Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.27 15:08

Rusijoje teisiami aktyvistai, bet stebėtojai kaltinimus terorizmu vadina suklastotais

Du terorizmu kaltinami grupuotės „Set“ („Tinklas“) aktyvistai stojo prieš teismą Sankt Peterburge. Opozicijos veikėjai ir žmogaus teisių gynėjai šiuos kaltinimus vadina suklastotais.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ originalus kūrinys.

Vasario 26 d., praėjus dienai po pirmojo 20 min. trukmės uždaro posėdžio, skirto bylos nagrinėjimui pradėti, karinis 224 įgulos teismas antrajame pagal dydį Rusijos mieste atvertė Viktoro Filinkovo ir Julijaus Bojaršinovo bylą ir suteikė informaciją kaltinamųjų giminėms bei saujelei žurnalistų. Dešimtys kitų žmonių, tarp jų ir žurnalistų, į teismo salę įleisti nebuvo.

Šis procesas pradėtas, praėjus 15 dienų po to, kai kito Rusijos miesto – Penzos – teismas septyniems kitiems taip pat terorizmu kaltintiems tos pačios grupuotės aktyvistams skyrė laisvės atėmimo bausmes nuo 6 iki 18 metų.

Grupuotės nariai buvo sulaikyti 2017 m. spalį, apkaltinus, kaip teigiama, teroristinės grupuotės, veikiančios per kuopeles Maskvoje, Sankt Peterburge, Penzoje ir Omske, taip pat kaimyninėje Baltarusijoje, organizavimu.

Atsakydamos į „Radio Free Europe/Radio Liberty“ vasario 26 d. užklausą, Baltarusijos valdžios institucijos teigė neturinčios duomenų apie „Tinklo“ kuopelės Baltarusijoje egzistavimą.

Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija skyriaus viršininkas Mikolajus Karpenkovas teigė, kad tokia „informacija yra melaginga“.

Rusijos tyrėjai tvirtino turintys duomenų, kad, „siekdama destabilizuoti padėtį šalyje“ ir suorganizuoti ginkluotą sukilimą, grupuotė planavo surengti sprogdinimus Rusijoje prezidento rinkimų ir 2018 m. Pasaulio futbolo čempionato metu.

Anot žmogaus teisių aktyvistų, kaltinimai yra nepagrįsti, o kai kurie iš sulaikytųjų teigė, kad areštinėse buvo kankinami. Tyrimų komitetas šiuos tvirtinimus atmetė.

„Amnesty International“ kaltinimus terorizmu pavadino „Rusijos saugumo tarnybų vaizduotės vaisiumi... sufabrikuota byla, siekiant nutildyti šiuos aktyvistus.“

Jaunus žmones nukreiptu politiškai motyvuotu piktnaudžiavimu teismine sistema“.

Dar du toje pačioje byloje sulaikyti aktyvistai Igoris Šiškinas ir Jegoras Zorinas susitarė su tyrėjais ir liudijo prieš kitus grupuotės narius.

2019 m. sausį I. Šiškinas buvo nuteistas trejiems su puse metų kalėjimo, o kaltinimai J. Zorinui 2018 m. rugsėjį panaikinti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi