Pasaulyje

2020.02.28 13:21

Stebėtojai: per atsakomuosius Turkijos veiksmus žuvo 20 Sirijos režimo karių

Kremlius skelbia apie Putino ir Erdogano susitikimą; atnaujinta 19.10
ELTA, BNS 2020.02.28 13:21

NATO penktadienį išreiškė solidarumą ir paramą Ankarai, Sirijoje žuvus mažiausiai 33 Turkijos kariškiams. Tačiau naujų priemonių ir Turkijos gynybos įsipareigojimų imtis nežadama.

Atnaujinta 19.10

NATO penktadienį pasiūlė Ankarai solidarumą ir paramą Sirijoje žuvus mažiausiai 33 turkų kariams, tačiau nepažadėjo imtis jokių naujų konkrečių priemonių, skirtų padėti Turkijos pajėgoms.

Aljanso Šiaurės Atlanto Taryba sušaukė skubų posėdį Turkijos prašymu po to, kai išvakarėse per antskrydį šiaurės vakarinėje Sirijos Idlibo provincijoje žuvo turkų karių ir šioje karo draskomoje šalyje smarkiai išaugo įtampa.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sakė, kad Aljanso sąjungininkės sutarė ir toliau taikyti tas pačias paramos priemones Turkijos oro gynybai, kurios jau galioja.

Tačiau jis nepaminėjo jokių naujų žingsnių be bendro pobūdžio pažado pažiūrėti, ką dar galima būtų padaryti.

„Šiandien NATO sąjungininkės Turkijai teikia paramą. Palaikome jų oro gynybą, turime AWACS (aviacijos perspėjimo ir valdymo sistemos) lėktuvų, padedančių patruliuoti danguje, taip pat atplaukia mūsų laivų, teikiame paramą kitais būdais“, – kalbėjo J. Stoltenbergas.

„Tačiau sąjungininkės nuolat ieško, ką dar gali padaryti, kad suteiktų didesnę paramą Turkijai“, – pridūrė jis.

Turkijos prezidento atstovas anksčiau penktadienį ragino paskelbti Idlibe neskraidymo zoną, kad būtų apsaugoti civiliai. Sirijos prezidento Basharo al Assado pajėgos stengiasi atkovoti šią paskutinę sukilėlių kontroliuojamą teritoriją.

Rusijos aviacijos remiamos B. al Assado pajėgos nuo gruodžio atsiėmė dalies teritorijų Idlibo regione kontrolę ir privertė beveik milijoną žmonių palikti savo namus.

J. Stoltenbergas dėl to pasmerkė Damaską ir Maskvą bei paragino juos nutraukti smurtą Idlibe.

Atnaujinta 18.38

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Turkijos lyderis Recepas Tayyipas Erdoganas kitą savaitę gali susitikti Maskvoje, smarkiai padidėjus įtampai dėl Sirijos, penktadienį pranešė Kremlius.

„Šiuo metu svarstoma galimybė dėl aukščiausio lygio susitikimo Maskvoje kovo 5 arba 6 dieną“, – V. Putino atstovą Dmitrijų Peskovą cituoja Rusijos naujienų agentūros.

Atnaujinta 18.34

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba penktadienį rengia neeilinį susitikimą dėl konflikto paaštrėjimo Sirijoje, pranešė diplomatai.

Susitikimas turėtų prasidėti 21 val. Grinvičo (23 val. Lietuvos) laiku, sakė Tarybai pirmininkaujantis Belgijos ambasadorius Marcas Pecsteenas de Buytswerve.

Pasak jo, susitikimas rengiamas JAV, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Belgijos, Estijos ir Dominikos Respublikos prašymu.

Atnaujinta 17.32

Per Turkijos atsakomuosius veiksmus Sirijos Idlibo provincijoje iš viso žuvo 20 Sirijos režimui ištikimų kariškių. Atsako Ankara ėmėsi po 33 Turkijos karius pražudžiusio antskrydžio, dėl kurio Turkija kaltina Damaską, informavo stebėsenos agentūra „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Atsakomieji bepiločio lėktuvo ir artilerijos smūgiai buvo nukreipti prieš Sirijos režimo pajėgų pozicijas pietinėje ir rytinėje provincijos dalyse, kurias vyriausybė atkovojo per beveik tris mėnesius trukusį puolimą prieš sukilėlių anklavą, pranešė SOHR.

Per šiuos antskrydžius žuvo mažiausiai 16 vyriausybinių pajėgų kariškių, o dar keturi režimo kariškiai žuvo nuo Turkijos artilerijos ugnies kaimyninėje Alepo provincijoje, patikslino SOHR.

SOHR taip pat pranešė, kad penktadienį per antskrydžius Idlibe žuvo keturi vienos šeimos nariai, du iš jų – vaikai.
Damaskas kol kas nepatvirtino pranešimų apie karių žūtis ir nekomentavo susišaudymo su Ankara, paskatinusio NATO sušaukti skubų tarybos posėdį.

Atnaujinta 15.39

Ankarai po antskrydžių Idlibo provincijoje paprašius, Šiaurės Atlanto taryba surengė skubų pasitarimą.
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas tvirtino, jog Aljanso narės valstybės susitarė ir toliau taikyti jau priimtas priemones Turkijos oro gynybai stiprinti.

„NATO sąjungininkės ir šiandien remia Turkiją. Mes plečiame jų oro gynybą, turime AWACS lėktuvą, kuris padeda patruliuoti oro erdvėje, mes taip pat lankomės uostuose, paramą teikiame ir kitais būdais, – sakė J. Stoltenbergas. – Tačiau sąjungininkės šalys nuolatos svarsto, kokiais dar būdais galima remti Turkiją“.

Turkija atmetė Rusijos tvirtinimus

Turkija penktadienį atmetė Rusijos tvirtinimus, kad 33 turkų kariai, žuvę nuo Sirijos režimo ugnies Idlibo provincijoje, buvo tarp „teroristų“ grupių.

„Noriu pareikšti, kad per šią ataką aplink mūsų karinius junginius nebuvo jokių ginkluotų grupių“, – sakė Turkijos gynybos ministras Hulusi Akaras, kurio komentarą transliavo televizija.

Rusijos Gynybos ministerija anksčiau penktadienį paskelbė, kad šie turkų kariai buvo „teroristinių grupuočių kovinėse gretose“, o Ankara nebuvo perspėjusi dėl jų buvimo rajone, „kur jų neturėjo būti“.

Tačiau H. Akaras sakė, kad ketvirtadienio smūgis Idlibe Sirijos šiaurės vakaruose buvo suduotas „nepaisant koordinavimo su rusų pareigūnais“, ir pridūrė, kad bombardavimas tęsėsi nepaisant „perspėjimo“ dėl ten esančių turkų karių.

Turkijos gynybos ministro teigimu, per ataką taip pat buvo taikomasi į greitosios pagalbos automobilius.

Turkijos ir Rusijos prezidentai pasikalbėjo telefonu

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Turkijos vadovas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį telefonu aptarė susitarimų dėl Sirijos šiaurės vakarinės Idlibo provincijoje, penktadienį pranešė Rusijos užsienio reikalų ministras.

„Visada esama vietos dialogui. Šiandien įvyko prezidentų Putino ir Erdogano pokalbis telefonu... Pokalbis buvo išsamus ir skirtas būtinybei daryti viską, kad būtų įgyvendinti pirminiai susitarimai dėl Idlibo deeskalacijos zonos“, – žurnalistams sakė Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas.

Jis nurodė, kad pokalbis įvyko R. T. Erdogano iniciatyva. „Buvo aptartos galimybės artimiausiu laiku surengti būtinas konsultacijas“, – aiškino S. Lavrovas.

Anot jo, Rusija yra pasiruošusi pagerinti Idlibe dislokuotų Turkijos karių saugumą. Ministras pridūrė, kad Rusija pareiškė užuojautą dėl turkų karių žūties, bet pridūrė, kad „tokių tragedijų“ galėjo būti išvengta, jeigu Turkija būtų pateikusi savo pajėgų buvimo tikslias koordinates.

Pastaruoju metu tarp Ankaros ir Maskvos padidėjo įtampa, paaštrėjus padėčiai Idlibo provincijoje, kur Sirijos Vyriausybės pajėgos stengiasi išstumti Turkijos remiamus sukilėlius iš paskutiniojo jų kontroliuojamo anklavo.

Turkija kaltina Sirijos prezidento Basharo al Assado režimo pajėgas atakomis prieš civilius ir turkų karių pozicijas Idlibe, taip pat pareikalavo, kad Damaskas atitrauktų savo pajėgas iš deeskalacijos zonos. Ankara perspėjo, kad šių reikalavimų neįvykdžius Turkija gali pradėti didelio masto karinę operaciją.

Sirijos režimą remiančios Rusijos kariškiai savo ruožtu nurodė, kad Damasko pajėgos Idlibe atsako į „teroristų“ išpuolius.

Vokietijos užsienio reikalų ministras atakas prieš civilius Idlibe vadina karo nusikaltimais

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas pareiškė, kad beatodairiškos atakos prieš civilius Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje yra karo nusikaltimas, už kurį „privalu atsakyti“.

Kalbėdamas Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos posėdyje, H. Maasas pareiškė, kad Sirijos vyriausybė ir jos sąjungininkė Rusija „yra įsipareigojusios saugoti civilius“, tačiau vietoje to jos „bombarduoja civilinę infrastruktūrą, įskaitant ligonines ir mokyklas“.

Nuo gruodžio dėl prasidėjusio Sirijos prezidento B. al-Assado režimo puolimo Idlibe, JT duomenimis, iš savo namų buvo priversti bėgti beveik 950 tūkst. žmonių.

H. Maasas taip pat paragino Saugumo Tarybą užtikrinti galimybę humanitarinei pagalbai pasiekti karo nusiaubtą šalį. „Pagalba iš užsienio vis dar yra ypač svarbi“, – sakė jis.

Praėjusį mėnesį Saugumo Taryba pratęsė humanitarinės pagalbos tiekimą Sirijai per du pasienio punktus Turkijoje, tačiau nutraukė pagalbą Sirijos šiaurės rytuose dėl Rusijos ir Kinijos pasipriešinimo.

ES nerimauja dėl galimos tarptautinės karinės konfrontacijos

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis taip pat paragino nedelsiant sustabdyti eskalaciją Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje.

„Būtina nedelsiant padaryti galą tebesitęsiančiai eskalacijai. Esama grėsmės, kad gali kilti didžiulio masto atvira tarptautinė karinė konfrontacija“, – parašė J. Borrellis socialiniame tinkle „Twitter“, komentuodamas naujausius įvykius Idlibe.

Anot jo, besiklostanti situacija kelia „nepakeliamas humanitarines kančias civiliams gyventojams ir stato juos į pavojų“.

J. Borrellis pažymėjo, kad ES palaiko kontaktus su visomis susijusiomis šalimis, ir pridūrė, kad Bendrija apsvarstys visas priemones savo saugumo interesams apsaugoti.