodosios jūros laivyno „Admirolas Makarovas“ ir „Admirolas Grigorovičius“ fregatas, čia jau seniau yra dislokuota fregata „Admirolas Essenas“, praneša „The Moscow Times“.

Pabėgėliai jau plūsta

„Mes daugiau nebeuždarysime durų pabėgėliams, kurie nori vykti į Europą“, – sakė anonimiškai kalbėjęs pareigūnas.

„Middle East Eye“ žiniomis, vienas Turkijos pareigūnas nurodė, kad šalis 72 valandoms atidarys sienas sirams, bėgantiems nuo provyriausybinių pajėgų atakos, laisvai keliauti į Europą.

Provyriausybinis dienraštis „Sabah“ pranešė, kad sprendimas „atverti vartus pasienyje“ buvo priimtas po ketvirtadienį skubiai sušaukto pasitarimo, kuriam pirmininkavo Recepas Tayyipas Erdoganas.

Privati naujienų agentūra DHA pranešė, kad apie 300 pabėgėlių iš Sirijos jau atvyko prie Turkijos pasienio su Graikija, rašo AFP.

Šioje grupėje yra sirų, iraniečių, irakiečių, marokiečių ir pakistaniečių. Žmonės naujienų agentūrai sakė atvykę į pasienį, kai išgirdo pranešimus apie nukautus turkų karius.

Turkijos valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“ tviteryje paskelbė vaizdo įrašą, kuriame esą užfiksuoti link ES sienų vykstantys pabėgėliai. LRT.lt šio įrašo autentiškumo patvirtinti negali.

Kita migrantų grupė atvyko į Aivadžiką Čanakalės provincijoje Turkijos vakaruose. Pasak DHA, išgirdę pranešimus apie „atvirų durų politiką“, šie žmonės nusprendė, kad bandys valtimis pasiekti Lesbo salą.

Agentūra paskelbė nuotraukų iš Edirnės ir Čanakalės, kuriose matyti tamsoje einantys žmonės, nešantys savo asmeninius daiktus.

Pasienyje esančios Chatajaus provincijos gubernatorius pranešė, kad per aviacijos smūgį Idlibe, dėl kurio kaltinamos Damasko pajėgos, dar 32 turkų kariai buvo sužeisti.

Turkija, savo oficialiais duomenimis, yra suteikusi prieglobstį apie 3,6 mln. pabėgėlių. ES teikia finansinę paramą Turkijai, kad ši sustabdytų pabėgėlių srautus, plūstančius iš Artimųjų Rytų regiono į Europą.

NATO šaukia skubų pasitarimą

NATO valdančioji taryba penktadienį skubiai susirinks aptarti padėties Sirijoje, kur mažiausiai 33 Aljanso narės Turkijos nariai žuvo per aviacijos smūgį, dėl kurio yra kaltinamas Damaskas.

„Šiaurės Atlanto Taryba, kuriai priklauso visų 29 NATO sąjungininkių ambasadoriai, penktadienį, vasario 28 dieną, Turkijos prašymu surengs konsultacijas, remiantis NATO steigiamosios Vašingtono sutarties 4-uoju straipsniu, dėl padėties Sirijoje“, – sakoma bloko pranešime.

Vašingtono arba Šiaurės Atlanto sutarties 4-asis straipsnis numato, kad Aljanso narės gali tarpusavyje konsultuotis, „jeigu, bet kurios iš jų nuomone, kiltų grėsmė bet kurios Šalies teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei ar saugumui“.

Ši procedūra yra atskira nuo numatomos sutarties 5-uoju straipsniu, apibrėžiančiu bloko narių kolektyvinės gynybos sąlygas.

Ragina kurti neskraidymo zoną

Turkija penktadienį paragino tarptautinę bendriją nustatyti neskraidymo zoną virš Sirijos šiaurės vakarinės Idlibo provincijos.

„Tarptautinė bendrija privalo veikti, kad apsaugotų civilius ir nustatytų neskraidymo zoną“, – per „Twitter“ parašė Turkijos prezidentūros atstovas spaudai Fahrettinas Altunas.

Žuvo 33 turkų kariai

Mažiausiai 33 Turkijos kariai žuvo suintensyvėjus smurtui Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje per aviacijos smūgį, dėl kurio kaltinamos Damasko pajėgos, penktadienį pranešė Ankara.

Mažiausiai 33 Turkijos kariai žuvo suintensyvėjus smurtui Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje per aviacijos smūgį, dėl kurio kaltinamos Damasko pajėgos, penktadienį pranešė Ankara.

Tuo metu NATO vadovas Jensas Stoltenbergas pasmerkė Sirijos prezidento Basharo al Assado ir jo sąjungininkės Rusijos „beatodairišką ataką“.

Dar dešimtys turkų karių buvo sužeisti ir išgabenti gydyti į Turkiją, penktadienį nurodė su Sirija besiribojančios Turkijos Chatajaus provincijos gubernatorius Rahmi.

Turkijos pajėgos skaudų smūgį Idlibe patyrė kelias savaites didėjus įtampai tarp Sirijos sukilėlius remiančios Ankaros ir Damasko sąjungininkės Maskvos.

J. Stoltenbergas „paragino visas šals deeskaluoti šią pavojingą padėtį ir vengti siaubingos humanitarinės padėties šiame regione tolesnio blogėjimo“, penktadienį sakė jo atstovas.

Kalbėdamasis telefonu su Turkijos užsienio reikalų ministru Mevlutu NATO vadovas „pasmerkė besitęsiančias Sirijos režimo ir jo rėmėjos Rusijos beatodairiškus aviacijos smūgius Idlibo provincijoje“, pridūrė atstovas.

Turkija ragino Sirijos režimą atitraukti pajėgas nuo Idlibe įkurtų turkų stebėjimo postų, bet Maskva kaltino Ankarą padedant „teroristams“ Sirijoje.

Pagal 2018 metų susitarimą su Rusija, turėjusį užtikrinti ramybę Idlibe, Turkija yra įkūrusi šiame regione 12 stebėjimo postų, bet keletas buvo apšaudyti B. al Assado pajėgų.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas po naujausios atakos Idlibe skubiai sušaukė saugumo kabineto pasitarimą Ankaroje.

R. T. Erdogano atstovas spaudai Fahrettinas Altunas sakė, kad po aviacijos smūgio Turkijos kariai atsakė veiksmais prieš visas žinomas režimo pajėgų pozicijas.

F. Altuno pranešime tarptautinė bendrija raginama vykdyti įsipareigojimus užbaigti smurtą Idlibe ir Damasko režimo „nusikaltimus žmoniškumui“.

Po vėliausių smūgių Idlibe šį mėnesį žuvusių Turkijos saugumo pajėgų skaičius išaugo iki 53.

Iškilus didelio masto konflikto pavojui buvo dedamos diplomatinės pastangos jo išvengti. Kaip praneša Anatolijos valstybinė naujienų agentūra, Turkijos prezidento atstovas Ibrahimas Kalinas pasikalbėjo telefonu su JAV nacionalinio saugumo patarėju Robertu O'Brienu, bet kol kas jokių detalių apie šį pokalbį nepateikiama.

„Jeigu nebus skubiai imtasi veiksmų, dar didesnio eskalavimo pavojus didės kas valandą“, – sakoma Jungtinių Tautų atstovo Stephane'o Dujarrico pranešime. JT vadovas Antonio Guterresas irti paragino nedelsiant nutraukti ugnį.

Vienas JAV Valstybės departamento atstovas sakė, kad Vašingtonas palaiko NATO sąjungininkę Turkiją ir toliau ragina „nedelsiant užbaigti šį Al Assado režimo, Rusijos ir Irano remiamų pajėgų nepakenčiamą puolimą“.

Daugiau žuvusių civilių

Džihadistai ir Turkijos remiami sukilėliai ketvirtadienį vėl įžengė į Idlibo provincijos miestą Sarakibą, kuriame susikerta svarbūs keliai, anksčiau šį mėnesį užimtą vyriausybės pajėgų.

Tačiau šio kontrpuolimo sėkmė gali neilgai išsilaikyti, nes Rusijos remiamos režimo pajėgos toliau tęsė atakas kitose provincijos dalyse ir užėmė 20 vietovių.

Per režimo ir Rusijos pajėgų bombardavimus Idlibe žuvo dar septyni civiliai, įskaitant tris vaikus, nurodė nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR). Nuo gruodžio šiame regione žuvo daugiau kaip 400 civilių.

JT Saugumo Taryba, kurios iniciatyvas užtikrinti paliaubas Idlibe nuosekliai blokuodavo Maskva, ketvirtadienį vėl surengė posėdį, padidėjus nuogąstavimui, kad padėtis šioje provincijoje yra tapusi didžiausia humanitarine krize per devynerius metus besitęsiantį karą.

Sirijos valstybinė naujienų agentūra SANA pripažino, kad vyksta „įnirtingi susirėmimai“ tarp kariuomenės ir „teroristinių grupuočių Sarakibo fronte“.

Vienas naujienų agentūros AFP korespondentas, lydintis sukilėlius Sarakibe, pranešė pamatęs ištuštėjusį miestą subombarduotais pastatais.

Turkijos palaikomų pajėgų kontrataka Sarakibe panaikino vieną svarbiausių vyriausybės pajėgų laimėjimų per puolimą, nuo gruodžio vykdomą paskutiniajame Sirijos sukilėlių anklave.

Nuogąstavimai dėl pabėgėlių

Vyriausybės pajėgos siekė visiškai atkovoti automagistralę M5, jungiančią keturis svarbius Sirijos miestus ir kertančią Sarakibą.

Kaip nurodo SOHR, pastaruosius aviacijos smūgius surengė B. al Assado sąjungininkė Rusija, griežtai kritikuojama Vakarų valstybių dėl didelio žūvančių civilių skaičiaus per bombardavimo kampanijas.

Valstybinė žiniasklaida savo ruožtu kaltino „teroristus“ rengiant užminuotų automobilių sprogdinimus ir kitokias mirtininkų atakas prieš vyriausybės pajėgas, mėginusias atkovoti Sarakibą.

SANA informavo, kad per kariuomenės operacijas dėl šių atakų sukilėliai patyrė didelių nuostolių, nors ir buvo remiami Turkijos.

Nuo vyriausybės pajėgų puolimo pradžios apie 950 tūkst. civilių buvo priversti pasitraukti kitur, todėl Ankaroje buvo nuogąstaujama dėl galimo naujo pabėgėlių anplūdžio.

Turkija šiuo metu yra priglaudusi daugiausiai pabėgėlių iš Sirijos – apie 3,6 mln. žmonių. Pastangos teikti jiems pagalbą tampa didėjančia ir visuomenės nepalankiai vertinama našta viešosioms paslaugos.

Valdančiosios partijos AKP atstovas Omeras Celikas penktadienį sakė televizijos CNN turkiškajam kanalui, kad Ankara nebegali ilgiau „sulaikyto“ pabėgėlių savo teritorijoje ir paragino Europos Sąjungą labiau prisidėti.

Daugiau kaip pusė milijono nuo gruodžio perkeltųjų asmenų yra vaikai. Dešimtys tūkstančių jų buvo priversti leisti naktis po atviru dangumi šiaurės Sirijos atšiaurios žiemos sąlygomis.

Turkijos prezidentas trečiadienį perspėjo, kad Ankara nežengs „nė mažiausio žingsnio atgal“ priešpriešoje dėl Idlibo su Damasku ir Maskva.

R. T. Erdoganas paragino Sirijos vyriausybę „kiek įmanoma greičiau sustabdyti savo atakas“ ir iki šio mėnesio pabaigos atitraukti pajėgas.

JT savo ruožtu ne kartą perspėjo, kad kautynės Idlibe gali sukelti rimčiausią humanitarinę krizę nuo Sirijos pilietinio karo pradžios 2011 metais.

Tačiau JT veiksmus Sirijos klausimus ne kartą žlugdė Rusijos veto, neretai paremti Kinijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt